magazyn-firma
Z tego artykułu dowiesz się:

Sytuacja wielu polskich firm jest trudna. „Obserwujemy coraz więcej przypadków ograniczenia lub wstrzymania produkcji” – alarmuje Związek Przedsiębiorców i Pracodawców. Taki alert pojawił się w stanowisku tej organizacji ws. ochrony polskiego przemysłu przed wzrostami kosztów energii elektrycznej i gazu.

Sytuacja polskich firm – niebezpieczna reakcja łańcuchowa

Obserwujemy coraz więcej przypadków ograniczenia lub wstrzymania produkcji” – tak wygląda sytuacja polskich firm według Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Powód? Organizacja pisze o swoistej reakcji łańcuchowej, która sprawiła, że wiele biznesów znalazło się na zakręcie. Na fatalną kondycję coraz liczniejszej grupy firm wpływa kilka, lub nawet kilkanaście czynników. Wszystkie spiętrzyły się w ostatnich dwóch latach.

Ceny energii elektrycznej, gazu, węgla, uprawnień do emisji CO2 i biomasy w Europie osiągnęły rekordowo wysokie poziomy. Pandemia koronawirusa, przerwane łańcuchy dostaw, aż wreszcie inwazja Rosji na Ukrainę i embargo na rosyjskie surowce wywołały kryzys gazowo-energetyczny. Napędza on inflację, w wyniku której rosną koszty produktów i usług. To powoduje, że rachunek ekonomiczny w wielu firmach osiągnął alarmujący poziom” – czytamy w stanowisku ZPP.

Sytuacja polskich firm. Potrzebne pilne działania

W ocenie ZPP trzeba już teraz podjąć pilne kroki. Po pierwsze w zakresie oceny skali zjawiska. Po drugie, wprowadzenia działań, dzięki którym będzie możliwe ograniczenie skutków recesji, która zagraża gospodarce.

Brakuje surowców

ZPP zwraca m.in. na decyzje wytwórców, m.in. z branż energochłonnych, które mają ogromne znaczenie dla stabilności dostaw wielu produktów. Organizacja mówi m.in. o producentach amoniaku i mocnika w całej Europie. Zdecydowali oni o wstrzymaniu lub ograniczeniu produkcji. Powodem takich kroków są wzrosty cen energii.

Przemysł głównym konsumentem gazie

Związek przytacza dane, z których wynika, że w ubiegłym roku w Polsce, przemysł odpowiadał za 63% zużycia gazu. Mówimy o 20,5 mld metrów sześciennych. To samo dotyczy 30% energii elektrycznej (50 Twh). Gdyby doliczyć do tego dużych pracodawców, którzy nie są jednocześnie firmami produkcyjnymi, ta wartość byłaby wyższa, a udziały bardziej spektakularne.

Pułapka, w jakiej znalazło się wielu producentów, polega na trudnym balansowaniu między potrzebami a kosztami. Z jednej strony potrzebują gazu, z drugiej zmagają się z wysokimi cenami błękitnego paliwa.

Pilne działania według pracodawców

ZPP poza bardzo obszerną diagnozą stanu gospodarki, którą można przeczytać tutaj, wymienia konkretne postulaty. Po pierwsze w czasie kryzysu gazowo-energetycznego w Europie potrzebny jest intensywny dialog między administracją a biznesem.

ZPP zwraca też uwagę, że bez doraźnego wsparcia publicznego, w części sektorów może dojść do zwolnień pracowników. Równolegle istnieje niebezpieczeństwo ograniczenia działalności, a nawet zakończenia działalności firm. Mamy bowiem do czynienia z „hiperbolicznym wzrostem cen energii i gazu oraz innych kosztów”.

Eksperci Związku postulują również przeanalizowanie możliwości zmiany sposobu, według którego oblicza się moce minimalne zawarte w rozporządzeniach.

W opinii autorów stanowiska równolegle do potrzebnych, szybkich rozwiązań krótkoterminowych, trzeba skoncentrować się na zarządzaniu sytuacji na rynku energetycznym. ZPP mówi tutaj o rynkach gazu, rozwoju OZE i obronie polskich postulatów w UE.

Wsparcie państwa a wolna konkurencja

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców zwraca uwagę, że mimo szczególnej sytuacji, nie można poprzez mechanizmy wsparcia ograniczać wolnej konkurencji. To samo tyczy się płynności na rynku obrotu energią. Nie można również doprowadzić do sytuacji nierównomiernego obciążenia uczestników tego rynku.

 

 

To Cię zainteresuje

25 01 23

Otwartość BNP Paribas Faktoring

Feminatywy pozostają jedną z najgłośniejszych kwestii poruszanych w dyskusjach o ewolucji języka polskiego. Sam temat nadal budzi wiele…
BNP Parbas
24 01 23

Ceny biletów PKP. Ma być taniej. Rząd ma plan

Ceny biletów PKP mają być niższe. I to jeszcze w styczniu. Będą też dodatkowe pieniądze dla PKP. Są…
ceny biletów
13 01 23

Tylko u nas: Onesano. Znana spółka giełdowa zmienia formułę działalności

Onesano jest innowacyjnym producentem naturalnych suplementów diety. Innowacyjna spółka giełdowa stawia na nowe technologie, a w tym roku…
13 01 23

Inflacja w Polsce. Są nowe dane. Jest zaskoczenie?

Inflacja w Polsce w grudniu 2022 była zgodna z wcześniejszymi przewidywaniami GUS. Wyniosła 16,6 proc. w ujęciu rok…

Dyrektywa Omnibus. Tak sprzedawcy omijają prawo

Dyrektywa Omnibus nakłada na właścicieli sklepów nowe obowiązki. Chodzi m.in. o wyeliminowanie fałszywych promocji, które wprowadzały w błąd…
dyrektywa omnibus

Grupa Żywiec podnosi kaucję za butelki. Sklepy będą chętniej przyjmować opakowania?

Grupa Żywiec zapowiedziała, że od lutego kaucja za butelki wyniesie 1 zł. To o 100 proc. więcej niż…
żywiec

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier