magazyn-firma
Z tego artykułu dowiesz się:

Wojna na Ukrainie budzi niepokój, ale także wymusza po stronie polskiej konkretne działania. We wschodnich województwach już powstają punkty, w których będą obsługiwani uchodźcy z Ukrainy. Ekonomiści wyliczają, ilu uchodźców może wchłonąć polski rynek pracy.

CZYTAJ TAKŻE: Wojna na Ukrainie. Co oznacza dla polskiej gospodarki?

Uchodźcy z Ukrainy – Polska gotowa na udzielenie pomocy

Jak wynika ze źródeł w polskim MSZ, w normalnym trybie przepustowość polskich przejść granicznych jest liczona w dziesiątkach tysięcy osób dziennie, jednak w nadzwyczajnej sytuacji należy się spodziewać setek tysięcy. Polska na taki scenariusz jest gotowa. Jeszcze przed rozpoczęciem działań wojennych wojewodowie ze wszystkich 16 województw wykonali ogromną pracę polegającą na wyznaczeniu miejsc, w których można udzielić schronienia uchodźcom.

Kolejne pytanie brzmi, ile osób jest w stanie „wchłonąć” polski rynek pracy w obecnej sytuacji.

Ilu uchodźców znajdzie pracę w Polsce?

Eksperci nie są w pełni zgodni, a w prognozach padają różne liczby. Wskazania specjalistów od rynku pracy mówią o co najmniej 0,5 mln osób, którym polskie firmy są w stanie od ręki dać zatrudnienie. To najniższe wskazania, bowiem są symulacje mówiące o 700-800 tysiącach osób, które możemy zatrudnić w naszym kraju.

W większości zapewne mówimy o prostych pracach niewymagających szczególnych kwalifikacji. Sporą barierą mogą być problemy językowe, choć jak pokazuje doświadczenie ostatnich lat, nie jest to przeszkoda nie do pokonania. Pamiętajmy, że zgodnie z prawem, osoba posiadająca status uchodźcy w Polsce może legalnie ubiegać się o pracę. Zatrudnienie takiej osoby, jest dużo łatwiejsze niż w przypadku innych obcokrajowców spoza UE.

Ukraińcy wracają do ojczyzny?

Do Magazynu Firma docierają sygnały od pracodawców, którzy potwierdzają, że są pracownicy, którzy dziś rano podziękowali za pracę. Jedni mówią, że chcą wracać do rodziny lub po rodzinę. Nie brakuje i takich, którzy deklarują, że po powrocie do ojczyzny chwycą za broń i będą walczyć z rosyjskim najeźdźcą. Część już wcześniej sugerowała, że w razie wybuchu wojny wyjadą z Polski. Na razie słychać o jednostkowych takich przypadkach. Trudno szacować ilu Ukraińców pracujących w Polsce zdecyduje się na taki ruch.

Czy napływ uchodźców zaburzy rynkiem pracy?

Tezy, że napływ uchodźców może mocno zachwiać polskim rynkiem pracy, są, póki co niepotwierdzone. Biorąc pod uwagę fakt sporej luki w zatrudnieniu, nie powinniśmy spodziewać się poważnych perturbacji.

Niewykluczone, że ogólny niepokój oraz napływ pracowników ze wschodu uspokoi presję płacową, oraz zmniejszy rotację wśród pracowników, o czym dzień przed wybuchem wojny pisaliśmy w Magazynie Firma, opierając się na ocenach organizacji pracodawców.

To Cię zainteresuje

31 01 23

Zakaz sprzedaży napojów energetycznych dla dzieci? Ministerstwo rozważa spore zmiany

Czy Ministerstwo Zdrowia wprowadzi zakaz sprzedaży napojów energetycznych dla dzieci? Problem jest poważny. Aktualnie w Ministerstwie Zdrowia trwają…
25 01 23

Otwartość BNP Paribas Faktoring

Feminatywy pozostają jedną z najgłośniejszych kwestii poruszanych w dyskusjach o ewolucji języka polskiego. Sam temat nadal budzi wiele…
BNP Parbas
24 01 23

Ceny biletów PKP. Ma być taniej. Rząd ma plan

Ceny biletów PKP mają być niższe. I to jeszcze w styczniu. Będą też dodatkowe pieniądze dla PKP. Są…
ceny biletów
13 01 23

Inflacja w Polsce. Są nowe dane. Jest zaskoczenie?

Inflacja w Polsce w grudniu 2022 była zgodna z wcześniejszymi przewidywaniami GUS. Wyniosła 16,6 proc. w ujęciu rok…

Dyrektywa Omnibus. Tak sprzedawcy omijają prawo

Dyrektywa Omnibus nakłada na właścicieli sklepów nowe obowiązki. Chodzi m.in. o wyeliminowanie fałszywych promocji, które wprowadzały w błąd…
dyrektywa omnibus

Sklepy stacjonarne zamykają się na potęgę. Tylko w kilku segmentach znaczne wzrosty liczby otwarć

Blisko 4 tysiące sklepów stacjonarnych zamknęło się w Polsce w całym 2022 roku. To dane firmy Dun &…
sklep spożywczy

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier