magazyn-firma
2 min. czytania

Umowa zlecenie w Polskim Ładzie

umowa zlecenie
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
13 01 22
Z tego artykułu dowiesz się:

Według Ministerstwa Finansów tylko 4% osób, które zarabiają na umowach zlecenie straci na Polskim Ładzie. Niestety, w styczniu 2022 roku niepokojąco dużo osób może mieć wrażenie, że znalazło się w tym wąskim gronie. Co zrobić, jeśli styczniowy przelew okazał się niższy niż w grudniu? Jak działa umowa zlecenie w Polskim Ładzie?

Umowa zlecenie – kto zyskuje, a kto traci na Polskim Ładzie?

Zacznijmy od statystyk przytoczonych przez resort finansów. Wynika z nich, że obecnie dla około 1,7 mln osób „działalność wykonywana osobiście” na podstawie umowy zlecenie lub o dzieło to główne źródło dochodu. Sporo. Liczbę tą możemy porównać z populacją Warszawy lub województwa zachodniopomorskiego.

Ministerstwo Finansów szacuje, że 28% z tej grupy skorzysta na rozwiązaniach wynikających z Polskiego Ładu. Dla 68% wpływ nowych przepisów określany jest jako neutralny. Jedynie 4% będzie tracić w wyniku obowiązujących od początku roku zmian.

Chcesz płacić niższy ZUS? Masz na to czas tylko do końca miesiąca

Resort zamieścił nawet tabelkę, z której wynika, że osoby osiągające wynagrodzenie brutto do 1450 złotych nie odczują żadnej różnicy. Podatnicy, którzy miesięcznie osiągają z tego tytułu kwotę między 1.450 a 4.900 złotych, zyskają. Stracą natomiast ci, którzy z „działalności wykonywanej osobiście” pobierają wynagrodzenie powyżej 4.900 złotych.

CZYTAJ TAKŻE: Chcesz płacić niższy ZUS? Masz na to czas tylko do końca miesiąca.

Styczniowe wynagrodzenie to korekty

Okazuje się, że część zleceniobiorców mogła otrzymać niższe wynagrodzenie w styczniu br. Potwierdzają to zresztą osoby, pracujący na umowach zlecenie. Zdaniem fiskusa mogło się tak stać w sytuacji, w której kwota wolna od podatku nie została uwzględniona przy wypłacie wynagrodzenia, a ma być wzięta pod uwagę dopiero na koniec roku, czyli przy rozliczeniu podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT). Dla osób, które żyją od pierwszego do pierwszego, to mało zadowalająca perspektywa.

Rozwiązaniem tych problemów ma być „słynne” już w działach płac i księgowości świeżutkie Rozporządzenie Ministra Finansów z 7 stycznia 2022 roku. Przepisy w nim zawarte przedłużają termin poboru zaliczek PIT.

Za niskie wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenia

Jak informuje resort finansów:

Zleceniobiorca nic nie musi robić, rozporządzenie działa z automatu. Natomiast jeśli zleceniobiorca nie chce, aby pobierana była mniejsza zaliczka na podatek, bo np. pracuje w dwóch miejscach, może złożyć wniosek o niestosowanie mechanizmu wynikającego z Rozporządzenia”

Zleceniodawca musi porównać zaliczki

Większy problem ma zleceniodawca. Musi bowiem porównać wysokość zaliczki, która została obliczona według stanu prawnego przed i po 1 stycznia 2022 roku. W takim wypadku zgodnie z nowym przepisem powinien… pobrać tę niższą zaliczkę. Co ciekawe w przypadku umów zlecenia najczęściej będzie to zaliczka, którą obliczymy według starych przepisów, obowiązujących w ubiegłym roku.

Jak widać, łatwo nie jest. W obliczu Polskiego Ładu kolejny problem spada właśnie na przedsiębiorców. W tym wypadku tych, którzy podpisują umowy ze zleceniobiorcami.

 

To Cię zainteresuje

07 03 23

Czy abonament RTV można wrzucić w koszty działalności?

Telewizor lub radio w firmie nie zwalnia od obowiązku opłacania abonamentu radiowo-telewizyjnego. Pojawia się jednak pytanie, czy można…
koszty firmowe

Deficyt pracowników. Pełna lista zawodów, w których brakuje rąk do pracy

W wielu branżach deficyt pracowników to wciąż normalność. Oto pełna lista zawodów, w których brakuje rąk do pracy.…
praca

Kalendarz dni wolnych od pracy. Kiedy jest ustawowo wolne?

Osoba prowadzącą działalność gospodarczą rzadko ma przerwy w pracy. Jeśli jednak zatrudniasz pracowników, pokaż wszystkim kalendarz dni wolnych…
dni wolne od pracy

Nieodpłatna praca na próbę. Co na to prawo?

W ostatnim czasie pojawiają się pogłoski o weryfikacji potencjalnego pracownika w czasie tzw. próbnego dnia pracy. Ma być…
Nieodpłatna praca na próbę

W tych województwach najtrudniej o pracownika

Z jednej strony spowolnienie gospodarcze i potężna inflacja, z drugiej… bardzo mocny, jeśli nie najmocniejszy od lat rynek…
w tych województwach najtrudniej o pracownika

Brak umowy PPK? Możesz dostać wezwanie, a potem KARĘ!

Brak umowy PPK? Spodziewaj się wezwania z Polskiego Funduszu Rozwoju S.A. Co to dla Ciebie oznacza? Co może…
Braku umowy PPK

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier