2 min. czytania

Tarcza Solidarnościowa dla firm

Tarcza Solidarnościowa
Autor
Adam Adamski
Opublikowano
20 09 22
Z tego artykułu dowiesz się:

Poprawa konkurencyjności przedsiębiorstw oraz ograniczenie dynamiki wzrostu cen dla konsumentów – takie efekty w ocenie Ministerstwa Rozwoju ma przynieść Tarcza Solidarnościowa dla firm, wprowadza w związku z kryzysem energetycznym. Podajemy szczegóły pakietu.

Co zmieni Tarcza Solidarnościowa dla firm?

Tarcza Solidarnościowa dla firm zawiera w sobie kilka rozwiązań. Nowe przepisy opracowane w resorcie rozwoju przewidują m.in. przyspieszenie budowy tzw. bezpośrednich linii energetycznych. Chodzi o infrastrukturę, która bezpośrednio będzie łączyła jednostki wytwarzania energii (np. wiatraki, farmy fotowoltaiczne) z odbiorcą.

Pakiet przewiduje również pomoc dla firm, w przypadku których koszty nabycia energii elektrycznej oraz gazu przekraczają 3% wartości produkcji.

Bezpośrednie linie energetyczne

Postulat budowania bezpośrednich linii energetycznych np. relacji OZE-firma, już pojawiał się w różnego rodzaju debatach i opracowaniach. Teraz taka możliwość ma znaleźć się w systemie prawnym. Proces inwestycyjny ma być uproszczony, to znaczy, że aby wybudować taką linię, nie trzeba będzie składać wniosku o zgodę Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.

W tym aspekcie Tarcza Solidarnościowa pozwoli na obniżenie kosztów energii. Będzie to możliwe dzięki eliminacji dodatkowych opłat, które ponoszą użytkownicy powszechnej sieci elektroenergetycznej. Mowa m.in. o opłacie mocowej, pobieranej za gotowość zabezpieczenia dostaw prądu. Innym kosztem, który zostanie w ten sposób wyeliminowany to opłata kogeneracyjna oraz sieciowa zmienna. Ministerstwo Rozwoju szacuje, że łącznie polskie firmy będą mogły w ten sposób oszczędzać 3,34 mld złotych rocznie.

Pomoc dla firm energochłonnych

Na pomoc państwa będą mogły liczyć zakłady energochłonne, w przypadku których koszty nabycia prądu i gazu to minimum 3% całkowitej wartości produkcji. Na pomoc mogą liczyć firmy działające w branżach wskazanych przez Komisję Europejską w załączniku do Tymczasowych Ram. Mowa o firmach działających w „sektorach szczególnie odczuwających skutki kryzysu”. W tej kategorii znajduje się m.in. produkcja wyrobów hutniczych, ceramicznych kafli i płytek, nawozów i związków azotowych, a także szkła płaskiego oraz gospodarczego.

Okres realizacji tego programu, póki co ma objąć 2022 rok, jednak istnieje możliwość przedłużenia jego obowiązywania także na 2023 rok.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

16 04 24

Wypadek przy pracy — obowiązki pracodawcy

Wypadek przy pracy, zgodnie z definicją prawną, jest sytuacją, która ma miejsce podczas wykonywania pracy lub w związku…
02 04 24

Headhunting – jak przebiega poszukiwanie talentów?

Rekrutacja pracowników na stanowiska liderskie lub o kluczowym znaczeniu dla firmy wymaga dużego wysiłku. Najlepsi specjaliści raczej nie…

Kiedy zwrot podatku 2023r? Jak przyspieszyć zwrot podatku

Chcesz wiedzieć kiedy otrzymasz zwrot podatku 2023? Urząd Skarbowy pozwala sprawdzić dokładny termin zwrotu. W artykule tłumaczymy co…
zwrot podatku
21 03 24

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców. Znamy szczegóły.

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców po nowemu. Właśnie poznaliśmy szczegóły zmian dotyczących składek płaconych przez przedsiębiorców. Zmiany mają wejść…
20 03 24

Najbardziej zadłużona branża w Polsce walczy z zatorami i wysokimi kosztami

Wysokie koszty zatrudnienia, zatory płatnicze i trudności w dostępie do finansowania to główne problemy branży handlowej. Ten najbardziej…
długi
11 03 24

Rynek leasingu bije rekordy. PKO Leasing umacnia się na pozycji lidera

PKO Leasing umocnił pozycję lidera w rekordowym dla leasingu roku W 2023 roku Grupa PKO Leasing udzieliła klientom finansowania…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier