magazyn-firma

Transport towarów na Białoruś jest coraz trudniejszy. Najnowszy pomysł władz w Mińsku na plomby geolokalizacyjne dla transportu z Polski trudno odczytywać inaczej, jak piętrzenie biurokracji i obowiązków. Specjalny komunikat w tej sprawie można przeczytać właśnie na platformie puesc.gov.pl

Transport towarów na Białoruś. Potrzebna plomba GPS

8 grudnia 2021 roku władze w Mińsku wprowadziły obowiązek używania tzw. plomb nawigacyjnych. Współpracują one z systemem geolokalizacyjnym GPS a także umożliwiają kontrolę przejazdu. Od tego dnia, muszą być one nakładane na pojazdy ciężarowe, które przewożą produkty z Polski na Białoruś.

Jak widać, mimo że granica dla transportu pozostaje otwarta, lista problematycznych spraw rośnie. Władze naszego wschodniego sąsiada, coraz bardziej utrudniają działalność polskim firmom transportowym i handlowym. Teraz przewoźnicy muszą się zmierzyć z kolejnym obowiązkiem, a także kosztami.

CZYTAJ TAKŻE: Czy Polska zamknie przejścia z Białorusią?

Kto zwolniony z obowiązku plomb GPS na Białorusi?

Z obowiązku, o którym mowa, zwolniony jest transport towarów, które są przewożone w tranzycie z obwodu kaliningradzkiego do Federacji Rosyjskiej przez teren RP. To samo dotyczy pojazdów, których przejazd związany jest z posiadaniem specjalnych zezwoleń – czytamy w najnowszym komunikacie na Platformie Usług ElektronicznychSkarbowo-Celnych.

Białoruś. Ile kosztuje plomba lokalizacyjna?

Niestety stosowanie plomb lokalizacyjnych to niemały wydatek, który przełoży się na koszty transportu. Jak czytamy na PUESC.gov.pl: Zmianie uległy także stawki opłat za stosowanie usługi, która wzrosła z 5 do 10 stawek bazowych (jedna stawka bazowa to 29 BYN – ok. 45 zł, a jednostkowy koszt założenia plomb wynosi ok. 100 Euro)”. 

Plomby lokalizacyjne – podstawa prawna

Obowiązujące od 8 grudnia 2021 roku przepisy w sprawie plomb lokalizacyjnych wynikają z Uchwały Rady Ministrów Republiki Białorusi z 6 grudnia 2021 r. Nr 699.

Czytamy w nim między innymi: „urządzenia nawigacyjne (plomby) stosuje się obowiązkowo przy wwozie drogowym towarów do Republiki Białoruś z terytorium Republiki Litewskiej i terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zgodnie z wymogami niniejszej uchwały. Postanowień pierwszej części niniejszego akapitu nie stosuje się: do towarów przewożonych w ramach celnej procedury celnego tranzytu drogowego z Obwodu Kaliningradzkiego Federacji Rosyjskiej do Republiki Białoruś przez terytorium Republiki Litewskiej i Republiki Polski oraz w odniesieniu do pojazdów ciężkich i (lub) dużych, których przejazd wymaga specjalnego zezwolenia".

 

 

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

30 11 22

Będą nowe numery PKD? GUS wspomina o „piątym znaku”

Niewykluczone są zmiany w Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) – wynika z komunikatu GUS. Obecnie Główny Urząd Statystyczny prowadzi…
PKD
29 11 22

Ustawa o fundacji rodzinnej może wejść w życie już w 2023 roku

Wyczekiwana przez przedsiębiorców Ustawa o fundacji rodzinnej, a dokładnie jej projekt, jest już w Sejmie. To oznacza, że…
Ustawa o fundacji rodzinnej

Nieodpłatna praca na próbę. Co na to prawo?

W ostatnim czasie pojawiają się pogłoski o weryfikacji potencjalnego pracownika w czasie tzw. próbnego dnia pracy. Ma być…
Nieodpłatna praca na próbę
28 11 22

Przedsiębiorco, nie radzisz sobie z PUE ZUS? Będą korepetycje

W tym wypadku przepisy nie robią wyjątków. Od 1 stycznia 2023 roku każdy płatnik składem ma ustawowy obowiązek…
PUE ZUS
25 11 22

ING: BLIK bez kodu dla biznesu

Bank ING wprowadza usługę płatności BLIK bez kodu, czyli tzw. opcję „one click”. Jest ona dostępna w aplikacji…
BLIK bez kodu
25 11 22

Śmierć przedsiębiorcy. Już 40,5 tys. przypadków powołań zarządów sukcesyjnych

Śmierć przedsiębiorcy nie musi oznaczać końca jego firmy. Od 15 listopada 2018 roku, powstało już 40,5 tys. zarządów…
śmierć przedsiębiorcy
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier