magazyn-firma
3 min. czytania

Uchodźcy na rynku pracy. Rząd ogłosił konkrety

Uchodźcy na rynku pracy
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
07 03 22
Z tego artykułu dowiesz się:

Przedstawiony w poniedziałek (7.03) projekt ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy rzuca nowe światło na kwestie związane z otwarciem rynku pracy dla uciekających przed brutalną agresją ze strony Rosji. Co proponuje rząd? Na co mogą liczyć uchodźcy na rynku pracy? A na co sami pracodawcy?

Uchodźcy na rynku pracy – na jak długo?

Nikt nie ma wątpliwości, że sytuacja za naszą wschodnią granicą pełna jest znaków zapytania. Nikt dziś nie jest w stanie odpowiedzieć na pytanie, kiedy uciekający przed wojną będą mogli wrócić do swoich domów. Choćby ta kwestia nie ułatwiała zadania autorom ustawy, której projekt musiał powstać w pośpiechu, by uregulować kwestie pobytu i praw przeszło miliona uchodźców zza rzeki Bug.

Co do zasady, ustawa przyjmuje, że jeśli obywatel Ukrainy przekroczył granicę RP po 24 lutego 2022 roku (dzień rozpoczęcia wojny) i deklaruje zamiar pozostawania w Polsce, uznaje się, że może legalnie przebywać w Polsce w okresie 18 miesięcy. Bieg czasu liczy się w tym przypadku od wspomnianego dnia napaści Putina tj. 24.02.2022. W tym czasie obywatel Ukrainy „jest uprawniony do wykonywania pracy na terenie Rzeczypospolitej Polskiej”. To uprawnienie znalazło się w artykule 19. wspomnianego projektu ustawy.

Warunek legalnego zatrudnienia obywatela Ukrainy

Terminy terminami, jednak ustawa narzuca konkretny obowiązek pracodawcy. Zgodnie z w tym samym artykułem pracodawca ma 7 dni na powiadomienie właściwego urzędu pracy o powierzeniu wykonywania pracy obywatelowi Ukrainy. Mowa o urzędzie właściwym dla siedziby lub miejsca zamieszkania pracodawcy.

Powiadomienie o zatrudnieniu obywatela Ukrainy składać będzie można przez internet. Taką możliwość będzie oferował rządowy portal praca.gov.pl.

CZYTAJ TAKŻE: Przedsiębiorcy o uchodźcach: Jak najszybciej otworzyć rynek pracy

Powiadomienie o powierzeniu pracy obywatelowi Ukrainy

Wspomniane powiadomienie będzie musiało zawierać kilka kluczowych informacji. Po pierwsze imię lub imiona i nazwisko pracodawcy. Następnie jego adres siedziby lub miejsca zamieszkania. Ponadto konieczne jest zamieszczenie służbowych kontaktów tj. numeru telefonu i e-maila. Urząd będzie wymagał również numerów NIP, REGON, a w przypadku osoby fizycznej PESEL.

W przypadku agencji zatrudnienia konieczny będzie numer wpisu do rejestru. Trzeba będzie również określić numer PKD oraz opis działalności związanej z powierzaną pracą.

Konieczne będzie także podanie danych obywatela Ukrainy. Oprócz danych osobowych, daty urodzenia, płci i obywatelstwa, konieczny będzie np. numer paszportu lub innego dokumentu tożsamości. W zgłoszeniu należy także wpisać numer PESEL, jeśli oczywiście został nadany konkretnemu pracownikowi z Ukrainy. Warto jednak o tym pomyśleć wcześniej, bowiem numer ten i tak będzie potrzebny np. do celów powiatowych. Tego typu formalności można załatwić w najbliższym urzędzie gminy.

Rodzaj umowy w zgłoszeniu o powierzeniu pracy

Zgłoszenie będzie musiało zawierać także rodzaj umowy, jaka została zawarta między podmiotem powierzającym a obywatelem Ukrainy.

Obowiązkowe będzie także dokładne określenie stanowiska lub rodzaju wykonywanej pracy.

Limity zatrudniania Ukraińców?

Z projektu ustawy wynika, że minister rodziny może określić w rozporządzeniu limity zatrudnienia Ukraińców w firmie. Literalnie, planowany przepis brzmi: Minister właściwy do spraw pracy może określić, w drodze rozporządzenia, liczbę obywateli Ukrainy, (...) którym podmiot powierzający wykonywanie pracy może powierzyć wykonywanie pracy, ustaloną w stosunku do liczby wszystkich osób, którym ten podmiot powierza wykonywanie pracy, kierując się względami bezpieczeństwa państwa i porządku publicznego, ochroną lokalnych rynków pracy oraz zasadą komplementarności zatrudnienia cudzoziemców w stosunku do obywateli polskich”

To Cię zainteresuje

07 03 23

Czy abonament RTV można wrzucić w koszty działalności?

Telewizor lub radio w firmie nie zwalnia od obowiązku opłacania abonamentu radiowo-telewizyjnego. Pojawia się jednak pytanie, czy można…
koszty firmowe

Deficyt pracowników. Pełna lista zawodów, w których brakuje rąk do pracy

W wielu branżach deficyt pracowników to wciąż normalność. Oto pełna lista zawodów, w których brakuje rąk do pracy.…
praca

Kalendarz dni wolnych od pracy. Kiedy jest ustawowo wolne?

Osoba prowadzącą działalność gospodarczą rzadko ma przerwy w pracy. Jeśli jednak zatrudniasz pracowników, pokaż wszystkim kalendarz dni wolnych…
dni wolne od pracy

Minimalne wynagrodzenie 2023. Rekordowa stawka godzinowa. Czy pensja minimalna będzie różna zależnie od regionu?

Minimalne wynagrodzenie w 2023 roku zmieni się dwa razy. Pierwszy raz nowa stawka zacznie obowiązywać od 1 stycznia,…
płaca_minimalna

Certyfikat kompetencji zawodowych w transporcie – co to jest?

Co to jest certyfikat kompetencji zawodowych? Jak zdobyć taki dokument?   Co to jest certyfikat kompetencji zawodowych? Certyfikat…
certyfikat kompetencji
30 11 22

Będą nowe numery PKD? GUS wspomina o „piątym znaku”

Niewykluczone są zmiany w Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) – wynika z komunikatu GUS. Obecnie Główny Urząd Statystyczny prowadzi…
PKD

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier