magazyn-firma
3 min. czytania

Stopy procentowe w górę. Czy grozi nam STAGFLACJA?

Stopy procentowe w górę
Autor
Adam Adamski
Opublikowano
08 03 22
Z tego artykułu dowiesz się:

Wojna po sąsiedzku, stopy procentowe w górę, postcovidowa rzeczywistość – to wszystko spowalnia gospodarkę. Z drugiej strony słaby złoty, droga ropa i spirala inflacyjna. Na naszych oczach rysuje się fatalny scenariusz. Czy grozi nam stagflacja? Niestety coraz więcej na to wskazuje.

Stopy procentowe w górę. Scenariusz stagflacyjny

Hamowałeś lub hamowałaś kiedyś silnikiem? Puszczasz gaz, redukujesz bieg, a obroty zaczynają wkręcać się wyżej, ale tylko chwilowo. Pozostawienie pedału gazu w spokoju sprawia, że przestaje dochodzić powietrze do cylindrów. Energia zostaje dosłownie wyssana. Powstaje siła hamująca. Wkrótce auto staje. Mniej więcej podobnie zachowuje się gospodarka, w takich uwarunkowaniach, w jakich właśnie się znaleźliśmy. Z tym że nikt przecież nie chce jej zatrzymywać...

Rada Polityki Pieniężnej dawno nie miała trudniejszej decyzji. Zdecydowała się na podwyżkę stóp o 0.75 p.p. RPP Zebrała się dzień po tym, kiedy złoty osiągnął najgorszy wynik w historii. Euro przekroczyło bowiem chwilowo 5 złotych. To już poziom, przy którym wszystkie alarmowe lampki w dealing roomach zaczynają świecić intensywną czerwienią. Jeśli do tego doliczymy wciąż rozpędzającą się inflację, którą dodatkowo podkręca cena ropy na światowych rynkach, trudno mówić o gorszym połączeniu. Polska gospodarka znalazła się w rejonach, w których od momentu upadku PRL jeszcze jej nie widzieliśmy – stagflacja wydaje się bardzo prawdopodobna.

CZYTAJ TAKŻE – Co to jest stagflacja?

Czym jest stagflacja

O stagflacji pisaliśmy już w podlinkowanym przed chwilą artykule. Nie wdając się w szczegóły (opisane są w powyżej wskazanym tekście) to dramatyczna mieszkanka spowolnienia gospodarczego z silną inflacją. Książkowo, takie połączenie zdarza się bardzo rzadko. Niestety, historia gospodarcza świata pokazuje, że państwa w podobnej sytuacja jak obecnie Polska w stagflację wpadały. Wychodziły z niej w różnej kondycji.

Najgorszy moment z możliwych dla gospodarki

W tych warunkach egzamin, jaki czeka polską gospodarkę, bardziej przypomina test zderzeniowy. Barierą jest tutaj nieprzewidywalny rozwój sytuacji. Wojna za wschodnią granicą nie działa dobrze na złotego. Kurs walutowy podbija ceny paliw. Te z kolei mają wpływ na cenę WSZYSTKIEGO. Czy potrzeba nam więcej dowodów na to, że właśnie wpadamy w kłopoty?

Jeśli doliczymy do tego przeszło milion uchodźców już teraz (pewnie będzie ich więcej), trudno przewidzieć jak swoją wytrzymałość zaprezentuje rynek pracy. Można się spodziewać schłodzenia apetytów na podwyżki pensji, mimo że wydają się to nieuniknione. Taki paradoks.

O ile wzrośnie rata?

Szybko licząc, podwyżka stóp procentowych oznacza, że standardowy kredyt na 350 tysięcy złotych zaciągnięty na trzydzieści lat, będzie się wiązał z ratą wyższą o około 150 złotych. To znaczenie uszczupli i tak dziurawe budżety domowe. Zaciskanie pasa również gospodarce nie służy. Popyt wewnętrzny będzie na bardzo złym poziomie, a to przełoży się na kondycję firm.

Czego nie zniszczył COVID...

Co tu dużo mówić. Polska gospodarka okazała się bardzo wytrzymała w covidowych czasach. Niestety, to czego nie zniszczyła pandemia, dopełnić może stagflacja. Oczywiście nie oznacza to katastroficznego scenariusza. Masowych upadków firm i wysokiego bezrobocia raczej nie będzie, jednak trzeba się liczyć, że najbliższe kwartały nie będą należały do udanych. Z pewnością małe i mikro firmy czeka właśnie egzamin z wytrzymałości na niekorzystne warunki robienia biznesu.

To Cię zainteresuje

25 01 23

Otwartość BNP Paribas Faktoring

Feminatywy pozostają jedną z najgłośniejszych kwestii poruszanych w dyskusjach o ewolucji języka polskiego. Sam temat nadal budzi wiele…
BNP Parbas
24 01 23

Ceny biletów PKP. Ma być taniej. Rząd ma plan

Ceny biletów PKP mają być niższe. I to jeszcze w styczniu. Będą też dodatkowe pieniądze dla PKP. Są…
ceny biletów
13 01 23

Inflacja w Polsce. Są nowe dane. Jest zaskoczenie?

Inflacja w Polsce w grudniu 2022 była zgodna z wcześniejszymi przewidywaniami GUS. Wyniosła 16,6 proc. w ujęciu rok…
12 01 23

Shopee niespodziewanie kończy działalność w Polsce. Allegro pozbyło się poważnej konkurencji

Shopee, platforma zakupowa kojarzona z krzykliwych reklam kończy działalność. 13.01.2023 platforma znika z polskiego rynku. Shopee kończy działalność…

Dyrektywa Omnibus. Tak sprzedawcy omijają prawo

Dyrektywa Omnibus nakłada na właścicieli sklepów nowe obowiązki. Chodzi m.in. o wyeliminowanie fałszywych promocji, które wprowadzały w błąd…
dyrektywa omnibus

Sklepy stacjonarne zamykają się na potęgę. Tylko w kilku segmentach znaczne wzrosty liczby otwarć

Blisko 4 tysiące sklepów stacjonarnych zamknęło się w Polsce w całym 2022 roku. To dane firmy Dun &…
sklep spożywczy

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier