magazyn-firma
2 min. czytania

Sprzedawcy części samochodowych pod kontrolą KAS

tarcza hamulcowa
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
28 05 21

Pracownicy Krajowej Administracji Skarbowej mają sprawdzić czy sprzedawcy części samochodowych przestrzegają prawa.

Kontrole a bezpieczeństwo na drogach

Rynek używanych części samochodowych tak jaki i aut jest w Polsce bardzo duży. Nie ma się co dziwić. Asortyment z drugiej ręki jest tańszy od części prosto od producenta. Coraz częściej też sprzedaż odbywa się przez internet. Niestety nie wszyscy sprzedawcy części samochodowych postępują zgodnie z prawem.

CZYTAJ TAKŻE: Handel samochodami, autokomis. Zyskują krocie na koronawirusie

Co może skończyć się tragedią na drodze. Samochód służy do przemieszczania się, często z bardzo dużą prędkością. Wyobraź sobie, że zamontowane do niego części nie spełniają norm bezpieczeństwa lub co gorsza zostały sprzedane przez oszusta i w rzeczywistości nie nadają się do użytku.

Prawdopodobieństwo wypadku wzrasta i to kilkukrotnie. Tak samo jak szanse na to, że kierowca i pasażerowie nie wyjdą cało z opresji. Działania KAS, które wyeliminują oszustów mają poprawić bezpieczeństwo użytkowników polskich dróg. Ale nie tylko. Ich celem jest także troska o ekologię i zwiększenie wpływów do budżetu.

Jak sprzedawcy części samochodowych oszukują w sieci

Z informacji udostępnionych przez Państwową Administrację Skarbowa wynika, że przewinień jakich dopuszczają się handlarze jest co najmniej kilka.

Pierwsze to sprzedaż niesprawdzonych akcesoriów. Ale nie tylko. Sprzedawcy wprowadzają do obrotu produkty, których pochodzenie jest delikatnie pisząc wątpliwe. Na liście grzechów znajduje się również nielegalne wprowadzenie do obrotu i sprzedaż na czarno. Czyli bez odprowadzenia danin dla państwa od transakcji. Niektórzy zaniżają obroty.

Tego nie przewidziało nawet RODO – wyciek danych z Twojej firmy może nastąpić przez… samochód

Inspektorzy Krajowej Administracji Skarbowej od czerwca do października bieżącego roku skontrolują wszystkie powyższe przewinienia. Skupią się na sprzedawcach działających w sieci. Namierzenie oszustów nie jest trudne. Każdy serwis z ogłoszeniami, zawiera kilkadziesiąt wadliwych ofert.

Sprzedajesz części samochodowe? Czekają cię ciężkie miesiące

Kontrole będą odbywały się na terenie całej Polski. Z pewnością inspektorzy zajrzą do większości jak nie wszystkich firm zajmujących się sprzedażą części samochodowych. Przede wszystkim po to aby zweryfikować czy dany podmiot przestrzega prawa.

CZYTAJ TAKŻE: Sprzedajesz samochody? Musisz znać ten trend.

Jeśli więc handel tego typu asortymentu leży w zakresie prowadzonej przez ciebie działalności, nie zdziw się gdy inspektorzy zapukają do twojej siedziby.

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

30 11 22

Będą nowe numery PKD? GUS wspomina o „piątym znaku”

Niewykluczone są zmiany w Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) – wynika z komunikatu GUS. Obecnie Główny Urząd Statystyczny prowadzi…
PKD
29 11 22

Ustawa o fundacji rodzinnej może wejść w życie już w 2023 roku

Wyczekiwana przez przedsiębiorców Ustawa o fundacji rodzinnej, a dokładnie jej projekt, jest już w Sejmie. To oznacza, że…
Ustawa o fundacji rodzinnej
25 11 22

ING: BLIK bez kodu dla biznesu

Bank ING wprowadza usługę płatności BLIK bez kodu, czyli tzw. opcję „one click”. Jest ona dostępna w aplikacji…
BLIK bez kodu
25 11 22

Śmierć przedsiębiorcy. Już 40,5 tys. przypadków powołań zarządów sukcesyjnych

Śmierć przedsiębiorcy nie musi oznaczać końca jego firmy. Od 15 listopada 2018 roku, powstało już 40,5 tys. zarządów…
śmierć przedsiębiorcy

W tych województwach najtrudniej o pracownika

Z jednej strony spowolnienie gospodarcze i potężna inflacja, z drugiej… bardzo mocny, jeśli nie najmocniejszy od lat rynek…
w tych województwach najtrudniej o pracownika
23 11 22

Bank PEKAO S.A. z nową aplikacją dla firm. Co się zmienia?

Bank PEKAO S.A. wprowadził na rynek nową aplikację PeoBIZ. Według zapowiedzi, może skorzystać z niej każdy zarządzający firmą.…
Bank PEKAO S.A.
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier