magazyn-firma

Prowadzisz sklep spożywczy? Pamiętaj - rusza Tarcza Antyinflacyjna. Czy tego chcesz, czy nie, musisz powiesić przy kasie informację o obniżce VAT z 5 do 0%. Ministerstwo Finansów opublikowało na swojej stronie wzór takiej adnotacji. Wygląda wypisz wymaluj jak rządowa reklama. I to dobrze przemyślana.

Tarcza antyinflacyjna – kiedy?

Już od 1 lutego 2022 roku wchodzi w życie Tarcza Antyinflacyjna 2.0. Przez równe pół roku, ma ona chronić konsumentów przed skutkami drożyzny. Rząd zdecydował o obniżeniu stawek VAT m.in. na produkty spożywcze, ale także paliwo, gaz ziemny, nawozy, ciepło i prąd.

CZYTAJ TAKŻE: Tarcza Antyinflacyjna to bomba z opóźnionym zapłonem.

Tarcza antyinflacyjna – obowiązek informacyjny

Jak informuje Ministerstwo Finansów, w związku z wprowadzeniem Tarczy 2.0. przedsiębiorcy muszą również umieścić w sklepie lub na stacji paliw (przy kasie rejestrującej) czytelną informację, że dla tych towarów zostały obniżone stawki VAT. W przypadku sprzedawców gazu ziemnego, energii elektrycznej i energii cieplnej informacje o tym muszą być każdorazowo dołączane do faktur  lub innych dokumentów, z których wynika zapłata należności za te towary”.

Obniżka VAT – informacja w sklepie

Co ciekawe, resort finansów, opracował wzór informacji, jaką sprzedawca powinien zamieścić przy kasie jeśli tylko sprzedaje towary objęte obniżką VAT.

Tarcza-informacja

Trzeba przyznać, że wzór utrzymany jest mocno w konwencji rządowych infografik prezentowanych m.in. w social mediach. W prawym górnym roku zawiera charakterystyczny logotyp Tarczy Antyinflacyjnej. Logo znalazło się także w tle całego ogłoszenia.

Największą czcionką nie napisano zmian stawek, a zdanie „Dzięki Rządowej Tarczy Antyinflacyjnej”. Żeby nikt nie miał wątpliwości, dzięki komu przy kasie płaci mniej, w stopce informacji znalazły się dwa dodatkowe logotypy. Po lewej: Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, po prawej Ministerstwa Finansów.

Informacja przy kasie, nie na paragonie

Informacja o obniżce VAT będzie umieszczana przy kasie, choć senat proponował zupełnie inne rozwiązanie. Intencją izby wyższej było zmieszczenie adnotacji o Tarczy Antyinflacyjnej na paragonie. Ostateczny pomysł mocno krytykuje opozycja a także sami przedsiębiorcy. W mocnych słowach skomentował to były wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński.

Są przedsiębiorcy, którzy uważają, że w ślad za informacją o Tarczy, w swoich sklepach zamieszczą adnotacje dotyczące wprowadzonego rok temu przez rząd… podatku cukrowego, który sprawił, że wzrosły ceny napojów słodzonych. Pisaliśmy o tym tutaj. Ciekawe, jak zareaguje na nie skarbówka.

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

Budowlanka hamuje, ale nie tak mocno jak w pandemii

Ogłaszanie wielkiego kryzysu w budowlance, póki co, należy traktować jako przedwczesne. Wprawdzie budowlanka hamuje, ale nie przebiła pod…
budowlanka hamuje

Podatek od nadmiarowych zysków. Która firma go zapłaci?

Podatek od nadmiarowych zysków, traktowany przez wielu jako „podatek Sasina” ma dotyczyć firm zatrudniających ponad 250 osób. Zapisano…
podatek od nadmiarowych zysków
27 09 22

Kontrola konta przez skarbówkę. Kiedy fiskus może „wjechać” na rachunek?

Od 1 lipca tego roku fiskus może więcej. Kontrola konta przez skarbówkę jest możliwa dzięki nowym przepisom. „Wjazd”…
kontrola konta przez skarbówkę
26 09 22

Co się stanie z firmą po Twojej śmierci? W 2023 r. ruszą fundacje rodzinne

Od 2023 roku w Polsce będzie można zakładać fundacje rodzinne – poinformowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii. W ocenie…
fundacje rodzinne

Abonament RTV – w poszukiwaniu radia poczta zagląda do samochodów służbowych

Abonament RTV to chyba jedna z najsłabiej egzekwowanych danin publicznych w Polsce. Poczta Polska, która ma ustawowe prawo…
Abonament RTV

LikePOS – terminal płatniczy w smartfonie dla klientów firmowych PKO Banku Polskiego

Klienci biznesowi PKO Banku Polskiego mogą już korzystać z innowacyjnej aplikacji LikePOS, która zmieni ich smartfon w terminal…
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier