magazyn-firma
3 min. czytania

Świadectwo pracy w czasie rekrutacji? To nie najlepszy pomysł

Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
17 02 21

Zastanawiasz się jak zweryfikować dane umieszczone przez kandydata w CV? Wymaganie okazania świadectwa pracy w czasie rekrutacji z pewnością rozwiałoby twoje wątpliwości, ale byłoby to działanie niezgodne z prawem.

Wybranie idealnego kandydata to trudne zadanie. Tym bardziej, że dopiero po zatrudnieniu okazuje się na ile prawdziwe były informacje zawarte w CV. Nie jest rzadkością, że starający się o określone stanowisko poprawiają wysyłane dokumenty, żeby lepiej wypaść. Czasami zabiegi te kończą się nieprzedłużeniem współpracy, co skutkuje długim czasem bez upragnionego pracownika. A na to wielu szefów nie może sobie pozwolić. Jednak nawet uzasadniona obawa straty czasu nie upoważnia do żądania świadectwa pracy w czasie rekrutacji.

CZYTAJ TAKŻE: CV bez klauzuli RODO musisz wyrzucić do kosza

Jak zweryfikować pracownika przed zatrudnieniem

Sposobów na sprawdzenie zgodności z prawdą zapewnień z formularzy aplikacyjnych jest kilka. Najpopularniejszy to rozmowa kwalifikacyjna, podczas której potencjalny pracodawca będzie mógł rozwiać powstałe wątpliwości. Coraz bardziej powszechnym rozwiązaniem jest prośba o przygotowanie zadania rekrutacyjnego, podczas którego kandydat może wykazać się kompetencjami, o których zapewnia.

CZYTAJ TAKŻE: Rekrutacja a Covid-19. Jak szukać pracowników żeby nie być „januszem biznesu”??

Przed wejściem w życie przepisów dotyczących RODO pracodawca mógł porównać dane z CV z informacjami publikowanymi przez kandydata na profilach w mediach społecznościowych np. Facebooku czy LinkedIn. Obecnie uzyskanie jakichkolwiek informacji poza tymi, które umieszczone zostały w aplikacji wymaga zgody rekrutowanego. Dotyczy to także rekomendacji, czy opinii poprzednich pracodawców. O ile w praktyce rekomendacje przedstawia sam kandydat, co można uznać za wymaganą zgodę, tak z profilami w mediach społecznościowych jest problem. LinkedIn swoje działanie opiera na prezentowaniu kariery zawodowej użytkowników. Ich dokonania nie są dla nikogo tajemnicą, a często stają się powodem do zaproszenia danej osoby do ubiegania się o daną posadę. Publikowanie historii zawodowej kariery w ogólnodostępnych platformach także powinniśmy uznać za zgodę kandydata.

Świadectwo pracy w czasie rekrutacji lepiej pominąć

Świadectwo pracy to dokument wystawiany pracownikowi przez poprzedniego szefa. Zawarte są w nim wszystkie informacje dotyczące przebiegu zatrudnienia. Ale można wywnioskować z niego o wiele więcej, np. stan cywilny czy fakt posiadania dzieci. Są to tematy, których nie należy poruszać w trakcie rekrutacji, dlatego lepiej nie wymagać dokumentów, które mogą zdradzić kłopotliwe kwestie.

Adwokat Marta Kowalczyk przypomina, że w procesie rekrutacji zarówno zadawane pytania, jak i udzielane przez rekrutanta odpowiedzi muszą mieć ścisły związek z przyszłą wykonywaną pracą. - Wszystkie inne pytania, w tym nie wynikające z art. 221 Kodeksu pracy są bezprawne, zaś sam kandydat nie ma obowiązku udzielania na nie odpowiedzi – uściśla mecenas. Pytanie o przebieg kariery zawodowej jest oczywiście na miejscu, ale pamiętać należy, że między pytaniem a wymaganiem dokumentów jest zasadnicza różnica.

- Do dnia 1 stycznia 2019 r. obowiązywało rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 28 maja 1996 r., zezwalające wprost na możliwość żądania świadectw pracy z poprzednich miejsc zatrudnienia osoby ubiegającej się o pracę. Aktualnie brak jest podstawy prawnej nadającej pracodawcy uprawnienie do żądania od wszystkich kandydatów przekazania świadectw pracy potwierdzających historię zatrudnienia. W chwili obecnej art. 221 k.p. zezwala m. in. na gromadzenie przez pracodawcę informacji o przebiegu dotychczasowego zatrudnienia osoby ubiegającej się o zatrudnienie o ile ma to związek z pracą – wyjaśnia ekspertka.

CZYTAJ TAKŻE: Rekrutacja zgodna z prawem. O co możesz zapytać, a co lepiej przemilczeć

O ile wnioskowanie o świadectwo pracy w czasie rekrutacji jest problematyczne, tak dostarczenie go już po nawiązaniu współpracy będzie uzasadnione, gdy dane w nim zawarte dotyczą aktualnego roku kalendarzowego. Informacje zawarte w dokumencie będą podstawą do rozliczenia spraw kadrowych, w tym urlopów.

Najlepszym rozwiązaniem będzie obdarzenie przyszłego pracownika zaufaniem, w końcu bez tego trudno o długofalową i satysfakcjonującą współpracę.

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

06 10 22

Specjalne ceny prądu dla MŚP? Jest zapowiedź premiera!

Specjalne ceny prądu dla MŚP? Niewykluczone. W czwartkowy poranek premier Mateusz Morawicki zapowiedział m.in. specjalną taryfę dla małych…
Specjalne ceny prądu dla MŚP

Umowa na okres próbny 2023. Co się zmienia?

Od 1 stycznia 2023 roku wejdą w życie nowe zasady dotyczące zatrudniania osób na okres próbny. Mowa o…
umowa na okres próbny

Licytacje komornicze. Samochody dostawcze da się kupić. Sprawdziliśmy jakie!

Kiedy na rynku auta drożeją, a wybór jest czasem iluzoryczny, warto zajrzeć na licytacje komornicze. Samochody dostawcze potrzebne…
Licytacje komornicze. Samochody dostawcze
30 09 22

Zatory płatnicze: Małe firmy wreszcie lepiej chronione?

Zatory płatnicze to zmora wielu firm. Sejm przyjął właśnie nowelizację ustawy antyzatorowej, której efektem ma być m.in. wzmocnienie…
zatory płatnicze

Nasza narodowa duma na skraju bankructwa. Piekarnie w głębokim kryzysie

Polacy od zawsze szczycili się pysznym i zdrowym pieczywem bez ulepszaczy. Jakość jednak ma swoją cenę, a ta…
piekarnia
29 09 22

Gigantyczna kara dla przedsiębiorcy. Chciał pomóc – musi zapłacić MILION złotych!

1.128.604 złote kary powinien decyzją urzędnika zapłacić właściciel małej firmy rodzinnej z Suwałk (Podlaskie). A wszystko zaczęło się…
kara dla przedsiębiorcy
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier