magazyn-firma
4 min. czytania

Jak ściągnąć środki zgromadzone na rachunku VAT?

split payment
Autor
redakcja
Opublikowano
04 11 21

Firmy stosujące split payment i posiadające środki zgromadzone na rachunku VAT mogą użyć ich np. do zapłaty podatku od towarów i usług, rozliczenia ze skarbówką, czy opłacenia ZUS. Co dzieje się w sytuacji jeśli wiemy, że nie wykorzystamy ich w ten sposób i chcielibyśmy przenieść je na otwarty rachunek firmy? Czy w ogóle jest to możliwe? Odpowiadamy. 

Jak „odzyskać” środki zgromadzone na rachunku VAT?

Powiedzmy od razu, że w określonych sytuacjach jesteśmy w stanie „odzyskać” środki zgromadzone na rachunku VAT. Nie jest tak, że państwo kładzie na nie rękę i nie pozwala nam ich ruszyć. To tak nie działa. Jeżeli z jakiegoś powodu, chcemy przekazać te środki na otwarty rachunek bankowy należący do naszej firmy, możemy to zrobić. Nie wystarczy jednak telefon do skarbówki z prośbą „potrzebuję pieniędzy z rachunku VAT” - to by było zbyt proste.

W tym przypadku mamy do wyboru trzy możliwości. Możemy w tej sprawie odwiedzić nasz urząd skarbowy, możemy wysłać do niego list lub (do czego namawiamy) zająć się tą sprawą przy wykorzystaniu internetu. Według nas to najprostsza droga.

CZYTAJ TAKŻE: Koniec złudzeń. Polski Ład przegłosowany w Sejmie

Kiedy mogę odzyskać środki zgromadzone na rachunku VAT?

Zanim powiemy JAK to zrobić, trochę teorii. To, że osobny rachunek VAT istnieje, wynika z wprowadzonego przez rząd mechanizmu podzielonej płatności (MPP). W języku bankowym i biznesowym często używa się określenia „split payment”. Oba terminy znaczą dokładnie to samo. Mechanizm ten polega na tym, że płatność za towar lub usługę jest opłacana specjalnym przelewem i nie trafia od w całości na konto odbiorcy. Zostaje ona podzielona na dwie części: netto oraz należny podatek od towarów i usług, czyli VAT. Część netto trafia na rozliczeniowy rachunek sprzedawcy. Z kolei podatek VAT - na rachunek VAT.

Warto pamiętać, że banki w sposób automatyczny tworzą taki „dodatkowy” vatowski rachunek do każdego firmowego konta.

Do kogo należą środki zgromadzone na rachunku VAT?

To pytanie często zadają młodzi przedsiębiorcy. Tu sprawa jest jasna. Według prawa pieniądze zgromadzone na rachunku VAT nadal należą do jego posiadacza. Państwo w trosce o własny interes pozwala Ci, opłacić z niego wyłącznie określone należności. Na dobrą sprawę logiczne – i tak płacisz VAT, rozliczasz się ze skarbówką, opłacasz ZUS. Nie ma więc tutaj problemu. Jest jednak ograniczenie. Czasem dość uciążliwe.

Jak odzyskać środki zgromadzone na rachunku VAT?

Przed chwilą napisaliśmy, że pieniądze na rachunku VAT należą do Ciebie. Jeśli jednak nie wykorzystasz ich i chcesz mieć je do dyspozycji własnej firmy, powinieneś złożyć „wniosek o ich uwolnienie”. Nieźle brzmi, prawda?

Jak wyjaśniono na portalu biznes.gov.pl „Decyzję o uwolnieniu środków z rachunku VAT podejmuje naczelnik urzędu skarbowego. Ze środków przekazanych z rachunku VAT na rachunek rozliczeniowy możesz korzystać bez ograniczeń”.

Wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku VAT

Aby skutecznie przejść przez tę procedurę, potrzebujemy przede wszystkim wniosku o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku VAT. Co ważne, od 1 listopada 2019 roku, taka operacja nie wiąże się z koniecznością opłaty skarbowej. No, chyba że w załatwieniu tej sprawy potrzebujemy pełnomocnika, to wówczas oprócz ustanowienia pełnomocnictwa szczegółowego (PPS-1) musimy przekazać dowód zapłacenia opłaty skarbowej za pełnomocnictwo. Obecnie wynosi ona 17 złotych.

Środki zgromadzone na rachunku VAT – co może skarbówka?

Urząd skarbowy, a dokładnie rzecz biorąc jego naczelnik, ma do wyboru dwie możliwości. Albo zgodzić się na przekazanie środków z rachunku VAT, albo nie zgodzić się na taką operację.

Sprawy nie załatwimy pozytywnie jeśli mamy jakiekolwiek zaległości podatkowe VAT, CIT, PIT. To samo, jeśli nie uregulowaliśmy obowiązków akcyzowych czy celnych. Pozytywnej odpowiedzi nie otrzymamy także wówczas, gdy istnieje realna obawa, że nie wykonamy swoich zobowiązań podatkowych (np. zbywamy majątek). W tych (i podobnych) przypadkach nie odzyskamy tych środków.

Jak się jednak okazuje, urzędy skarbowe bywają w tej kwestii elastyczne. Jak tłumaczy portal biznes.gov.pl „Jeżeli masz zaległości w VAT na kwotę niższą niż kwota wnioskowana, naczelnik wyda postanowienie o zgodzie na przekazanie części kwoty i decyzję o odmowie na kwotę odpowiadającą kwocie tych zaległości”. Nie ma się czemu dziwić. Państwo w ten sposób dba o swoje interesy. Zresztą po to wynalazło i wdrożyło split payment!

Ile czeka się na decyzję US?

W tym konkretnym przypadku urząd ma 60 dni na rozpatrzenie wniosku o zwolnienie środków z rachunku VAT.

Wszystko może odbyć się szybciej. Zwrot może nastąpić w przyspieszonym terminie 25 dni jeśli w danym okresie rozliczeniowym nie dokonamy płatności z zastosowanie MPP lub wystawione faktury nie zostały zapłacone z zastosowaniem tego mechanizmu.

Jak odzyskać pieniądze z rachunku VAT online?

Jeśli chcesz wnioskować o zwolnienie środków z rachunku VAT przez internet, możesz skorzystać z tego linku.

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

Podatek od nadmiarowych zysków. Która firma go zapłaci?

Podatek od nadmiarowych zysków, traktowany przez wielu jako „podatek Sasina” ma dotyczyć firm zatrudniających ponad 250 osób. Zapisano…
podatek od nadmiarowych zysków
27 09 22

Kontrola konta przez skarbówkę. Kiedy fiskus może „wjechać” na rachunek?

Od 1 lipca tego roku fiskus może więcej. Kontrola konta przez skarbówkę jest możliwa dzięki nowym przepisom. „Wjazd”…
kontrola konta przez skarbówkę

Będzie porównywarka cen węgla. I to rządowa!

26 września 2022 rusza rządowa porównywarka cen węgla, a dokładnie możliwość rejestracji w niej przedsiębiorców. Kancelaria Premiera uruchomiła…
porównywarka cen węgla

CEIDG czeka rewolucja! Co się zmieni w jednym okienku?

CEIDG czeka rewolucja. Zresztą kolejna już w ostatnich latach. Tym razem resort rozwoju przygotował nowelizację ustawy regulującej działanie…
CEIDG

Frankowicze w tarapatach. Najpierw cios od Moskwy, teraz od Berna

Ogłoszenie mobilizacji przez Putina umocniło w środę franka, uznawanego za bezpieczną przystań do rekordowych poziomów. 24 godziny później…
Frankowicze
20 09 22

Ile kosztuje polecony priorytet? Poczta Polska znów podnosi ceny

Ile kosztuje polecony priorytet? Odpowiedź na to pytanie znów zmieni się od 1 października 2022 r. Poczta Polska…
Ile kosztuje polecony priorytet?
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier