magazyn-firma
3 min. czytania

Sprawdź czy jesteś super szefem. Te 5 cech cenią pracownicy

Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
26 02 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Relacja łącząca pracodawcę z podwładnym nie jest łatwa, ale gdy obie strony się postarają z pewnością będzie owocna. Wraz z wejściem kolejnych pokoleń na rynek pracy, wymagania względem pracodawców się zmieniają. Zastanawiasz się czy jesteś super szefem? To zależy ile z cech wymienionych niżej posiadasz.

Kiedyś wystarczyło zaproponować kandydatowi umowę o pracę, a potem regularnie wypłacać pensję. To były jedyne uznawane przez szefów potrzeby pracowników. Te czasy już dawno przeszły do lamusa. Zamiast pytać podwładnych czy jesteś super szefem, przeczytaj niniejszy artykuł.

CZYTAJ TAKŻE: Niezbędnik szefa… 5 rzeczy, które koniecznie musisz mieć na biurku.

Nie samą pracą, żyje firma

Oczekiwania zespołu zatrudnionych osób ewoluują. Coś, co kiedyś było luksusem, dzisiaj znajduje się w przedziale „must have”. Dlatego rośnie liczba pozapracowych benefitów. Karty do klubów sportowych, darmowe bilety do kina, firmowy ekspres do kawy z ogromnym zapasem ziaren, owocowe dni. Do tego pokój do odpoczynku czy darmowe masaże. Firmy prześcigają się w wymyślaniu zachęt dla najlepszych na rynku. Warto, bo dobrego pracownika trudno znaleźć, a ten który będzie zadowolony z pracy zostanie z tobą na długo. Ale poza infrastrukturą i systemem wewnętrznych korzyści coraz większe znaczenie ma osobowość szefa.

CZYTAJ TAKŻE: Dla ucha i oka – wieża hi-fi do gabinetu szefa. Czy ktoś jeszcze kupuje wieże hi-fi?

Czy jesteś super szefem?

Kiedyś mówiło się, że szefem trzeba się urodzić. Na szczęście, nie. Ale w osiągnięciu sukcesu na tej zawodowej pozycji z pewnością pomogą wymienione niżej cechy. Tym bardziej, że pracownicy je bardzo cenią. Szczególnie ci młodsi nie zgadzają się na niesprawiedliwe traktowanie i nie chcą współpracować z osobami, które nie reprezentują nowoczesnego podejścia.

CZYTAJ TAKŻE: Szef może „siłą” wysłać pracownika na zaległy urlop za 2020 rok

5 cech super szefa: kompetentny

Pracodawca posiadający wiedzę i chętnie dzielący się nią z pracownikami to marzenie wielu zatrudnionych. Kompetentny szef rozumie problemy i potrafi pomóc w ich rozwiązaniu. Nie stawia nierealnych wymagań. Jest niedoścignionym wzorem i motywatorem do poszerzania wiedzy i zdobywania nowych kompetencji.

5 cech super szefa: sprawiedliwy

Super szef podczas nagradzania kieruje się osiąganymi przez dają osobę wynikami, a nie osobistymi pobudkami. Każdy z prawników wie, co musi zrobić by dostać awans czy premię. Sprawiedliwość przydaje się także w czasie firmowych sprzeczek. Dobry szef rozwiązuje problemy niczym Salomon. Co nie oznacza, że w razie przewinienia pracownika puszcza je mimo uszu. Nie, ale podejmowane przez niego kroki są adekwatne do sytuacji. Co więcej, super szef wie, że czasem warto dać drugą szansę.

CZYTAJ TAKŻE: Jakie są dodatkowe obowiązki pracodawcy zimą

5 cech super szefa: umiejący pochwalić

Dobre słowo potrafi zdziałać cuda. Nie doceniamy, jak motywująca może być pochwała. A super szef o tym wie, i co ważne stosuje to w praktyce. Dodatkowo dzięki posiadanej wiedzy i znajomości swoich podwładnych na bieżąco monitoruje realizowane przez nich działania i wykonywany progres. Poklepanie po ramieniu jest ważne, pamiętaj o tym.

5 cech super szefa: ludzki

Stosunek pracy jest specyficzny. Szef wydaje polecenia, pracownik je wykonuje. Ale zamiast bezwzględnego wymagania posłuszeństwa, warto spojrzeć na zespół bardziej wyrozumiałym okiem. Każdy jest człowiekiem, może mieć gorszy dzień, czy chore dziecko. Super szef nie ocenia danej osoby przez pryzmat jednej wpadki, umie i chce spojrzeć na całokształt. Nie wymaga też bezproduktywnego siedzenia przy biurku, gdy wie że w życiu osobistym pracownika dzieją się tragedie. Ludzi szef rozumie.

 CZYTAJ TAKŻE: 10 niedrogich benefitów dla pracowników

5 cech super szefa: opanowany

Wzloty i upadki to biznesowa codzienność. Pracownicy nie powinni jednak odczuć napięcia. Najlepsi szefowie potrafią opanować nerwy i strach, by nie burzyć bezpieczeństwa podwładnych. Nie wyładowują także swoich frustracji na zespole. Panowanie nad emocjami to bardzo cenna cecha, nie tylko w biurze, ale i w życiu.

To Cię zainteresuje

13 01 23

Tylko u nas: Onesano. Znana spółka giełdowa zmienia formułę działalności

Onesano jest innowacyjnym producentem naturalnych suplementów diety. Innowacyjna spółka giełdowa stawia na nowe technologie, a w tym roku…

Grupa Żywiec podnosi kaucję za butelki. Sklepy będą chętniej przyjmować opakowania?

Grupa Żywiec zapowiedziała, że od lutego kaucja za butelki wyniesie 1 zł. To o 100 proc. więcej niż…
żywiec

Siedziba firmy - jaki adres jednoosobowej działalności gospodarczej wybrać.

Siedziba firmy to jeden za ważniejszych wyborów dla przedsiębiorcy. Jeśli zastanawiasz się jaki adres jednoosobowej działalności gospodarczej wybrać?…
siedziba firmy

Akcesoria biurowe niezbędne w każdym biurze

Uporządkowane, kompleksowo wyposażone biuro, w którym wszystko leży na właściwym miejscu – to bez wątpienia pożądane warunki do…

Deficyt pracowników. Pełna lista zawodów, w których brakuje rąk do pracy

W wielu branżach deficyt pracowników to wciąż normalność. Oto pełna lista zawodów, w których brakuje rąk do pracy.…
praca

Kalendarz dni wolnych od pracy. Kiedy jest ustawowo wolne?

Osoba prowadzącą działalność gospodarczą rzadko ma przerwy w pracy. Jeśli jednak zatrudniasz pracowników, pokaż wszystkim kalendarz dni wolnych…
dni wolne od pracy

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier