magazyn-firma
2 min. czytania

Ulga na internet. Ile na niej zaoszczędzisz

internet
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
04 03 21

Prowadzenie biznesu bez dostępu do sieci w obecnych czasach wydaje się wręcz niemożliwe. Ulga na internet pozawala sporo zaoszczędzić, ale tylko przez 2 lata.

Przez ostatni rok obserwujemy jak wiele firm przenosi swoje biznesy do sieci. Ograniczenie kontaktów międzyludzkich, strach przed zarażeniem koronawirusem i przede wszystkim liczne ograniczenia w funkcjonowaniu placówek usługowych, doprowadziły do tego, że konsumenci w dużym stopniu przenieśli się do internetu. Tam szukają produktów i usługodawców. Tam też zostawiają pieniądze. A skoro tak, to nie masz wyjścia. Czy ci się to podoba czy nie musisz być tam również ty i twój biznes.

CZYTAJ TAKŻE: Podatek liniowy. Kto i kiedy na nim zyska

Ulga na internet: Warunki skorzystania

Z ulgi internetowej skorzystać może tylko przedsiębiorca rozliczający się w jednej z dwóch form: skali podatkowej lub ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Czyli składający odpowiednio: PIT-36 i PIT-28. Dodatkowym ograniczeniem jest czas. Ulga na internet jest dostępna tylko przez dwa kolejne lata podatkowe. O ile wcześniej podatnik jej nie wykorzystał.

CZYTAJ TAKŻE: Jaka forma opodatkowania będzie najlepsza

Jak rozliczyć ulgę internetową

Jeśli spełnione zostaną warunki wymienione w poprzednim paragrafie. Czyli zainteresowany rozlicza się z podatku w dozwolonej przepisami formie i nie korzystał wcześniej z bonifikaty, może odliczyć po 760 zł w każdym roku. Kwota pozostaje bez zmian, nawet gdyby okazało się, że rachunki za dostęp do sieci były wyższe.

Ulgę należy uwzględnić w dołączonym do zeznania rocznego załączniku PIT/O. A potwierdzeniem poniesionych kosztów będą: rachunki i faktury. Najważniejsze, by były wystawione na podmiot przedstawiający je do rozliczenia. Czyli dane na fakturze muszą zgadzać się z personaliami przedsiębiorcy składającego PIT. Nie może być tak, że przedsiębiorca załącza dokument wystawiony na męża/żonę, gdyż „pracuje w domu i umowa z dostawcą internetu jest zawarta ze współmałżonkiem.

CZYTAJ TAKŻE: Nie każdy przedsiębiorca odliczy ulgę na dziecko

Ale umowa z domowym dostawcą internetu to nie wszystko. Uldze podlega także dostęp do sieci LTE, z której korzystasz w telefonie (usługa musi być wyszczególniona na fakturze). Co więcej, jeśli w danym roku zdarzyło ci się korzystać z kafejek internetowych lub innych miejsc, w których płaciłeś za dostęp do sieci, także możesz doliczyć tę kwotę do rozliczenia ulgi.  Oczywiście, jeśli masz rachunek.

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

Poradnik dla właściciela małego parkingu. Zarządzanie w oparciu o cyfryzację

Cyfryzacja i automatyzacja parkingu wpływa na redukcję kosztów i optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni z uwzględnieniem zmieniającego się zapotrzebowania…
navi parking

Inflacja delikatnie hamuje. Szczyt za nami?

17,4% wyniosła inflacja w listopadzie wynika z szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego. To oznacza, że inflacja zaczyna hamować.…
inflacja
29 11 22

Tarcza antyinflacyjna mocno ograniczona. Zerowy VAT na żywność zostaje

Zerowy VAT na żywność zostaje, podatki od nośników energii wracają do pierwotnych stawek – taką rzeczywistość dla tarczy…
Zerowy VAT na żywność
29 11 22

Ustawa o fundacji rodzinnej może wejść w życie już w 2023 roku

Wyczekiwana przez przedsiębiorców Ustawa o fundacji rodzinnej, a dokładnie jej projekt, jest już w Sejmie. To oznacza, że…
Ustawa o fundacji rodzinnej
28 11 22

Przedsiębiorco, nie radzisz sobie z PUE ZUS? Będą korepetycje

W tym wypadku przepisy nie robią wyjątków. Od 1 stycznia 2023 roku każdy płatnik składem ma ustawowy obowiązek…
PUE ZUS
25 11 22

ING: BLIK bez kodu dla biznesu

Bank ING wprowadza usługę płatności BLIK bez kodu, czyli tzw. opcję „one click”. Jest ona dostępna w aplikacji…
BLIK bez kodu
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier