magazyn-firma
Z tego artykułu dowiesz się:

Klientów można zdobywać na wiele sposobów. Ostatnio dość popularne są wszelkiego rodzaju grupy na Facebooku, na których pojawiają się informacje o zleceniach np. na rzemiosło, rękodzieło, przygotowanie multimediów, tekstów, obróbki zdjęć. Zanim jednak podejmiesz się takiego zlecenia spójrz na naszą check-listę, by nie stracić czasu i pieniędzy.  

Zlecenia w grupach na Facebooku

Facebook ma wiele zastosowań. Dużą popularnością cieszą się ostatnio grupy, w których firmy szukają podwykonawców do prostych zleceń np. usług multimedialnych, montażu filmów, redagowania tekstów, czy prostych prac rzemieślniczych. O potędze tego narzędzia świadczy fakt, że pod ogłoszeniem, w którym lokalny producent filmu reklamowego szuka lektora, znaleźć można nawet kilkadziesiąt komentarzy od osób z całego kraju. Zwykle ograniczają się one do prostej informacji, że oferta została przesłana w wiadomości prywatnej.

W ten sposób współpracowników szukają m.in. agencje PR, twórcy stron internetowych, artyści, a nawet agencje statystów filmowych.

CZYTAJ TAKŻE: Real-time marketing w praktyce, czyli co robi Lagun w Lidlu

Jak sprawdzić zamawiającego przez internet

Wiele osób, które otrzymają informację o przyjęciu zamówienia, traktują ją jak sukces (w końcu tyle osób pisało w komentarzach!) i… usypiają swoją czujność.

A jest to najgorszy możliwy moment. Korzystając z dostępnych narzędzi, można bowiem sprawdzić potencjalnego zamawiającego. Jeśli nadal wiemy o nim zbyt mało, dobrą praktyką jest poproszenie danych do przyszłej faktury – dla uwiarygodnienia kontrahenta. Jeśli kontakt nagle się urwie, żadna strata! Jest duże prawdopodobieństwo, że druga strona nie miała uczciwych intencji.

Profesjonalny zamawiający, nie ma problemu, by napisać o sobie więcej. Może np. podesłać link do firmowej strony internetowej lub fanpejdża. Wówczas, możemy zweryfikować taką firmę np. po numerze NIP, adresie.

Opinie w internecie o zamawiającym

Można też poszukać opinii o zamawiającym. Z reguły osoby przyjmujące zlecenia tym kanałem komunikacji, nie mają problemu, by potem napisać o swoich doświadczeniach, szczególnie jeśli były one negatywne. W ten sposób na podobnych grupach wykształcił się mechanizm, który można nazwać „systemem wcześniejszego ostrzegania”. Społeczność szukających zleceń, mimo że co do zasady ze sobą konkuruje, także potrafi współpracować, szczególnie jeśli chodzi o walkę z oszustami, naciągaczami i różnego rodzaju nieuczciwymi praktykami.

Nasze podejrzenia zawsze powinny wywołać ogłoszenia publikowane przez osoby z małą liczbą znajomych. Często może to oznaczać, że profil powstał tylko na potrzeby działania w danej grupie i zawiera nieprawdziwe dane.

Zamówienie przez messengera – prosić o przedpłatę?

Są osoby, które przyjęcie zlecenia od nieznanej wcześniej osoby zawsze warunkują podpisaniem umowy, a nawet żądaniem przedpłaty! Jest to uzasadnione szczególnie wtedy kiedy praca wymaga nakładu czasu i środków. Przedpłata może być symboliczna, ale zawsze wiąże się ze „śladem” na koncie wraz z danymi firmy. I choć nie gwarantuje to, że nie zostaniemy oszukani, przynajmniej możemy mieć poczucie, że zrobiliśmy wszystko, by nie paść ofiarą wirtualnego naciągacza.

Czy przyjąć zamówienie z Facebooka?

Ten artykuł nie powstał po to, by zniechęcić Was przed podejmowaniem współpracy zainicjowanej np. w mediach społecznościowych. Znamy przykłady współpracy, które narodziły się np. w grupach tematycznych na Facebooku, czy forach internetowych i rozwinęły do potężnych rozmiarów.

Działając w sieci, poświęcając swój talent i czas, warto jednak stosować zasadę ograniczonego zaufania. Jest duże prawdopodobieństwo, że dzięki niej nie stracimy cennego czasu i pieniędzy.

 

 

 

To Cię zainteresuje

Jakie akcesoria komputerowe sprawdzą się w biurze?

Trudno dziś wyobrazić sobie pracę biurową bez komputera. Samo urządzenie to jednak nie wszystko. Aby móc w pełni…

To może być koniec branży wartej miliardy złotych. Rynek suplementów pod lupą

Rynek suplementów będzie bardziej uregulowany. Politycy chcą wprowadzić przepisy, które utrudnią sprzedaż tych produktów. To spore ograniczenie dla…

Grupa Żywiec podnosi kaucję za butelki. Sklepy będą chętniej przyjmować opakowania?

Grupa Żywiec zapowiedziała, że od lutego kaucja za butelki wyniesie 1 zł. To o 100 proc. więcej niż…
żywiec

Black Friday 2022 a inflacja. To może być dobry pomysł na biznes

Black Friday 2022 i inflacja. To połączenie może podkręcić wyniki sprzedaży. W czasie gdy ceny rosną w zawrotnym…
Black Friday 2022
08 11 22

Całodobowa recepcja - wyzwania, wady i rozwiązania

Według badania z 2013 roku [1] - gość hotelowy czekający w kolejce dłużej niż 5 minut, może odczuwać…
całodobowa recepcja

Ekologiczne gadżety reklamowe – co zamiast długopisów?

Moda na ekologiczne gadżety w biznesie trwa w najlepsze. I dobrze, ekologia od dawna jest już przecież wyższą…
ekologiczne gadżety

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier