magazyn-firma
Z tego artykułu dowiesz się:

Ulgi podatkowe przedstawione przez Ministerstwo Finansów mają zachęcić małe i średnie przedsiębiorstwa do inwestowania. Problem polega na tym, że brak inwestycji to nie jest kłopot braku ulg, a ciągłych „wrzutek” legislacyjnych rządu, braku dialogu z firmami i dociskania skarbówki.

Zacznijmy najpierw od ulg, które przedstawił rząd. Prześledźmy je pokrótce i podsumujmy, co o nich wiemy:

  1. Ulgi podatkowe - ulga B+R i IP Box

Ulga na działalność badawczo-rozwojową (B+R) oraz IP Box działają i są znane polskim przedsiębiorcom. Od stycznia będą oni mogli korzystać z nich równocześnie, w ramach tego samego procesu produkcyjnego. To zmiana w stosunku do tego co jest teraz. Firmy zachęcimy do wytwarzania własności intelektualnej, ale też do jej rejestrowania w Polsce.

CZYTAJ TAKŻE: Nowy Ład: Reforma podatkowa uderzy w liniowców

Do tej pory podatnik komercjalizujący wyniki prac badawczo-rozwojowych i osiągający z nich dochody kwalifikowane w rozumieniu przepisów o IP Box, nie miał możliwości korzystania z odliczenia kosztów kwalifikowanych w ramach ulgi B+R. Teraz zyska taką możliwość. Zaprojektowane przepisy dają prawo – przy określeniu dochodu z tytułu kwalifikowanych IP – zastosować odliczenie kosztów kwalifikowanych z tytułu działalności badawczo-rozwojowej.

  1. Ulga na prototyp

To rozwiązanie, które podatkowo pomoże twórcom w przekuciu pomysłu w praktyczne rozwiązanie. Pozwoli taniej wytworzyć prototyp, a następnie wdrożyć wynalazek do produkcji. Nasze rozwiązanie wzorujemy na uldze działającej od wielu lat we Francji.

– Będzie z niej mogła skorzystać każda firma, która opracuje nowy produkt, dotychczas niefunkcjonujący na rynku. Ulgę będzie można zastosować nie tylko na projekty takie jak konstrukcja hybrydowego pociągu, ale też na produkt innowacyjny w skali firmy, niewystępujący dotąd na rynku, który będzie rozwijał ofertę firmy i pozwoli jej zdobywać nowe rynki – mówił w poniedziałek wiceminister Sarnowski.

Z tytułu ulgi na prototyp firmy zyskają możliwość odliczenia od podstawy opodatkowania dodatkowych 30% wydatków poniesionych na jego wytworzenie (nie więcej jednak niż 10% dochodu). Aby ułatwić firmom stosowanie ulgi, przepisy będą zawierały precyzyjną listę wydatków, które będą mogły być uznane za przydatne do opracowania (produkcji próbnej) prototypu i wprowadzenia go na rynek.

  1. Ulga na robotyzację

Ulga na robotyzację przemysłową jest skierowana do firm, które chcą usprawnić produkcję przez zastosowanie robotów przemysłowych. Podatkowe wsparcie będzie ważnym argumentem za przeniesieniem do Polski produkcji. Będzie również narzędziem, które pomoże polskim firmom w zwiększaniu ich produktywności i konkurencyjności.

– Polska propozycja czerpie z doświadczeń włoskich. Polega na możliwości odliczenia od dochodu dodatkowych 50% kosztów zakupu robota, a także wydatków związanych z jego instalacją, zakupem potrzebnego do jego działania oprogramowania oraz odpowiednim przeszkoleniem pracowników. Każda złotówka wydana na robotyzację produkcji, będzie mogła zostać zaliczona w 150% do kosztów uzyskania przychodu – tłumaczył wiceminister Jan Sarnowski.

Z ulgi może skorzystać firma, która zakupi i zainstaluje robota przemysłowego, tj. maszynę naśladującą ruch ręki człowieka, wykonującą ruch w kilku osiach, programowaną.

Przedsiębiorcy: „Ulgi nam nie pomogą”

I tu kończą się dobre wiadomości. Konfederacja Lewiatan, BCC, czy Pracodawcy RP, czyli największe organizacje pracodawców w kraju od lat alarmują, że stopa inwestycji, czyli relacja nakładów firm na środki trwałe do PKB jest na żenująco niskim poziomie. To prawda.

Stopa inwestycji (inwestycje prywatne + publiczne) drastycznie spadła i na koniec 2020 r. wyniosła ok. 17,1 proc., co jest jednym z najniższych odczytów w historii (pandemia tylko przyspieszyła ten proces).

Estoński CIT. Wielka klapa. Nie uwierzysz, ile firm skorzystało z niego

Z kolei stopa inwestycji prywatnych, czyli tych, na których najbardziej zależało premierowi Morawieckiemu głównego ekonomisty ING Banku Śląskiego, wyniosła 12 proc. i jest to niechlubny rekord ostatnich 30 lat. W tym miejscu warto zaznaczyć, że pandemia jedynie ten proces przyspieszyła, a inwestycje spadały już wcześniej.

Przedsiębiorcy i ekonomiści przyczyn takiego stanu rzeczy upatrują m.in. w niestabilności produkowanego prawa, krucjacie w systemie sądownictwa (zmian kadrowych zamiast systemowych), "dokręcaniu śruby" przez skarbówkę, czy przyjętym przez PiS modelu gospodarczym, który mógł doprowadzić do "wypłukiwania" inwestycji przez wzrost wydatków publicznych.

Polski Ład a ulgi podatkowe

Ostatni przykład tego typu działania? Proszę bardzo - to Polski Ład. Nagle z dnia na dzień tysiące pracodawców dowiedziało się, że rząd podnosi im podatki o kilkadziesiąt procent, co oznacza, że plany inwestycyjne na 2022 r. można właściwie wyrzucić do kosza.

Najpierw więc następuje trzęsienie ziemi - zapowiedź jakiego planu. Później napięcie rośnie - media informują o przeciekach tajnych rozwiązań wypracowywanych w zamkniętych na kilka zasuwek urzędniczych gabinetach, by w końcu ostateczna wersja projektu ujrzała światło dzienne.

CZYTAJ TAKŻE: Polski Ład. Ile straci, a ile zyska firma i przedsiębiorca. Wyliczenia podatkowe [tabela]

Wtedy zazwyczaj okazuje się, że na konsultacje z najbardziej zainteresowanymi środowiskami jest już za późno, a nowe przepisy wchodzą w życie przepychane kolanem w Sejmie. - W takich warunkach prowadzenie biznesu to spacer po polu minowym – podkreślają przedsiębiorcy.

To Cię zainteresuje

02 02 23

Zamrożenie cen gazu dla piekarni i cukierni. Jak skorzystać?

Rząd zapowiada zamrożenie cen gazu dla piekarni i cukierni. Rozwiązanie takie wejdzie w życie na początku kwietnia. Piekarnie…

Wirtualne biuro – łatwy sposób na zmniejszenie kosztów prowadzenia firmy

Oddzielenie sfery prywatnej od zawodowej jest podstawową czynnością, na jakiej powinniśmy się skupić podczas prowadzenia firmy. Prowadząc jednoosobową…
12 01 23

Shopee niespodziewanie kończy działalność w Polsce. Allegro pozbyło się poważnej konkurencji

Shopee, platforma zakupowa kojarzona z krzykliwych reklam kończy działalność. 13.01.2023 platforma znika z polskiego rynku. Shopee kończy działalność…

Dyrektywa Omnibus. Tak sprzedawcy omijają prawo

Dyrektywa Omnibus nakłada na właścicieli sklepów nowe obowiązki. Chodzi m.in. o wyeliminowanie fałszywych promocji, które wprowadzały w błąd…
dyrektywa omnibus

Sklepy stacjonarne zamykają się na potęgę. Tylko w kilku segmentach znaczne wzrosty liczby otwarć

Blisko 4 tysiące sklepów stacjonarnych zamknęło się w Polsce w całym 2022 roku. To dane firmy Dun &…
sklep spożywczy
05 01 23

Fundacja Polska Bezgotówkowa wydłużyła okres finansowania terminali i softposów

Do 12 miesięcy Fundacja Polska Bezgotówkowa wydłuża okres finansowania terminali i aplikacji płatniczych na urządzenia mobilne (tzw. softposy).…
terminal

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier