magazyn-firma

Stacje Kontroli Pojazdów popadają w poważne problemy. Od 18 lat Ministerstwo Infrastruktury nie zmieniło stawek za badania techniczne. Wiele przedsiębiorstw znalazło się na granicy rentowności. Część z nich już zdecydowało się na zamknięcie swojego biznesu. Ten trend może postępować.

Stacje Kontroli Pojazdów na granicy rentowności?

Od dawna słychać głosy przedsiębiorców prowadzących Stacje Kontroli Pojazdów, o konieczności pilnej waloryzacji opłat za badania techniczne. Przypomnijmy, że w tym przypadku, nie działają prawa wolnego rynku, a także zdrowego rozsądku. Stawki narzuca odgórnie rozporządzenie Ministra Infrastruktury.

Wyobraźcie sobie, że właścicielka sklepu spożywczego, fryzjer, czy mechanik samochodowy nie podniósł cen od 2004 roku. Prawdopodobnie nie przetrwałby długo. 18 lat temu były przecież inne realia, a także zupełnie inne koszty” – powiedział w rozmowie z dziennikarzem Magazynu Firma pan L. - właściciel stacji kontroli pojazdów oraz diagnosta. Właśnie stąd biorą się liczne apele podnoszone m.in. przez Polską Izbę Stacji Kontroli Pojazdów, a także całą branże.  Właściciele takich biznesów mają jednak wrażenie, że ich prośby odbijają się bez echa od gmachu Ministerstwa Infrastruktury przy Chałbińskiego, w centrum Warszawy.

Znikające SKP

Jak podaje Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów, efekt braku podwyżek stawek, już widać w Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP). „Stacje przestają być rentowne i część przedsiębiorców zmuszona jest je zamykać” – czytamy w komunikacie wspomnianej izby.

Z opublikowanych danych wynika, że na koniec ubiegłego roku, tj. w grudniu 2021 w naszym kraju funkcjonowało 5443 stacji. W czerwcu badania można było wykonać w 5291 SKP. To oznacza, że branża skurczyła się o 152 firmy, czyli jakieś 2,8%.

Początek likwidacji Stacji Kontroli Pojazdów

Te dane i tak wyglądają optymistycznie. O ile jeszcze wiosną mówiło się o tym, że 25% właścicieli SKP rozważa zakończenie działalności, o tyle dziś odsetek ten wzrósł do 35%.

Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów o stawkach

„Dalsze zamrożenie wysokości opłat za badania spowoduje, że z powodów ekonomicznych zamykane będą kolejne stacje. Rządzący nie reagują na apele środowiska. Konieczne są wspólne działania, żeby ten czarny scenariusz się nie ziścił. Podejmujemy działania w kierunku organizacji kolejnego protestu. Prosimy wszystkich przedsiębiorców prowadzących skp  o wypełnienie ankiety, która pozwoli nam wybrać formę protestu akceptowaną przez większość środowiska.” - czytamy w komunikacie PISKP.

 

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

30 11 22

Będą nowe numery PKD? GUS wspomina o „piątym znaku”

Niewykluczone są zmiany w Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) – wynika z komunikatu GUS. Obecnie Główny Urząd Statystyczny prowadzi…
PKD
29 11 22

Ustawa o fundacji rodzinnej może wejść w życie już w 2023 roku

Wyczekiwana przez przedsiębiorców Ustawa o fundacji rodzinnej, a dokładnie jej projekt, jest już w Sejmie. To oznacza, że…
Ustawa o fundacji rodzinnej

Nieodpłatna praca na próbę. Co na to prawo?

W ostatnim czasie pojawiają się pogłoski o weryfikacji potencjalnego pracownika w czasie tzw. próbnego dnia pracy. Ma być…
Nieodpłatna praca na próbę
28 11 22

Przedsiębiorco, nie radzisz sobie z PUE ZUS? Będą korepetycje

W tym wypadku przepisy nie robią wyjątków. Od 1 stycznia 2023 roku każdy płatnik składem ma ustawowy obowiązek…
PUE ZUS
25 11 22

ING: BLIK bez kodu dla biznesu

Bank ING wprowadza usługę płatności BLIK bez kodu, czyli tzw. opcję „one click”. Jest ona dostępna w aplikacji…
BLIK bez kodu
25 11 22

Śmierć przedsiębiorcy. Już 40,5 tys. przypadków powołań zarządów sukcesyjnych

Śmierć przedsiębiorcy nie musi oznaczać końca jego firmy. Od 15 listopada 2018 roku, powstało już 40,5 tys. zarządów…
śmierć przedsiębiorcy
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier