magazyn-firma
Z tego artykułu dowiesz się:

Jeśli szukasz pracownika świeżo po studiach, lepszego momentu na jego zatrudnienie nie będzie. Do wyboru, po raz pierwszy masz absolwentów z dwóch roczników!

Pandemia sprawiła, że w ubiegłym roku, w realiach pracy zdalnej wiele firm niechętnie zatrudniało osoby bez zawodowego doświadczenia. Wielu zdolnych, młodych ludzi, na pierwszą poważną pracę w zawodzie cały czas czeka... 

Pierwsza praca w pandemii

Mimo stosunkowo dobrej sytuacji na rynku pracy jedna grupa zawodowa przeżywała pierwsze rozgoryczenie w życiu. W 2020 roku niewiele firm decydowało się na zatrudnienie absolwentów. W realiach pracy zdalnej trudno bowiem zaufać komuś na tyle, by pozwolić mu „wejść” w firmę i zadania w trybie zdalnym lub częściowo zdalnym.

Onboarding na odległość? To przecież zadanie tyleż karkołomne co niewykonalne! Mentoring? Wprowadzenie w filozofię działania firmy? Poznanie stylu pracy? Jak? Przez Skypa? - Tego się zrobić nie da!

Ryzyko zatrudnieniem absolwenta

Wielu pracodawców w pandemii musiało przestawić się na inne tory – ratowania dotychczasowego stanu zatrudnienia. Części z nich ta sztuka się zupełnie nie udała. Spadające obroty, kłopoty z kontrahentami, zatory płatnicze i koszty obostrzeń mocno weryfikowały plany na najbliższą przyszłość. Rekrutacje wypadały z kalendarza i były odkładane na później, a napływające i nikomu niepotrzebne w tej sytuacji CV musiały być kasowane ze skrzynek HR-owców. Bo RODO.

Absolwenci mniej wymagający

22-letnia Marta zrobiła licencjata z grafiki komputerowej na studiach stacjonarnych. Dyplom z wyróżnieniem na dobrej uczelni w Krakowie. Ze względu na sytuację rodzinną, magistra chciała robić już zaocznie. Na przeszło 25 CV rozesłanych do firm odpowiedź dostała tylko z trzech zakładów. Wszystkie brzmiały  podobnie „Z uwagi na sytuację epidemiczną, rekrutacji obecnie nie prowadzimy”. Pracę podjęła poniżej swoich kompetencji. Pracuje na kasie licząc, cały czas aktywnie poszukując pracy. „Zweryfikowałam swoje oczekiwania co do warunków zatrudnienia, chcę pracować w zawodzie. To wszystko” – mówi w rozmowie z Magazynem Firma.

Jak wynika z analiz ekonomistów oraz ekspertów rynku pracy, w tym roku Pani Marta ma większe szanse na znalezienie pracy w swoim zawodzie. Jest lepiej niż w 2020 roku, bez dwóch zdań. Rynek zatrudnienia wraca do normalności, choć w niektórych firmach, szczególnie tych, które mocno odczuły skutki pandemii, niepewność jest jeszcze duża.

Sytuacja absolwentów na rynku pracy

Jak zauważa w swoim komentarzu Konfederacja Lewiatan, sytuacja absolwentów na rynku pracy się poprawia. „Obecnie, z uwagi na niedobór pracowników, sytuacja na rynku pracy zaczyna przypominać tą sprzed pandemii. Z tego względu tegoroczni absolwenci mają spore szanse na znalezienie pierwszej pracy, a osoby, które podjęły zatrudnienie poniżej własnych oczekiwań - na zmianę pracodawcy, o ile na rynku pracy jest zapotrzebowanie na posiadane przez nich kwalifikacje” – ocenia w swoim komentarzu ekspertka rynku pracy Konfederacji Lewiatan Monika Fedorczuk.

Legendarne wręcz oczekiwania absolwentów co do pierwszej pracy mocno zostały zweryfikowane. Pandemia, szczególnie w przypadku ubiegłorocznych absolwentów, mocno zmieniła ich podejście, stając się pierwszą lekcją pokory na rynku pracy. Lepszego momentu na znalezienie najlepszych absolwentów, na korzystnych warunkach nie będzie.

 

To Cię zainteresuje

Deficyt pracowników. Pełna lista zawodów, w których brakuje rąk do pracy

W wielu branżach deficyt pracowników to wciąż normalność. Oto pełna lista zawodów, w których brakuje rąk do pracy.…
praca

Kalendarz dni wolnych od pracy. Kiedy jest ustawowo wolne?

Osoba prowadzącą działalność gospodarczą rzadko ma przerwy w pracy. Jeśli jednak zatrudniasz pracowników, pokaż wszystkim kalendarz dni wolnych…
dni wolne od pracy

Nieodpłatna praca na próbę. Co na to prawo?

W ostatnim czasie pojawiają się pogłoski o weryfikacji potencjalnego pracownika w czasie tzw. próbnego dnia pracy. Ma być…
Nieodpłatna praca na próbę

W tych województwach najtrudniej o pracownika

Z jednej strony spowolnienie gospodarcze i potężna inflacja, z drugiej… bardzo mocny, jeśli nie najmocniejszy od lat rynek…
w tych województwach najtrudniej o pracownika

Brak umowy PPK? Możesz dostać wezwanie, a potem KARĘ!

Brak umowy PPK? Spodziewaj się wezwania z Polskiego Funduszu Rozwoju S.A. Co to dla Ciebie oznacza? Co może…
Braku umowy PPK

Jak zatrudnić uchodźcę z Ukrainy? Pomogą eksperci

Jak zatrudnić uchodźcę z Ukrainy? Na ten temat powstało już wiele krótszych lub dłuższych publikacji. Mimo tego, wielu…
Jak zatrudnić uchodźcę z Ukrainy?

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier