magazyn-firma

Srebrna gospodarka tyczy się produktów i usług, które powstają z myślą o osobach w wieku poprodukcyjnym. Wystarczy spojrzeć na prognozy demograficzne, by zauważyć, że w dłuższym terminie na tym biznesie będzie można sporo zarobić. A jak sytuacja przedstawia się w 2022 roku?

Srebrna gospodarka – jakie perspektywy?

Spójrzmy najpierw na prognozy demograficzne naszego kraju. Jeszcze w połowie ostatniej dekady liczba osób w wieku poprodukcyjnym wynosiła około 7 mln osób. Analiza populacji wskazuje, że w 2035 roku będzie to już 10 mln osób. Grupa osób w wieku 80+ w najbliższych latach wzrośnie dwukrotnie.

Taka diagnoza, nawet jeśli jest obarczona pewnym błędem, pokazuje, że produkty i usługi srebrnej gospodarki będą dźwignią dla wielu branż. Nawet takich, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się dalekie od tej grupy odbiorców. W Europie Zachodniej coraz większa grupa programistów pracuje nad aplikacjami mobilnymi z wygodną, dużą i kontrastową czcionką. Nie brakuje także nowych patentów z zakresu produktów usprawniających ruch, czy wspierających proste ćwiczenia fizyczne. W srebrnej gospodarce, jak podkreślają specjaliści, aktualne jest amerykańskie powiedzenie sky is the limit. Niewykluczone, że w Polsce powinniśmy myśleć w tej właśnie kategorii.

CZYTAJ TAKŻE: Będzie boom na pompy ciepła? Pomysł na biznes

Srebrna gospodarka w krótkim terminie

Oczywiście najprościej jest rysować dalekosiężne plany na czasy, w których baza odbiorców srebrnej gospodarki będzie bardzo szeroka. A dlaczego nie wziąć pod uwagę fakt, że już teraz potencjalnych klientów jest całkiem sporo? I choć polskie emerytury nie są spektakularne, a w dobie inflacji może się wydawać, że osoby starsze stać na niewiele, zapominamy o jednym czynniku: efekcie skali. Już teraz perspektywa wygląda imponująco. Wejście w srebrny biznes w 2022 roku może przy dobrym planie, zapewnić sukcesywny rozwój przedsięwzięcia.

Rząd właśnie ogłosił skalę tegorocznych podwyżek świadczeń emerytów i rencistów. Wbrew zapowiedziom, nie wyniesie ona 5,7% ale aż… 7%. To oznacza, że tylko w tym roku do dyspozycji emerytów trafi dodatkowe 18,4 mld złotych. Jeśli do tego doliczymy obiecane 13. i 14. emerytury, skala może być naprawdę spora.

Jak dotrzeć z produktami i usługami srebrnej gospodarki

To najtrudniejsza, część biznesplanu. Osoby starsze nauczone są, oglądać złotówkę z każdej strony. Długo zastanawiają się, czy sięgnąć po dany produkt, czy usługę. Zdobycie zaufania i przedstawienie realnych korzyści może być w tym aspekcie najtrudniejsze. Jak pokazują różnego rodzaju badania, szansę na sukces wśród starszych klientów mają nie tylko produkty i usługi związane ze zdrowiem i poprawą jakości życia. Szansę na odniesienie sukcesu mają także inne gałęzie gospodarki jak elektronika, sprzęt AGD, ergonomiczne meblarstwo oraz turystyka. Choć pewnie lista ta, powinna być o wiele dłuższa. Już teraz.

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

Allegro: program powitalny dla sprzedawców – co oferuje?

Czy wiesz, że ok. 80% transakcji e-sprzedaży w Polsce rozpoczyna się na Allegro, a kończy się tu ponad…

Branża alkoholowa liczy zyski. Polacy „przepili” w rok równowartość 20 stadionów piłkarskich.

Branża alkoholowa ma powód do zadowolenia. W całym ubiegłym roku padł rekord wydatków na alkohol. Polacy kupili trunki…
branża alkoholowa

Będzie porównywarka cen węgla. I to rządowa!

26 września 2022 rusza rządowa porównywarka cen węgla, a dokładnie możliwość rejestracji w niej przedsiębiorców. Kancelaria Premiera uruchomiła…
porównywarka cen węgla

Made in Poland. W jakich branżach Polacy są wśród liderów? (WIDEO)

W jakich branżach Polacy są wśród światowych liderów? Okazuje się, że etykieta made in Poland na niektórych towarach…
Made in Poland

OLX ma problem. Serwis z zarzutami UOKiK

OLX usłyszał zarzuty od Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Chodzi o sortowanie ofert w serwisie, które może…
OLX

Stacja benzynowa coraz bardziej niebezpiecznym biznesem. Liczba kradzieży bije rekordy

Ceny paliw nie maleją, rośnie też inflacja. To skłania do kradzieży na stacjach paliw. Wzrost liczby przestępstw i…
stacja benzynowa
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier