magazyn-firma
3 min. czytania

Stopy procentowe w górę. Czy grozi nam STAGFLACJA?

Stopy procentowe w górę
Autor
Adam Adamski
Opublikowano
08 03 22

Wojna po sąsiedzku, stopy procentowe w górę, postcovidowa rzeczywistość – to wszystko spowalnia gospodarkę. Z drugiej strony słaby złoty, droga ropa i spirala inflacyjna. Na naszych oczach rysuje się fatalny scenariusz. Czy grozi nam stagflacja? Niestety coraz więcej na to wskazuje.

Stopy procentowe w górę. Scenariusz stagflacyjny

Hamowałeś lub hamowałaś kiedyś silnikiem? Puszczasz gaz, redukujesz bieg, a obroty zaczynają wkręcać się wyżej, ale tylko chwilowo. Pozostawienie pedału gazu w spokoju sprawia, że przestaje dochodzić powietrze do cylindrów. Energia zostaje dosłownie wyssana. Powstaje siła hamująca. Wkrótce auto staje. Mniej więcej podobnie zachowuje się gospodarka, w takich uwarunkowaniach, w jakich właśnie się znaleźliśmy. Z tym że nikt przecież nie chce jej zatrzymywać...

Rada Polityki Pieniężnej dawno nie miała trudniejszej decyzji. Zdecydowała się na podwyżkę stóp o 0.75 p.p. RPP Zebrała się dzień po tym, kiedy złoty osiągnął najgorszy wynik w historii. Euro przekroczyło bowiem chwilowo 5 złotych. To już poziom, przy którym wszystkie alarmowe lampki w dealing roomach zaczynają świecić intensywną czerwienią. Jeśli do tego doliczymy wciąż rozpędzającą się inflację, którą dodatkowo podkręca cena ropy na światowych rynkach, trudno mówić o gorszym połączeniu. Polska gospodarka znalazła się w rejonach, w których od momentu upadku PRL jeszcze jej nie widzieliśmy – stagflacja wydaje się bardzo prawdopodobna.

CZYTAJ TAKŻE – Co to jest stagflacja?

Czym jest stagflacja

O stagflacji pisaliśmy już w podlinkowanym przed chwilą artykule. Nie wdając się w szczegóły (opisane są w powyżej wskazanym tekście) to dramatyczna mieszkanka spowolnienia gospodarczego z silną inflacją. Książkowo, takie połączenie zdarza się bardzo rzadko. Niestety, historia gospodarcza świata pokazuje, że państwa w podobnej sytuacja jak obecnie Polska w stagflację wpadały. Wychodziły z niej w różnej kondycji.

Najgorszy moment z możliwych dla gospodarki

W tych warunkach egzamin, jaki czeka polską gospodarkę, bardziej przypomina test zderzeniowy. Barierą jest tutaj nieprzewidywalny rozwój sytuacji. Wojna za wschodnią granicą nie działa dobrze na złotego. Kurs walutowy podbija ceny paliw. Te z kolei mają wpływ na cenę WSZYSTKIEGO. Czy potrzeba nam więcej dowodów na to, że właśnie wpadamy w kłopoty?

Jeśli doliczymy do tego przeszło milion uchodźców już teraz (pewnie będzie ich więcej), trudno przewidzieć jak swoją wytrzymałość zaprezentuje rynek pracy. Można się spodziewać schłodzenia apetytów na podwyżki pensji, mimo że wydają się to nieuniknione. Taki paradoks.

O ile wzrośnie rata?

Szybko licząc, podwyżka stóp procentowych oznacza, że standardowy kredyt na 350 tysięcy złotych zaciągnięty na trzydzieści lat, będzie się wiązał z ratą wyższą o około 150 złotych. To znaczenie uszczupli i tak dziurawe budżety domowe. Zaciskanie pasa również gospodarce nie służy. Popyt wewnętrzny będzie na bardzo złym poziomie, a to przełoży się na kondycję firm.

Czego nie zniszczył COVID...

Co tu dużo mówić. Polska gospodarka okazała się bardzo wytrzymała w covidowych czasach. Niestety, to czego nie zniszczyła pandemia, dopełnić może stagflacja. Oczywiście nie oznacza to katastroficznego scenariusza. Masowych upadków firm i wysokiego bezrobocia raczej nie będzie, jednak trzeba się liczyć, że najbliższe kwartały nie będą należały do udanych. Z pewnością małe i mikro firmy czeka właśnie egzamin z wytrzymałości na niekorzystne warunki robienia biznesu.

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

Podatek od nadmiarowych zysków. Która firma go zapłaci?

Podatek od nadmiarowych zysków, traktowany przez wielu jako „podatek Sasina” ma dotyczyć firm zatrudniających ponad 250 osób. Zapisano…
podatek od nadmiarowych zysków

Będzie porównywarka cen węgla. I to rządowa!

26 września 2022 rusza rządowa porównywarka cen węgla, a dokładnie możliwość rejestracji w niej przedsiębiorców. Kancelaria Premiera uruchomiła…
porównywarka cen węgla

Made in Poland. W jakich branżach Polacy są wśród liderów? (WIDEO)

W jakich branżach Polacy są wśród światowych liderów? Okazuje się, że etykieta made in Poland na niektórych towarach…
Made in Poland

CEIDG czeka rewolucja! Co się zmieni w jednym okienku?

CEIDG czeka rewolucja. Zresztą kolejna już w ostatnich latach. Tym razem resort rozwoju przygotował nowelizację ustawy regulującej działanie…
CEIDG

Frankowicze w tarapatach. Najpierw cios od Moskwy, teraz od Berna

Ogłoszenie mobilizacji przez Putina umocniło w środę franka, uznawanego za bezpieczną przystań do rekordowych poziomów. 24 godziny później…
Frankowicze

Pieniądze dla firm. Będzie pomoc publiczna w związku z cenami energii

Będą pieniądze dla firm, w związku z sytuacją na rynku energii w latach 2022-2024 – wynika z przyjętego…
Pieniądze dla firm
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier