magazyn-firma

Czyżby B2B się przejadło? Część mikroprzedsiębiorców pracujących na zasadzie samozatrudnienia z przerażeniem patrzy na opłacalność swojej działalności. Boją się m.in. wysokiej składki zdrowotnej. Czy przejście na umowę o dzieło pozwoli zarobić więcej? Jak wypada umowa o dzieło 2022 vs. B2B czy etat?

Umowa o dzieło 2022 – sposób na Polski Ład?

Umowa o dzieło 2022 to jedna z najsilniejszych pokus dla części osób pracujących na zasadzie B2B. Polski Ład sprawił, że wielu drobnych przedsiębiorców pracujących np. na zasadzie samozatrudnienia lub wykonujący drobne usługi na rzecz kilku podmiotów z obawami patrzy na symulacje rentowności biznesu w kolejnych miesiącach. Koszty będą poważne.

To, co przeraża ich szczególnie, to składka ubezpieczenie zdrowotne. Nie dość, że wyższa, to jeszcze bez możliwości odliczenia od podatku. W tym miejscu pojawia się pokusa porzucenia działalności i zastąpienia jej „starą, dobrą” umową o dzieło. Dla wielu mikroprzedsiębiorców to żadna nowość. Wielu z nich właśnie od takiego modelu relacji z zamawiającymi zaczynała zarabiać pieniądze.

CZYTAJ TAKŻE: Umowa o dzieło w 2022 roku - czy będzie popularnym rozwiązaniem?

Umowa o dzieło 2022. Czy rząd wylał dziecko z kąpielą?

Paradoksalnie może się okazać, że ten sam rząd, który na sztandarach wypisywał walkę ze „śmieciówkami”, wiele osób może z powrotem wepchnąć w ich objęcia. Może niekoniecznie intencjonalnie, no ale tak wyszło. Jesteśmy sobie w stanie wyobrazić grupę osób, których Polski Ład i koszty prowadzenia własnego biznesu po prostu zaczynają przerastać. Stopień skomplikowania niestety naprawdę jest spory.

Składka zdrowotna 2022 a drobne zlecenia

Wyjaśnijmy jedną rzecz. Jeśli zawrzesz umowę o dzieło z innym podmiotem niż firma, która Cię zatrudnia na etacie, opłacać składki zdrowotnej nie musisz. Ktoś powie – „na własne ryzyko” – jednak w tym kraju nie brakuje osób, które jakoś poradziły sobie i w takich okolicznościach. Czasem przez wiele lat.

Jedno jest pewne – jeśli zawrzesz umowę o dzieło, nie odczujesz zmian w składce zdrowotnej. Po prostu nie będzie cię dotyczyła. Po drugie, zawsze możesz skorzystać z dwóch dobrodziejstw, które akurat z Polskiego Ładu wynikają. Pierwsza to kwota wolna od podatku, druga zaś to wyższy drugi próg podatkowy, który z 80 tysięcy urósł właśnie do 130 tysięcy.

Czy przejście na umowę o dzieło się opłaca?

Jeśli wszystko odbędzie się zgodnie z prawem, umowa o dzieło może być alternatywą, jednak... „gorszego sortu”. Chodzi przecież wszystkie zabezpieczenia, które przecież wiążą się ze składkami i odkładaniem na przyszłą, państwową emeryturę. Nie wszyscy jednak wierzą w korzyści wynikające z comiesięcznych danin na politykę społeczną. Choćby dlatego wyobrażają sobie zarabianie pieniędzy bez całej ZUS-owej otoczki. Wolny wybór.

Nie wolno jednak przeginać. ZUS może zakwestionować zasadność umowy cywilnoprawnej np. w sytuacji, w której widoczne są znamiona pracy etatowej. W przypadku współpracy B2B takiego zagrożenia nie ma. Po wtóre, „do tanga trzeba dwojga”. Na takie rozwiązanie musi przede wszystkim zgodzić się podmiot zlecający, z którym podpiszemy umowę o dzieło. A tutaj, jak pokazuje życie, mogą pojawić się dość strome schody.

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

Pracownik stracił prawo jazdy – co teraz?

Prawo o ruchu drogowym coraz bardziej restrykcyjnie podchodzą to wszelkiego rodzaju przewinień kierowców. Może się zdarzyć, że przykładny…
pracownik stracił prawo jazdy

Wypalenie zawodowe: co trzecia firma traci przez nie specjalistów

Równo trzy lata temu WHO zaliczyło wypalenie zawodowe do Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-11 jako…
wypalenie zawodowe

Płaca minimalna 2023. Przedsiębiorcy: będą fatalne następstwa

To już przesądzone. Płaca minimalna 2023 wyniesie 3.490 złotych od 1 stycznia, oraz 3.600 złotych od 1 lipca.…
Płaca minimalna 2023

Ile może zarobić emeryt i rencista? Uważaj! Limity właśnie zostały obniżone!

Już od 1 września 2022 roku zmniejszą się limity zarobkowe dla świadczeniobiorców, którzy dorabiają do emerytury i renty.…
ile może zarobić emeryt i rencista

Pracodawcy już zwalniają. Dlaczego nie widać tego w oficjalnych statystykach?

Rynek pracy w Polsce nadal jest stabilny, a na spowolnienie zareaguje z opóźnieniem - twierdzą ekonomiści. Nie zmienia…
Pracodawcy już zwalniają

Rynek pracownika? Poczekajcie na to, co się stanie za chwilę!

Brak rąk do pracy, presja płacowa, rynek pracownika – te frazy zdominowały nagłówki w prasie i na portalach…
Rynek pracownika
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier