magazyn-firma

W związku z sytuacją na wschodzie, rząd w ekspresowym tempie szykuje specustawę. Będą ułatwienia w zatrudnianiu ukraińskich uchodźców.

Ułatwienia w zatrudnianiu ukraińskich uchodźców

Pozwolenia, zawiadomienia, zgody – cała biurokracja związana z zatrudnianiem Ukraińców wydaje się błahostką w porównaniu z ogromem nieszczęścia, jakie rozgrywa się za naszą wschodnią granicą.

Według statystyk opublikowanych przez ministerstwo spraw wewnętrznych i administracji, tylko w dniach od 24 do 28 lutego do Polski przybyło 377 tysięcy ludzi. To niemal tyle ile, obecnie mieszka w Szczecinie. Niewykluczone, że już dzisiaj liczby te są mocno nieaktualne. Mówi się, że 1 marca może zostać przekroczona bariera 500 tysięcy. Szacunki wskazują, że schronienia nad Wisłą może w najbliższych dniach szukać milion osób. To prawie tyle ile mieszka obecnie w województwie świętokrzyskim oraz więcej niż w województwie opolskim.

Jednym z podstawowych zadań, jakie czekają Polskę, jest znalezienie tym ludziom pracy. Nikt nie ma wątpliwości, że szybko nie będą mogli oni wrócić do ojczyzny. Dlatego Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, trzymające pieczę m.in. nad rynkiem pracy, zapowiada specjalną ustawę. Nowy akt prawny ma sprawić, że do zatrudnienia Ukraińca w Polsce potrzebna będzie jedynie wola potencjalnego pracownika i pracodawcy. Z kwestii formalnych kluczowa będzie jedynie pieczątka, która pozwala na legalny pobyt i schronienie na terenie Polski. Tylko tyle. Takich ułatwień nigdy nie było. Nie musieliśmy ich wprowadzać.

Zatrudnianie Ukraińców – zasada jednej pieczątki

Jak zatrudnić uchodźcę z Ukrainy? Wiele firm nie czeka na specjalne przepisy i ułatwienia w zatrudnianiu ukraińskich uchodźców. Już teraz próbują na dotychczasowych zasadach zatrudniać nowoprzybyłe osoby. Faktycznie, polskie prawo otwiera uchodźcom rynek pracy i do tego nie jest potrzeba specustawa. Rząd jednak chce, by wszystko odbywało się w oparciu o jedną pieczątkę. Osoba uciekająca otrzyma ją bezpośrednio po wjeździe do Polski. Legalizacja pobytu ma równać się z szerokim dostępem do rynku pracy, a także rejestracji w najbliższym urzędzie pracy.

Pracownicy służb zatrudnienia wiedzą już, że osoby z Ukrainy mają być traktowane priorytetowo. Możliwość rejestracji w urzędzie pracy pozwoli im na przykład na dostęp do ofert. Wiadomo, że wielu pracodawców zamierza właśnie tą drogą zatrudniać osoby uciekające przed wojną.

CZYTAJ TAKŻE: Pomoc uchodźcom z Ukrainy. Co może zrobić polska firma?

Gdzie szukać pracowników z Ukrainy?

Już teraz działają kanały, które pozwalają na przekazywanie ofert pracy. Można zadzwonić m.in. na infolinię 19524 lub złożyć swoją ofertę w Centralnej Bazie Ofert Pracy, czy aplikacji e-Praca. Pomagają w tym urzędy pracy, łącznie z przetłumaczeniem oferty na język ukraiński. Sporo cennych informacji właściciele firm mogą znaleźć na stronie internetowej www.pomagamukrainie.gov.pl, która, musimy przyznać, jest dobrym źródłem informacji jak na skrajnie krótki czas, w jakim powstała.

Godna praca dla Ukraińców

We wtorek, 1 marca 2022 r. minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg wzięła udział w wideokonferencji z przedstawicielami organizacji pracodawców, agencji zatrudnienia oraz związków zawodowych. Tematem był dostęp Ukraińców do polskiego rynku pracy.

Podczas spotkania słusznie zauważono, że większość osób, które szukają pomocy w Polsce to kobiety z dziećmi. To oznacza, że trzeba zrobić wszystko, by dla tych osób, po okresie adaptacji znaleźć godną pracę. MRiPS już zaznacza, że każdy uchodźca będzie mógł korzystać z prawa do pracy, natomiast dzieci zostaną objęte systemem pomocy takim jak Program „Rodzina 500 plus” czy Rodzinny Kapitał Opiekuńczy.

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

05 10 22

Do komornika przez notariusza. Będą notarialne nakazy zapłaty!

Rząd przyjął forsowany przez resort sprawiedliwości projekt ustawy o notariacie. Wśród kilku rozwiązań, szczególnie ważnym dla przedsiębiorców będą…
Notarialne nakazy zapłaty

Domy powyżej 70 m2 zabudowy bez pozwolenia? Szykuje się budowlana i prawna rewolucja

Rząd już jakiś czas temu zapowiadał, że to tylko kwestia czasu, by również domy powyżej 70 m2, były…
domy powyżej 70 m2

Umowa na okres próbny 2023. Co się zmienia?

Od 1 stycznia 2023 roku wejdą w życie nowe zasady dotyczące zatrudniania osób na okres próbny. Mowa o…
umowa na okres próbny
30 09 22

Koniec Getin Banku. Co z pieniędzmi? Co z akcjami?

To koniec Getin Banku. Getin Noble Bank został objęty przymusową restrukturyzacją. O swoje pieniądze nie muszą martwić się…
Koniec Getin Banku
29 09 22

PILNE! Zamrożenie cen prądu przyjęte przez Sejm. Kto skorzysta? Na jakich warunkach? [NOWE FAKTY]

Słowo „zamrożenie” nie brzmi najlepiej tuż przed zimą, i to w środku kryzysu energetycznego. Niemniej, „zamrożenie cen prądu”…
Zamrożenie cen prądu
29 09 22

Gigantyczna kara dla przedsiębiorcy. Chciał pomóc – musi zapłacić MILION złotych!

1.128.604 złote kary powinien decyzją urzędnika zapłacić właściciel małej firmy rodzinnej z Suwałk (Podlaskie). A wszystko zaczęło się…
kara dla przedsiębiorcy
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier