magazyn-firma

Według danych IBRM Samar w lipcu 2022 zarejestrowano w naszym kraju 62,8 tys. używanych samochodów osobowych i dostawczych do 3,5 tony sprowadzonych z zagranicy. To oznacza, że w ciągu roku import samochodów skurczył się o prawie jedną czwartą!

Import samochodów z zagranicy – co się dzieje?

Odnotowany spadek liczby rejestracji samochodów sprowadzanych z zagranicy może dziwić. Przy obecnych cenach nowych aut, a także długim czasie oczekiwania na pojazd z salonu, mogłoby się wydawać, że import samochodów otrzyma nowy impuls. Nic z tych rzeczy. Porównując dane z lipca 2022 z tymi sprzed roku, mówimy już o spektakularnej skali spadku - 23,9%. Jak komentuje te dane Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego „Samar”?

To najbardziej drastyczny spadek w tym roku, a jednocześnie najniższy wynik lipcowy od momentu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku”. 

CZYTAJ TAKŻE: Zakup nowego samochodu odkładamy na później

Osobowe i dostawcze – struktura importu aut używanych

Zdecydowana większość samochodów, jakie w lipcu Polacy sprowadzili z zagranicy to auta osobowe – 57.630 sztuk. W tej kategorii spadek rok do roku wygląda jeszcze gorzej od średniej. To aż 24,7% na minusie, czyli blisko ¼ floty. Lepiej, choć wcale nie kolorowo wygląda import aut dostawczych. W tym przypadku w statystykach za lipiec znajdziemy 5.136 rejestracji, czyli o 12,8% mniej niż przed rokiem.

NA przestrzeni pierwszych siedmiu miesięcy 2022 roku sprowadziliśmy 466.017 samochodów osobowych i dostawczych. W ujęciu za okres styczeń-lipiec, skala spadków nie wygląda już tak źle – 16,3%. Tendencja jednak może martwić przedsiębiorców, żyjących z importu samochodów.

Coraz trudniej znaleźć auto w Niemczech?

Statystyki w ujęciu kierunków importu pokazują nam jeszcze jedno zjawisko. Największe problemy mają obecnie przedsiębiorcy importujący samochody z Niemiec. Pamiętajmy, że od lat zza Odry sprowadzamy najwięcej samochodów. W okresie od stycznia do końca lipca 2022 roku, z tego kierunku sprowadziliśmy 242,7 tys. pojazdów. To oznacza spadek o… 25,5% w stosunku do analogicznego okresu rok wcześniej.

Udział używanych aut sprowadzanych z Niemiec, w ogólnej licznie importowanych pojazdów zza granicy nadal przekracza jednak połowę rynku i wynosi 52,1%.

 

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

Polski biznes coraz chętniej wdraża podpis elektroniczny – liczba jego użytkowników dynamicznie rośnie od kilku lat

Polscy przedsiębiorcy coraz śmielej sięgają po e-podpis. Certum z grupy Asseco, największy dostawca usług zaufania w Polsce z…

Inflacja delikatnie hamuje. Szczyt za nami?

17,4% wyniosła inflacja w listopadzie wynika z szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego. To oznacza, że inflacja zaczyna hamować.…
inflacja

Będzie coraz trudniej o klienta. Spowolnienie mocno uderzyło w konsumentów jesienią!

ARC Rynek i Opinia informuje, że tylko w ciągu ostatniego miesiąca aż o 11 punktów procentowych wzrósł odsetek…
coraz trudniej o klienta

Będzie spowolnienie czy recesja? OECD opublikowało prognozy

Będzie spowolnienie czy recesja? To pytanie zadaje dziś wielu ekonomistów oraz przedsiębiorców. Odpowiedź OECD należy uznać za optymistyczną,…
spowolnienie czy recesja

Nie czas na nieśmiałość! 84% firm zapowiada podwyżki cen produktów i usług!

Podwyżki cen są konieczne, by wiele biznesów mogło nadal utrzymać się na powierzchni. Turboinflacja to nie czas na…
podwyżki cen
15 11 22

500+, trzynastki i czternastki za drogie? ZPP: nie stać nas na taki socjal

Ograniczenie wydatków na programy socjalne i społeczne są KONIECZNE w coraz trudniejszych czasach – twierdzi Związek Przedsiębiorców i…
500+
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier