magazyn-firma
3 min. czytania

Twój pracownik będzie ojcem? Nie zwolnisz go

strategia-demograficzna
Autor
Adam Adamski
Opublikowano
22 06 21

Strategia Demograficzna 2040 proponowana przez rząd jest dokumentem, jakiego nigdy dotąd nie było - twierdzą jego pomysłodawcy.

Nie było też nigdy takich propozycji. W ich myśl, jeśli twój pracownik poinformuje, że jego żona jest w ciąży, nie będziesz mógł go zwolnić, aż do ukończenia przez jego pociechę pierwszego roku życia. Choć to na razie pomysł, pracodawcy już alarmują – nic dobrego z tego nie wyniknie. Rząd ma swoje argumenty – trzeba zadbać o zastępowalność pokoleń.

Strategia demograficzna a prawo pracy

Dziś stoimy przed dziejowym wyzwaniem związanym z niekorzystnymi trendami w obszarze demografii, czyli spadkiem dzietności, któremu towarzyszy starzenie się polskiego społeczeństwa. Dlatego podjęliśmy decyzję o opracowaniu kompleksowej i wieloletniej Strategii Demograficznej” - mówił podczas pierwszej prezentacji programu premier Mateusz Morawiecki.

Rzeczywiście. Sytuacja demograficzna w Polsce jest zła. Bardzo zła. I tutaj rząd stawia prawidłową diagnozę i to bezdyskusyjnie. Pracodawcy, którzy wczytali się jednak w ogłoszoną niedawno strategię, która ma sprawić, że w kraju będzie rodziło się więcej dzieci, mają jednak obawy, czy próba ratowania sytuacji nie jest gaszeniem pożaru benzyną.

Konfederacja Lewiatan zwraca uwagę na kilka pomysłów, które z uelastycznieniem prawa pracy nie mają w jej ocenie zbyt dużo wspólnego. Chodzi o propozycję ochrony ojców – mężów przed zwolnieniem i to od początku ciąży żony. Ochronie mają podlegać także matki, które wrócą do pracy z urlopu macierzyńskiego. Co więcej, osoby w wieku do 40 lat, aby poczuły się stabilniej na rynku pracy, mają szybciej niż dotąd (oraz niż pozostali) otrzymać umowę na czas nieokreślony.

Jak zachęcić Polaków do posiadania dzieci?

Rząd mocno pochylił się nad pytaniem, jak zachęcić młodych do posiadania dzieci. Już wiadomo, że 500 plus, przynajmniej pod tym względem nie przyczyniło się do gwałtownego wzrostu urodzeń. Trzeba więc iść dalej.

Eksperci Konfederacji Lewiatan mówią wprost – część propozycji wchodzących w obszar prawa pracy skomplikuje działalność przedsiębiorcom. Nie będzie mowy o większej stabilności zatrudnienia, na której tak bardzo zależy władzom – oceniają.

Niepełny wymiar pracy dla młodych rodziców.

Do pełnej oceny proponowanych zmian, pracodawcy potrzebują szczegółów na temat jeszcze jednego pomysłu, tj. ograniczenia czasu pracy dla młodych rodziców. W dotychczas publikowanych materiałach czytamy m.in. o „gwarancji pracy” w zmniejszonym wymiarze godzinowym dla kobiet w ciąży oraz rodziców dzieci przed ukończeniem czwartego roku życia.

Pracodawcy przeciw propozycjom strategii demograficznej

Zdaniem Roberta Lisickiego, dyrektora departamentu pracy Konfederacji Lewiatan, działania na rzecz poprawy sytuacji demograficznej zasługują na poparcie. Jednak jak zaznaczył zaraz później, środki zaproponowanie w prawie pracy budzą niepokój pracodawców oraz szereg zastrzeżeń.

„Skrócenie do 15 miesięcy okresu dozwolonego zatrudnienia na dwóch kolejnych umowach o pracę na czas określony osób do 40 roku życia spowoduje usztywnienie przepisów. Podobnie jak regulacje przewidujące znaczne wydłużenie okresu ochronnego w związku z macierzyństwem i przyznanie ochrony także ojcu dziecka” – ocenił.

Strategia demograficzna – skutki w firmie

Robert Lisicki mówi wprost, że zwiększenie katalogu pracowników, którzy zgodnie z proponowanym prawem byliby szczególnie traktowani, doprowadzi do polaryzacji sytuacji zatrudnionych. Niewykluczone, że pojawią się poszukiwania alternatywnych form współpracy oraz organizacji samej pracy. Obecne uprawnienia rodzicielskie ekspert ocenia jako bardzo szerokie. Już teraz są sporym wyzwaniem, szczególnie dla małych oraz mikrofirm.

 

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

PILNE!!! Stopy procentowe bez zmian! RPP zaskoczyła ekonomistów

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie - poinformował Narodowy Bank Polski. To zaskakująca…
stopy procentowe
05 10 22

Do komornika przez notariusza. Będą notarialne nakazy zapłaty!

Rząd przyjął forsowany przez resort sprawiedliwości projekt ustawy o notariacie. Wśród kilku rozwiązań, szczególnie ważnym dla przedsiębiorców będą…
Notarialne nakazy zapłaty

Umowa na okres próbny 2023. Co się zmienia?

Od 1 stycznia 2023 roku wejdą w życie nowe zasady dotyczące zatrudniania osób na okres próbny. Mowa o…
umowa na okres próbny
30 09 22

Zatory płatnicze: Małe firmy wreszcie lepiej chronione?

Zatory płatnicze to zmora wielu firm. Sejm przyjął właśnie nowelizację ustawy antyzatorowej, której efektem ma być m.in. wzmocnienie…
zatory płatnicze
30 09 22

Koniec Getin Banku. Co z pieniędzmi? Co z akcjami?

To koniec Getin Banku. Getin Noble Bank został objęty przymusową restrukturyzacją. O swoje pieniądze nie muszą martwić się…
Koniec Getin Banku
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier