magazyn-firma

Powszechnie wiadomo, że każdy podatnik, który w ciągu 5 lat od zakupu nieruchomości ponownie ją sprzeda, musi zapłacić podatek. Jest jednak prawna furtka, dzięki której taka sprzedaż mieszkania może wiązać się z pomniejszeniem podatku. Minister Finansów nareszcie wydał ważną interpretację.

Sprzedaż mieszkania – kiedy trzeba zapłacić podatek

Szybka wymiana nieruchomości? Sprzedaż mieszkania w ciągu 5 lat od dnia zakupu, to wcale nie jest rzadki przypadek. I nie mówimy tutaj o osobach, które na nieruchomościach zarabiają krocie. Zmiana pracy, sytuacja życiowa, kwestie zdrowotne – powodów, dla których szybko możemy pożegnać się z zakupionym mieszkaniem, jest naprawdę wiele.

Eksperci od rynku pracy mówią wprost, że ten przepis często ogranicza mobilność pracowników, którzy z powodów podatkowych, czują się „uwiązani” do konkretnej lokalizacji. Przynajmniej przez 5 lat. Choćby z tego powodu ważna jest najnowsza interpretacja ogólna przepisów podatkowych, wydana przez ministra finansów. Sporo wyjaśnia ona jakie wydatki można ponieść, by pomniejszyć należny podatek do zapłaty w takich sytuacjach.

CZYTAJ TAKŻE: Zakup mieszkania na firmę. O tym musisz pamiętać

Sprzedaż mieszkania w ciągu 5 lat – jaki podatek?

Jeżeli zakupiona przez podatnika nieruchomość zostanie sprzedana przed upływem 5 lat od dnia zakupu, trzeba zapłacić podatek od dochodu. Mówimy tutaj o stawce 19% podatku. Wszystko w zgodzie z literą prawa (patrz: art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT).

Zbycie mieszkania a ulga mieszkaniowa

Skuteczną furtką od tego obowiązku może być ulga mieszkaniowa. Pozwala ona na pomniejszenie należnego podatku. Jak wyjaśnia ministerstwo finansów „można z niej skorzystać, jeśli w ciągu 3 lat pieniądze z tej sprzedaży zostaną wydane na własne cele mieszkaniowe, np. zakup innej nieruchomości, w której podatnik zamieszka lub jej remont czy przebudowę (art. 21 ust. 1 pkt 131 w zw. Z art. 21 ust. 25 ustawy o PIT)”. 

Jakie wydatki pomniejszają podatek za zbycie mieszkania?

Wspomniany artykuł 21 ust. 25 ustawy o PIT określa typ wydatków, jakie można zakwalifikować jako poniesione na własne cele mieszkaniowe. Są to na przykład „wydatki poniesione na budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub remont własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego”. 

Jak jednak zwracają uwagę osoby, które przechodziły przez tę procedurę, a potwierdza to wiceminister finansów Jan Sarnowski, cytowana ustawa nie zawiera definicji pojęcia remont oraz budowa. Brakuje także osobnego katalogu, który pomógłby podatnikowi określić, jakie konkretnie wydatki kwalifikują się do ulgi mieszkaniowej, a jakie nie. Z czym się to wiąże – można sobie wyobrazić. Urząd Skarbowy na Pomorzu może jakiś wydatek zaakceptować, a na Podkarpaciu zakwestionować. Przerabialiśmy to przecież nie raz. 

Lista wydatków kwalifikujących się do ulgi mieszkaniowej

I tu pojawia się najnowsza interpretacja ministra finansów, która konkretnie wymienia listę wydatków, które fiskus bez większych problemów powinien nam zaakceptować. 

Oto lista:

  • kuchenka gazowa, gazowo-elektryczna, płyta indukcyjna
  • piekarnik
  • szafka stanowiąca element mocowania umywalki
  • oświetlenie, w tym taśmy LED i oczka halogenowe
  • okap lub pochłaniacza
  • meble, które są trwale połączone konstrukcyjnie z elementami budowlanymi. Mowa np. o meblach pod wymiar.

Jak wyjaśnia ministerstwo finansów, wydatki te będą stanowić wydatki na własne cele mieszkaniowe, wypełniając przepisy z interesującego nas przepisu w art. 21 ust 25 ustawy o PIT. 

Pełny tekst interpretacji MF z dnia 13 października 2021 r. dostępny jest tutaj.

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

26 09 22

Co się stanie z firmą po Twojej śmierci? W 2023 r. ruszą fundacje rodzinne

Od 2023 roku w Polsce będzie można zakładać fundacje rodzinne – poinformowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii. W ocenie…
fundacje rodzinne

CEIDG czeka rewolucja! Co się zmieni w jednym okienku?

CEIDG czeka rewolucja. Zresztą kolejna już w ostatnich latach. Tym razem resort rozwoju przygotował nowelizację ustawy regulującej działanie…
CEIDG

OLX ma problem. Serwis z zarzutami UOKiK

OLX usłyszał zarzuty od Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Chodzi o sortowanie ofert w serwisie, które może…
OLX

Stacja benzynowa coraz bardziej niebezpiecznym biznesem. Liczba kradzieży bije rekordy

Ceny paliw nie maleją, rośnie też inflacja. To skłania do kradzieży na stacjach paliw. Wzrost liczby przestępstw i…
stacja benzynowa
15 09 22

Stacje Kontroli Pojazdów mają problem: nowe wymogi, a stawki ciągle niskie

Związek Pracodawców SKP wraz z Konfederacją Lewiatan krytykują planowane zmiany w ustawie o ruchu drogowym, które mają implementować…
stacje kontroli pojazdów

Transport: od 1 października 2022 Ukraina stroną Konwencji SAD

1 października 2022 roku Ukraina przystępuje do Konwencji o wspólnej procedurze tranzytowej i Konwencji SAD – poinformowało Ministerstwo…
Ukraina SAD
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier