Aż dziwne, że ta ustawa przeszła przez Sejm bez dużego rozgłosu. Posłowie wzięli się za zmiany w Prawie bankowym, dzięki którym uda się zaoszczędzić na kredycie hipotecznym. Szczególnie na starcie. Według resortu sprawiedliwości tańszy kredyt hipoteczny pozwoli zaoszczędzić nawet 500 złotych miesięcznie.

Tańszy kredyt hipoteczny a księga wieczysta

Istotę zmian w prawie wyjaśnił wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł. Jego zdaniem wprowadzane zmiany mają przywrócić elementarną przyzwoitość w traktowaniu kredytobiorców. Co ciekawe da się ją… „wycenić”. Banki będą musiały zwracać wszystkie dodatkowe opłaty, jakie wiążą się z oczekiwaniem na wpis hipoteki do księgi wieczystej. To oznacza… tańszy kredyt hipoteczny, a także mniej zamieszania na etapie zaciągania kredytu.

Koniec kosztów za czekanie na wpis do księgi wieczystej

Sprawa rozchodzi się o okres oczekiwania na wpis hipoteki do księgi wieczystej. W ocenie ministerstwa sprawiedliwości jest pewien problem z dodatkowymi opłatami dla banków przy zaciąganiu kredytu. Resort nazywa je wprost „nadzwyczajnym ubezpieczeniem ryzyka kredytowego”. Jak się okazuje, w rzeczywistości praktycznie każdy wpis do księgi wieczystej dokonywany jest zgodnie z wnioskiem. A skoro tak, ryzyka po stronie banków praktycznie nie ma! Pozostaje ono więc jedynie w sferze założeń. Niestety, dotąd trzeba było za nie płacić.

Mówiąc wprost. Skoro ryzyko nie istnieje, a wpis nie generuje problemów, nie ma uzasadnienia dodatkowych kosztów. W takim wypadku nadzwyczajna opłata może być kaucją. To oznacza, że banki powinny ją zwracać.

Co zmienia nowela Prawa bankowego

Przyjęta przez posłów nowelizacja zakończy ten proceder. Naliczania dodatkowego kosztu kredytu, nazywanego w branży nieruchomościowej „opłatą za czekanie”, nie będzie. W momencie, w którym pojawi się wpis zabezpieczenia do księgi wieczystej, kredytobiorca ma prawo spodziewać się zwrotu wpłaconej opłaty. W opcji numer dwa, bank będzie mógł zaliczyć wpłacone pieniądze na poczet zobowiązań wynikających z kredytu.

Czekanie na wpis do KW

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje obecnie nad skróceniem oczekiwania na wpis do KW. Resort planuje powierzenie notariuszom takich wpisów jak wyodrębnienie nowej nieruchomości lokalowej oraz wpis hipoteki.