magazyn-firma
Z tego artykułu dowiesz się:

Powszechnie wiadomo, że każdy podatnik, który w ciągu 5 lat od zakupu nieruchomości ponownie ją sprzeda, musi zapłacić podatek. Jest jednak prawna furtka, dzięki której taka sprzedaż mieszkania może wiązać się z pomniejszeniem podatku. Minister Finansów nareszcie wydał ważną interpretację.

Sprzedaż mieszkania – kiedy trzeba zapłacić podatek

Szybka wymiana nieruchomości? Sprzedaż mieszkania w ciągu 5 lat od dnia zakupu, to wcale nie jest rzadki przypadek. I nie mówimy tutaj o osobach, które na nieruchomościach zarabiają krocie. Zmiana pracy, sytuacja życiowa, kwestie zdrowotne – powodów, dla których szybko możemy pożegnać się z zakupionym mieszkaniem, jest naprawdę wiele.

Eksperci od rynku pracy mówią wprost, że ten przepis często ogranicza mobilność pracowników, którzy z powodów podatkowych, czują się „uwiązani” do konkretnej lokalizacji. Przynajmniej przez 5 lat. Choćby z tego powodu ważna jest najnowsza interpretacja ogólna przepisów podatkowych, wydana przez ministra finansów. Sporo wyjaśnia ona jakie wydatki można ponieść, by pomniejszyć należny podatek do zapłaty w takich sytuacjach.

CZYTAJ TAKŻE: Zakup mieszkania na firmę. O tym musisz pamiętać

Sprzedaż mieszkania w ciągu 5 lat – jaki podatek?

Jeżeli zakupiona przez podatnika nieruchomość zostanie sprzedana przed upływem 5 lat od dnia zakupu, trzeba zapłacić podatek od dochodu. Mówimy tutaj o stawce 19% podatku. Wszystko w zgodzie z literą prawa (patrz: art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT).

Zbycie mieszkania a ulga mieszkaniowa

Skuteczną furtką od tego obowiązku może być ulga mieszkaniowa. Pozwala ona na pomniejszenie należnego podatku. Jak wyjaśnia ministerstwo finansów „można z niej skorzystać, jeśli w ciągu 3 lat pieniądze z tej sprzedaży zostaną wydane na własne cele mieszkaniowe, np. zakup innej nieruchomości, w której podatnik zamieszka lub jej remont czy przebudowę (art. 21 ust. 1 pkt 131 w zw. Z art. 21 ust. 25 ustawy o PIT)”. 

Jakie wydatki pomniejszają podatek za zbycie mieszkania?

Wspomniany artykuł 21 ust. 25 ustawy o PIT określa typ wydatków, jakie można zakwalifikować jako poniesione na własne cele mieszkaniowe. Są to na przykład „wydatki poniesione na budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub remont własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego”. 

Jak jednak zwracają uwagę osoby, które przechodziły przez tę procedurę, a potwierdza to wiceminister finansów Jan Sarnowski, cytowana ustawa nie zawiera definicji pojęcia remont oraz budowa. Brakuje także osobnego katalogu, który pomógłby podatnikowi określić, jakie konkretnie wydatki kwalifikują się do ulgi mieszkaniowej, a jakie nie. Z czym się to wiąże – można sobie wyobrazić. Urząd Skarbowy na Pomorzu może jakiś wydatek zaakceptować, a na Podkarpaciu zakwestionować. Przerabialiśmy to przecież nie raz. 

Lista wydatków kwalifikujących się do ulgi mieszkaniowej

I tu pojawia się najnowsza interpretacja ministra finansów, która konkretnie wymienia listę wydatków, które fiskus bez większych problemów powinien nam zaakceptować. 

Oto lista:

  • kuchenka gazowa, gazowo-elektryczna, płyta indukcyjna
  • piekarnik
  • szafka stanowiąca element mocowania umywalki
  • oświetlenie, w tym taśmy LED i oczka halogenowe
  • okap lub pochłaniacza
  • meble, które są trwale połączone konstrukcyjnie z elementami budowlanymi. Mowa np. o meblach pod wymiar.

Jak wyjaśnia ministerstwo finansów, wydatki te będą stanowić wydatki na własne cele mieszkaniowe, wypełniając przepisy z interesującego nas przepisu w art. 21 ust 25 ustawy o PIT. 

Pełny tekst interpretacji MF z dnia 13 października 2021 r. dostępny jest tutaj.

To Cię zainteresuje

07 03 23

Czy abonament RTV można wrzucić w koszty działalności?

Telewizor lub radio w firmie nie zwalnia od obowiązku opłacania abonamentu radiowo-telewizyjnego. Pojawia się jednak pytanie, czy można…
koszty firmowe

Kalendarz dni wolnych od pracy. Kiedy jest ustawowo wolne?

Osoba prowadzącą działalność gospodarczą rzadko ma przerwy w pracy. Jeśli jednak zatrudniasz pracowników, pokaż wszystkim kalendarz dni wolnych…
dni wolne od pracy

Minimalne wynagrodzenie 2023. Rekordowa stawka godzinowa. Czy pensja minimalna będzie różna zależnie od regionu?

Minimalne wynagrodzenie w 2023 roku zmieni się dwa razy. Pierwszy raz nowa stawka zacznie obowiązywać od 1 stycznia,…
płaca_minimalna

Certyfikat kompetencji zawodowych w transporcie – co to jest?

Co to jest certyfikat kompetencji zawodowych? Jak zdobyć taki dokument?   Co to jest certyfikat kompetencji zawodowych? Certyfikat…
certyfikat kompetencji
30 11 22

Będą nowe numery PKD? GUS wspomina o „piątym znaku”

Niewykluczone są zmiany w Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) – wynika z komunikatu GUS. Obecnie Główny Urząd Statystyczny prowadzi…
PKD

Nieodpłatna praca na próbę. Co na to prawo?

W ostatnim czasie pojawiają się pogłoski o weryfikacji potencjalnego pracownika w czasie tzw. próbnego dnia pracy. Ma być…
Nieodpłatna praca na próbę

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier