magazyn-firma
2 min. czytania

Śmierć z przepracowania to fakt. WHO ostrzega

atak serca
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
25 05 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Tylko 3 godziny ponad etatową normę i ryzyko wzrasta. Śmierć z przepracowania jest coraz mocniej widoczna w statystykach.

WHO ostrzega: Nadmiar pracy jest niebezpieczny

Światowa Organizacja Zdrowia przedstawiła raport, który nie pozostawia złudzeń. Odpoczynek jest niezbędny do zachowania zdrowia i życia. I to nie byle jaki odpoczynek.

CZYTAJ TAKŻE: Mikrofirmy płacą pod stołem. To szkodzi i pracownikom i gospodarce

Ciało i umysł muszą się zregenerować aby działać bez zakłóceń. Ale czas bez pracy, podczas którego głowa zajęta jest czym innym ma także inne znaczenie. Wtedy spada poziom stresu. A to właśnie on uznawany za naszego cichego zabójcę.

Jeśli wbrew zaleceniom zmuszasz siebie lub swoich pracowników do pracy w nadgodzinach, musisz zdawać sobie sprawę z konsekwencji. Chory nie poprowadzisz należycie swojego biznesu, a eksploatując podwładnych nie zyskasz ani ich uznania, ani pozytywnych opinii. Skutek jednego i drugiego działania będzie podobny, będziesz musiał pożegnać się z ukochaną firmą.

Śmierć z przepracowania: Udar i choroby serca

Najczęstszymi chorobami, z którymi borykają się osoby przepracowane są: udar i choroby serca. W 2016 roku pozbawiły one życia aż 745 tysięcy osób. W stosunku do roku 2000 to skok o blisko 30 procent.

Nowy standard w rekrutacji. Wynagrodzenia w ogłoszeniu

Zdaniem organizacji szkodliwe dla życia są sytuacje, gdy pracy poświęca się więcej niż 55 godzin tygodniowo. W prostym przeliczeniu przy 40-godzinny tygodniu pracy, wystarczy codziennie spędzić nad obowiązkami służbowymi 3 godziny więcej. Najbardziej niebezpieczne są sytuacje, w których stan przepracowania trwa wiele miesięcy, a nawet lat.

Aż 72 procent zweryfikowanych przypadków dotyczyło mężczyzn.

Praca zdalna pogłębia problem

Jak słusznie zwróciło uwagę WHO przeciągająca się pandemia i praca zdalna sprzyjają wydłużeniu czasu poświęcanego na zawodowe działania. Dyrektor Generalny WHO zaapelował do rządów i pracodawców by zadbali o swoich pracowników.

CZYTAJ TAKŻE: Kiedy nieobecność pracownika jest usprawiedliwiona

Żadna praca nie jest warta ryzyka udaru lub choroby serca – powiedział.

A niestety liczba osób pracujących ponad miarę rośnie. W tej chwili w tym niezdrowym trybie jest aż 9 procent wszystkich ludzi na świecie.

To Cię zainteresuje

Masz problemy w firmie? Poznaj 5 czynników, które ją dobiją. I to na pewno!

Nawet najlepiej prosperujące firmy, czasem dotykają kłopoty. Problemy w firmie, nawet te przejściowe mogą przerodzić się w poważny…
Problemy w firmie

OLX ma problem. Serwis z zarzutami UOKiK

OLX usłyszał zarzuty od Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Chodzi o sortowanie ofert w serwisie, które może…
OLX

iPhone 14. Ile trzeba zapłacić za najbardziej wypasionego iPhone’a?

10 tysięcy pękło – grzmią polskie portale branżowe, pisząc o cenach najnowszego i najdroższego iPhone’a w naszym kraju.…
iPhone 14

Ile kosztuje iPhone 14 w Polsce? Od kiedy można go zamawiać?

Wiadomo już ile kosztuje iPhone 14, a także od kiedy będzie można go zamówić. Powiedzmy to jasno –…
ile kosztuje iPhone 14?

Pomysł na biznes. Kawa na wynos sprzedaje się jak nigdy!

Ponad połowa naszych rodaków chętnie pije kawę poza domem. Ośrodek ARC Rynek i Opinia stwierdza, że odsetek kawoszy…

Ile kosztuje godzina korepetycji? Czy warto zostać korepetytorem?

Ile kosztuje godzina korepetycji? Ceny korepetycji zależą od wielu zmiennych. Podstawową jest przedmiot, z którego prowadzone są dodatkowe…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier