magazyn-firma
Z tego artykułu dowiesz się:

Śmierć przedsiębiorcy nie musi oznaczać końca jego firmy. Od 15 listopada 2018 roku, powstało już 40,5 tys. zarządów sukcesyjnych – wynika ze statystyk ministerstwa rozwoju. Dzięki takiej możliwości firma nie kończy działalności wraz ze śmiercią właściciela. Jak działają zarządy sukcesyjne?

Śmierć przedsiębiorcy - co dalej?

Data 15 listopada 2018 nie jest wymieniana przez nas przez przypadek. To właśnie tego dnia weszła w życie ustawa, która umożliwia powołanie zarządu sukcesyjnego. „Chciałbym, aby powoływanie zarządców sukcesyjnych było standardem i aby jak najwięcej firm miało zabezpieczoną ciągłość działalności na wypadek śmierci przedsiębiorcy” – powiedział minister rozwoju Waldemar Buda. Faktycznie, stosując takie rozwiązanie, śmierć przedsiębiorcy nie oznacza wygaśnięcia przedsiębiorstwa.

CZYTAJ TAKŻE: W 2023 roku ruszają fundacje rodzinne. Kolejne zabezpieczenie interesów w przypadku śmierci przedsiębiorcy

Co zrobić by firma nie kończyła działalności wraz ze śmiercią właściciela?

Wprowadzenie tych przepisów przed czterema laty miało miejsce z jednego konkretnego powodu – aby firma mogła się dalej rozwijać w rękach kolejnego pokolenia. Tymczasem wiele podmiotów wygasa wraz ze śmiercią założyciela i pomysłodawcy biznesu.

Według danych z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, aż 8,7% przedsiębiorców zarejestrowanych w CEIDG jest powyżej 65. roku życia. Biorąc pod uwagę obecną sytuację demograficzną, ten odsetek będzie się powiększał. Tymczasem każda firma, która znika z gospodarczej mapy kraju, to poważny ubytek dla krajowej gospodarki.

Jak działa zarząd sukcesyjny?

W przypadku mechanizmu zarządu sukcesyjnego „zarządca sukcesyjny tymczasowo prowadzi sprawy przedsiębiorstwa do czasu załatwienia formalności spadkowych i podjęcia przez następców prawnych decyzji co do dalszych losów firmy. Jednak nie dłużej niż przez 2 lata, a w wyjątkowych przypadkach 5 lat od śmierci przedsiębiorcy” – informuje resort rozwoju.

Zgodnie z prawem zarządca może posługiwać się NIP-em i firmą zmarłego, jednak musi być ona dodatkowo oznaczona frazą „w spadku”. Po drugie ma uprawnienia do zarządzania bieżącymi sprawami firmy. Ponadto wykonuje prawa i obowiązki pracodawcy.

Zarządca jest uprawniony do zawierania i wykonywania umów cywilnoprawnych, które dotyczą działalności firmy oraz wykonywać decyzje administracyjne. Mogą to być np. sprawy różnego rodzaju koncesji, czy zezwoleń. Taka osoba ma również dostęp do firmowego konta przedsiębiorcy.

Kto może ustanowić zarządcę sukcesyjnego?

Jak wyjaśnia w komunikacie MRiT „Zarządcę może ustanowić każdy przedsiębiorca zarejestrowany w bazie CEIDG. Aby to zrobić, należy złożyć oświadczenie o powołaniu zarządcy i uzyskać - na piśmie – jego zgodę na pełnienie funkcji. Następnie konieczne jest złożenie wniosku o wpis zarządcy do CEIDG. Można zrobić to online, jak również w urzędzie gminy”.

Co ważne, prawo do powołania zarządcy mają również spadkobiercy zmarłego przedsiębiorcy. Mają na to czas do dwóch miesięcy od dnia zgonu.

To Cię zainteresuje

13 01 23

Tylko u nas: Onesano. Znana spółka giełdowa zmienia formułę działalności

Onesano jest innowacyjnym producentem naturalnych suplementów diety. Innowacyjna spółka giełdowa stawia na nowe technologie, a w tym roku…

Grupa Żywiec podnosi kaucję za butelki. Sklepy będą chętniej przyjmować opakowania?

Grupa Żywiec zapowiedziała, że od lutego kaucja za butelki wyniesie 1 zł. To o 100 proc. więcej niż…
żywiec

Siedziba firmy - jaki adres jednoosobowej działalności gospodarczej wybrać.

Siedziba firmy to jeden za ważniejszych wyborów dla przedsiębiorcy. Jeśli zastanawiasz się jaki adres jednoosobowej działalności gospodarczej wybrać?…
siedziba firmy

Akcesoria biurowe niezbędne w każdym biurze

Uporządkowane, kompleksowo wyposażone biuro, w którym wszystko leży na właściwym miejscu – to bez wątpienia pożądane warunki do…

Kalendarz dni wolnych od pracy. Kiedy jest ustawowo wolne?

Osoba prowadzącą działalność gospodarczą rzadko ma przerwy w pracy. Jeśli jednak zatrudniasz pracowników, pokaż wszystkim kalendarz dni wolnych…
dni wolne od pracy
09 12 22

Działalność nierejestrowana, czyli jak zarabiać więcej bez zakładania działalności gospodarczej

Prowadzenie własnej działalności wiąże się z wieloma formalnościami. Idea działalności nierejestrowanej to bardzo dobra okazja na zarobienie dodatkowych pieniędzy bez…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier