magazyn-firma

Ceny paliw nie maleją, rośnie też inflacja. To skłania do kradzieży na stacjach paliw. Wzrost liczby przestępstw i wykroczeń na stacjach benzynowych jest dwucyfrowy i dobija do rekordowych poziomów. Stacja benzynowa staje się coraz mniej bezpiecznym biznesem.

Policyjne statystyki nie pozostawiają złudzeń. Liczba przestępstw i wykroczeń dokonywanych na stacjach benzynowych wzrasta. Za sprawą drogich paliw, rosnącej inflacji przestępcy na cel biorą sobie stacje benzynowe. Według danych Komendy Głównej Policji, w I połowie tego roki liczba przestępstw kradzieży na stacjach paliw była o prawie 43% wyższa niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Najwięcej takich zdarzeń, ponad 20% w skali kraju, zanotowano w Katowicach. Najczęściej dochodziło do kradzieży paliwa. Wzrost liczby tych wykroczeń to ponad 50% rok do roku. Najwięcej kradzieży paliwa zanotowano w Warszawie.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Coraz więcej kradzieży w sklepach. Eksperci: Dane są niepokojące, a problem będzie narastał

– Wzrost liczby kradzieży nie jest związany z obniżeniem poziomu zabezpieczeń na stacjach paliw. Coraz droższe paliwa, inflacja i pogarszająca się sytuacja ekonomiczna sprawiają, że rośnie przestępczość. Dodatkowo staliśmy się państwem tranzytowym w czasie wojny w Ukrainie. W efekcie obserwujemy wzrost różnych niepożądanych czynników przestępczych na terenie Polski – komentuje Krzysztof Bartuszek, prezes zarządu spółek Securitas w Polsce, cytowany przez Strefę Biznesu.

Kradzieże paliwa na stacjach

Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że do czerwca tego roku zanotowano 1 543 przestępstwa kradzieży na stacjach paliw. To o prawie połowę więcej niż rok wcześniej.

Gdzie najczęściej kradnie się paliwo?

Najwięcej przypadków kradzieży paliwa zanotowano w:

  • Katowicach – 314 (w I poł. 2021 roku – 262),
  • Warszawie – 241 (219),
  • Wrocławiu – 173 (152),
  • Poznaniu – 158 (51)
  • Krakowie – 116 (34)

Kradzieże na stacjach

Jak się jedna okazuje, kradzież paliwa to niejedyne przestępstwa dokonywane na stacjach paliw. Drożyzna i ubożenie społeczeństwa powoduje, że dochodzi do coraz więcej przestępstw. Właściciele stacji, głównie małych nie wiedzą jak się przed takimi sytuacjami obronić. Szczególnie, że kradzieże paliwa są coraz bardziej zuchwałe.

Co kradną klienci?

Jednak prawdziwą plagą są kradzieże innego rodzaju. Tylko na stacjach benzynowych było ich o połowę więcej niż rok wcześniej. Takich zdarzeń najwięcej zanotowano w Warszawie – 13 141 (rok wcześniej – 6 755). Potem we Wrocławiu – 5 964 (rok wcześniej – 4 173), Katowicach – 5 073 (3 400), Poznaniu – 3549 (2 172) i Łodzi – 2 736 (poprzednio 2 261).

Złodzieje kradną przede wszystkim alkohol i słodycze, a także akcesoria samochodowe.

Zdaniem ekspertów wprowadzenie dodatkowych zabezpieczeń jak np. przedpłata za paliwo i blokady na towarach wydłużyłyby obsługę klienta, a co za tym idzie ich niezadowolenie. Jednak ze względu na gigantyczny wzrost przestępstw na stacjach może spowodować to dalszy wzrost cen bo właściciele będą musieli sobie zrekompensować koszty dodatkowych zabezpieczeń.

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

05 10 22

Do komornika przez notariusza. Będą notarialne nakazy zapłaty!

Rząd przyjął forsowany przez resort sprawiedliwości projekt ustawy o notariacie. Wśród kilku rozwiązań, szczególnie ważnym dla przedsiębiorców będą…
Notarialne nakazy zapłaty

Domy powyżej 70 m2 zabudowy bez pozwolenia? Szykuje się budowlana i prawna rewolucja

Rząd już jakiś czas temu zapowiadał, że to tylko kwestia czasu, by również domy powyżej 70 m2, były…
domy powyżej 70 m2

Umowa na okres próbny 2023. Co się zmienia?

Od 1 stycznia 2023 roku wejdą w życie nowe zasady dotyczące zatrudniania osób na okres próbny. Mowa o…
umowa na okres próbny
30 09 22

Koniec Getin Banku. Co z pieniędzmi? Co z akcjami?

To koniec Getin Banku. Getin Noble Bank został objęty przymusową restrukturyzacją. O swoje pieniądze nie muszą martwić się…
Koniec Getin Banku
29 09 22

PILNE! Zamrożenie cen prądu przyjęte przez Sejm. Kto skorzysta? Na jakich warunkach? [NOWE FAKTY]

Słowo „zamrożenie” nie brzmi najlepiej tuż przed zimą, i to w środku kryzysu energetycznego. Niemniej, „zamrożenie cen prądu”…
Zamrożenie cen prądu
29 09 22

Gigantyczna kara dla przedsiębiorcy. Chciał pomóc – musi zapłacić MILION złotych!

1.128.604 złote kary powinien decyzją urzędnika zapłacić właściciel małej firmy rodzinnej z Suwałk (Podlaskie). A wszystko zaczęło się…
kara dla przedsiębiorcy
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier