magazyn-firma
Z tego artykułu dowiesz się:

Spółka cywilna będzie prostsza do założenia. Zmniejszenie formalności i ułatwienie dostępu do informacji do informacji – to niektóre z propozycji, jakie towarzyszą pracom nad nowelizacją przepisów dotyczących takich spółek. Zapowiedzi zmian już zbierają pozytywne recenzje od… samych pracodawców.

Spółka cywilna – jakie zmiany szykuje rząd?

Konfederacja Lewiatan zwraca uwagę na plany wprowadzenia jednego wniosku, który obejmuje obecnie występujące formularze, a także model rejestracji oparty o „jedno okienko”. Nowelizacja zmieni bowiem rejestr docelowy dla spółek cywilnych. Od momentu wejścia w życie nowelizacji ma być to CEIDG. Czyli narzędzie znane wielu przedsiębiorcom. Np. tym którzy prowadzą JDG. Spółka cywilna będzie zatem bardzo podobna do... działalności.

To dobry wybór, choćby z powodu sprawności tego rejestru i ze względu na nieodpłatność. Zatem przedsiębiorcy, czy też w ogóle obywatele, dostaną możliwość zapoznania się z wieloma informacjami na temat spółek cywilnych – w tym danymi dotyczącymi wspólników – w jednym, łatwo dostępnym miejscu. Będzie także możliwość pobrania zaświadczenia o spółce cywilnej w postaci wydruku z CEIDG” 

– powiedział ekspert ds. rynku finansowego i prawa korporacyjnego w Lewiatanie Adrian Zwoliński.

Spółka cywilna – wzór umowy

Proponowana nowelizacja idzie jednak dalej. Jednym z najciekawszych rozwiązań zapowiadanych przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii jest uniwersalny wzór umowy spółki cywilnej.

Jeżeli zdecydujemy się na jej zawarcie w oparciu o proponowany wzorzec, wystarczy wypełnienie formularza w CEIDG, a także podpisanie go przez wspólników kwalifikowanym podpisem elektronicznym, zaufanym lub osobistym. W ocenie ekspertów funkcjonalność takiego rozwiązania „okaże się w praktyce”. Niemniej w ocenie pracodawców, stworzenie takiej opcji to dobry kierunek. Szczególnie że mówimy tak wiele o cyfryzacji, która ma uprościć nam życie. Jest więc dobry przykład.

Zalety i wady spółki cywilnej

Pamiętajmy, że co do zasady, spółka cywilna to tak naprawdę umowność. To z kolei wiąże się z niższym poziomem sformalizowania, oraz wszelkimi realizacjami różnej współpracy przedsiębiorców.

Między innymi z tej zalety wynika pewna wada. Mowa o rozproszonych i niepełnych informacjach na temat spółek cywilnych. „Nie sprzyja to transparentności np.: przy podejmowaniu współpracy gospodarczej z podmiotami wchodzącymi w skład spółki cywilnej” – zauważa Konfederacja Lewiatan.

 

 

To Cię zainteresuje

6-dniowy tydzień pracy — czy praca w sobotę jest zgodna z prawem?

Czas pracy, a także adekwatne do przepracowanych godzin wynagrodzenie to kwestie ważne nie tylko pracownika, ale także przełożonego.…
praca-w-sobote
07 03 23

Czy abonament RTV można wrzucić w koszty działalności?

Telewizor lub radio w firmie nie zwalnia od obowiązku opłacania abonamentu radiowo-telewizyjnego. Pojawia się jednak pytanie, czy można…
koszty firmowe

Jakie akcesoria komputerowe sprawdzą się w biurze?

Trudno dziś wyobrazić sobie pracę biurową bez komputera. Samo urządzenie to jednak nie wszystko. Aby móc w pełni…

Gwarancja cen gazu dla firm MŚP. PGNiG obiecuje 525 zł za megawatogodzinę

Będzie gwarancja cen gazu dla małych i średnich firm. Według informacji przekazanych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny oferowana…
magazyn-firma-platforma-dla-przedsiebiorcow-i-przyszlych-przedsiebiorcow
13 01 23

Tylko u nas: Onesano. Znana spółka giełdowa zmienia formułę działalności

Onesano jest innowacyjnym producentem naturalnych suplementów diety. Innowacyjna spółka giełdowa stawia na nowe technologie, a w tym roku…

Grupa Żywiec podnosi kaucję za butelki. Sklepy będą chętniej przyjmować opakowania?

Grupa Żywiec zapowiedziała, że od lutego kaucja za butelki wyniesie 1 zł. To o 100 proc. więcej niż…
żywiec

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier