magazyn-firma
Z tego artykułu dowiesz się:

Ceny paliw nie maleją, rośnie też inflacja. To skłania do kradzieży na stacjach paliw. Wzrost liczby przestępstw i wykroczeń na stacjach benzynowych jest dwucyfrowy i dobija do rekordowych poziomów. Stacja benzynowa staje się coraz mniej bezpiecznym biznesem.

Policyjne statystyki nie pozostawiają złudzeń. Liczba przestępstw i wykroczeń dokonywanych na stacjach benzynowych wzrasta. Za sprawą drogich paliw, rosnącej inflacji przestępcy na cel biorą sobie stacje benzynowe. Według danych Komendy Głównej Policji, w I połowie tego roki liczba przestępstw kradzieży na stacjach paliw była o prawie 43% wyższa niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Najwięcej takich zdarzeń, ponad 20% w skali kraju, zanotowano w Katowicach. Najczęściej dochodziło do kradzieży paliwa. Wzrost liczby tych wykroczeń to ponad 50% rok do roku. Najwięcej kradzieży paliwa zanotowano w Warszawie.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Coraz więcej kradzieży w sklepach. Eksperci: Dane są niepokojące, a problem będzie narastał

– Wzrost liczby kradzieży nie jest związany z obniżeniem poziomu zabezpieczeń na stacjach paliw. Coraz droższe paliwa, inflacja i pogarszająca się sytuacja ekonomiczna sprawiają, że rośnie przestępczość. Dodatkowo staliśmy się państwem tranzytowym w czasie wojny w Ukrainie. W efekcie obserwujemy wzrost różnych niepożądanych czynników przestępczych na terenie Polski – komentuje Krzysztof Bartuszek, prezes zarządu spółek Securitas w Polsce, cytowany przez Strefę Biznesu.

Kradzieże paliwa na stacjach

Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że do czerwca tego roku zanotowano 1 543 przestępstwa kradzieży na stacjach paliw. To o prawie połowę więcej niż rok wcześniej.

Gdzie najczęściej kradnie się paliwo?

Najwięcej przypadków kradzieży paliwa zanotowano w:

  • Katowicach – 314 (w I poł. 2021 roku – 262),
  • Warszawie – 241 (219),
  • Wrocławiu – 173 (152),
  • Poznaniu – 158 (51)
  • Krakowie – 116 (34)

Kradzieże na stacjach

Jak się jedna okazuje, kradzież paliwa to niejedyne przestępstwa dokonywane na stacjach paliw. Drożyzna i ubożenie społeczeństwa powoduje, że dochodzi do coraz więcej przestępstw. Właściciele stacji, głównie małych nie wiedzą jak się przed takimi sytuacjami obronić. Szczególnie, że kradzieże paliwa są coraz bardziej zuchwałe.

Co kradną klienci?

Jednak prawdziwą plagą są kradzieże innego rodzaju. Tylko na stacjach benzynowych było ich o połowę więcej niż rok wcześniej. Takich zdarzeń najwięcej zanotowano w Warszawie – 13 141 (rok wcześniej – 6 755). Potem we Wrocławiu – 5 964 (rok wcześniej – 4 173), Katowicach – 5 073 (3 400), Poznaniu – 3549 (2 172) i Łodzi – 2 736 (poprzednio 2 261).

Złodzieje kradną przede wszystkim alkohol i słodycze, a także akcesoria samochodowe.

Zdaniem ekspertów wprowadzenie dodatkowych zabezpieczeń jak np. przedpłata za paliwo i blokady na towarach wydłużyłyby obsługę klienta, a co za tym idzie ich niezadowolenie. Jednak ze względu na gigantyczny wzrost przestępstw na stacjach może spowodować to dalszy wzrost cen bo właściciele będą musieli sobie zrekompensować koszty dodatkowych zabezpieczeń.

To Cię zainteresuje

07 03 23

Czy abonament RTV można wrzucić w koszty działalności?

Telewizor lub radio w firmie nie zwalnia od obowiązku opłacania abonamentu radiowo-telewizyjnego. Pojawia się jednak pytanie, czy można…
koszty firmowe

Jak otworzyć własny biznes?

Wielu osobom prowadzenie własnego biznesu kojarzy się z finansową niezależnością i bogaceniem się na swoich pasjach. Decyzja o…
jak-zalozyc-wlasna-firme

Kredyty hipoteczne 2023r. Idą zmiany. Będzie łatwiej kupić mieszkanie?

Zdolność kredytowa powoli się odbudowuje i zdaniem specjalistów trend ma się utrzymać. Wszystko przez zmiany rynkowe. Eksperci wieszczą…
kredyt

Kalendarz dni wolnych od pracy. Kiedy jest ustawowo wolne?

Osoba prowadzącą działalność gospodarczą rzadko ma przerwy w pracy. Jeśli jednak zatrudniasz pracowników, pokaż wszystkim kalendarz dni wolnych…
dni wolne od pracy

Minimalne wynagrodzenie 2023. Rekordowa stawka godzinowa. Czy pensja minimalna będzie różna zależnie od regionu?

Minimalne wynagrodzenie w 2023 roku zmieni się dwa razy. Pierwszy raz nowa stawka zacznie obowiązywać od 1 stycznia,…
płaca_minimalna

Certyfikat kompetencji zawodowych w transporcie – co to jest?

Co to jest certyfikat kompetencji zawodowych? Jak zdobyć taki dokument?   Co to jest certyfikat kompetencji zawodowych? Certyfikat…
certyfikat kompetencji

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier