magazyn-firma
2 min. czytania

Tarcza Solidarnościowa dla firm

Tarcza Solidarnościowa
Autor
Adam Adamski
Opublikowano
20 09 22

Poprawa konkurencyjności przedsiębiorstw oraz ograniczenie dynamiki wzrostu cen dla konsumentów – takie efekty w ocenie Ministerstwa Rozwoju ma przynieść Tarcza Solidarnościowa dla firm, wprowadza w związku z kryzysem energetycznym. Podajemy szczegóły pakietu.

Co zmieni Tarcza Solidarnościowa dla firm?

Tarcza Solidarnościowa dla firm zawiera w sobie kilka rozwiązań. Nowe przepisy opracowane w resorcie rozwoju przewidują m.in. przyspieszenie budowy tzw. bezpośrednich linii energetycznych. Chodzi o infrastrukturę, która bezpośrednio będzie łączyła jednostki wytwarzania energii (np. wiatraki, farmy fotowoltaiczne) z odbiorcą.

Pakiet przewiduje również pomoc dla firm, w przypadku których koszty nabycia energii elektrycznej oraz gazu przekraczają 3% wartości produkcji.

Bezpośrednie linie energetyczne

Postulat budowania bezpośrednich linii energetycznych np. relacji OZE-firma, już pojawiał się w różnego rodzaju debatach i opracowaniach. Teraz taka możliwość ma znaleźć się w systemie prawnym. Proces inwestycyjny ma być uproszczony, to znaczy, że aby wybudować taką linię, nie trzeba będzie składać wniosku o zgodę Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.

W tym aspekcie Tarcza Solidarnościowa pozwoli na obniżenie kosztów energii. Będzie to możliwe dzięki eliminacji dodatkowych opłat, które ponoszą użytkownicy powszechnej sieci elektroenergetycznej. Mowa m.in. o opłacie mocowej, pobieranej za gotowość zabezpieczenia dostaw prądu. Innym kosztem, który zostanie w ten sposób wyeliminowany to opłata kogeneracyjna oraz sieciowa zmienna. Ministerstwo Rozwoju szacuje, że łącznie polskie firmy będą mogły w ten sposób oszczędzać 3,34 mld złotych rocznie.

Pomoc dla firm energochłonnych

Na pomoc państwa będą mogły liczyć zakłady energochłonne, w przypadku których koszty nabycia prądu i gazu to minimum 3% całkowitej wartości produkcji. Na pomoc mogą liczyć firmy działające w branżach wskazanych przez Komisję Europejską w załączniku do Tymczasowych Ram. Mowa o firmach działających w „sektorach szczególnie odczuwających skutki kryzysu”. W tej kategorii znajduje się m.in. produkcja wyrobów hutniczych, ceramicznych kafli i płytek, nawozów i związków azotowych, a także szkła płaskiego oraz gospodarczego.

Okres realizacji tego programu, póki co ma objąć 2022 rok, jednak istnieje możliwość przedłużenia jego obowiązywania także na 2023 rok.

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

Abonament RTV – w poszukiwaniu radia poczta zagląda do samochodów służbowych

Abonament RTV to chyba jedna z najsłabiej egzekwowanych danin publicznych w Polsce. Poczta Polska, która ma ustawowe prawo…
Abonament RTV

LikePOS – terminal płatniczy w smartfonie dla klientów firmowych PKO Banku Polskiego

Klienci biznesowi PKO Banku Polskiego mogą już korzystać z innowacyjnej aplikacji LikePOS, która zmieni ich smartfon w terminal…

CEIDG czeka rewolucja! Co się zmieni w jednym okienku?

CEIDG czeka rewolucja. Zresztą kolejna już w ostatnich latach. Tym razem resort rozwoju przygotował nowelizację ustawy regulującej działanie…
CEIDG

Frankowicze w tarapatach. Najpierw cios od Moskwy, teraz od Berna

Ogłoszenie mobilizacji przez Putina umocniło w środę franka, uznawanego za bezpieczną przystań do rekordowych poziomów. 24 godziny później…
Frankowicze

Pieniądze dla firm. Będzie pomoc publiczna w związku z cenami energii

Będą pieniądze dla firm, w związku z sytuacją na rynku energii w latach 2022-2024 – wynika z przyjętego…
Pieniądze dla firm
20 09 22

Ile kosztuje polecony priorytet? Poczta Polska znów podnosi ceny

Ile kosztuje polecony priorytet? Odpowiedź na to pytanie znów zmieni się od 1 października 2022 r. Poczta Polska…
Ile kosztuje polecony priorytet?
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier