magazyn-firma
2 min. czytania

Umowy o dzieło. ZUS podał liczby za 2021 rok

umowy o dzieło
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
25 03 22
Z tego artykułu dowiesz się:

Ponad 1,7 mln umów o dzieło podpisano w 2021 roku w Polsce. Zakład Ubezpieczeń Społecznych zna dokładną liczbę tego typu kontraktów dzięki dokumentom ZUS RUD. Co można powiedzieć o popularności umowy o dzieło w ostatnich kilkunastu miesiącach?

Popularność umowy o dzieło

1,7 mln osób mieszka w Warszawie. Tyle samo w województwie zachodniopomorskim. Gdyby przyjąć, że każda osoba, która podpisała umowę o dzieło, zrobiła to w ubiegłym roku tylko raz, skala zjawiska byłaby łatwa do wyobrażenia. Niestety tego typu porównania możemy odrzucić na starcie. Wiele osób zarabiających na podstawie umowy o dzieło, tak naprawdę podpisuje ich wiele. Niektórzy po kilkanaście lub kilkadziesiąt w ciągu roku. W takim wypadku należy podejrzewać, że faktycznie osób, które pracują na podstawie tego rozwiązania, jest zdecydowanie mniej, z pewnością poniżej miliona.

Co to jest ZUS RUD?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że 2021 roku przekazano do niego 1,1 mln dokumentów ZUS RUD. Przypomnijmy, od 1 stycznia 2021 roku, ZUS musi być poinformowany o każdym przypadku zawarcia takiej umowy. Można to zrobić z wykorzystaniem właśnie formularza ZUS RUD. Prawo daje na to czas 7 dni od momentu podpisania dokumentu. Warto pamiętać, że ten obowiązek służy przede wszystkim celom statystyczno-analitycznych, a nie jest wykorzystywany do kontroli umów. ZUS podkreśla to niemal za każdym razem.

CZYTAJ TAKŻE: Umowa o dzieło 2022. Sposób na ominięcie składki zdrowotnej?

Wokół umów o dzieło narosły mity

Dzięki mechanizmowi ZUS RUD zakład dokładnie wie, ile umów jest podpisywanych. Ta wiedza mocno się różni od szacunków ekonomistów sprzed 2021 roku w sprawie popularności umów o dzieło. "Nasz raport pokazuje, że w Polsce zawiera się mniejszą liczbę umów o dzieło, niż ta, która pojawiała się w obiegowych opiniach przed uruchomieniem rejestru" – zauważyła prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Gdzie umowy o dzieło podpisywane są najczęściej?

Jak wynika ze statystyk ZUS, najwięcej umów o dzieło w przeliczeniu na 10 tys. płatników zawieranych jest w województwie śląskim. Łącznie mówimy tam aż o 23,2 tysiącach umów. Rozwiązanie to najmniej popularne jest na Warmii i Mazurach (1.600 umów).

Kto najczęściej podpisuje umowy o dzieło?

Według ZUS 80% wszystkich umów o dzieło dotyczy osób od 20. do 60. roku życia. 53% zostało zawartych przez mężczyzn. Średni okres, na jaki zawierana była taka umowa w 2021 roku to 9 dni.

Najwięcej zagranicznych wykonawców umów o dzieło pochodziło z Ukrainy (18,6 proc.), a następnie z Niemiec (11,7 proc.) i Wielkiej Brytanii (6,2 proc.). Zgłoszeni w 2021 r. wykonawcy umów o dzieło pochodzili łącznie ze 125 krajów, w tym np. Laosu, Nepalu, Beninu, czy Palau” – czytamy w komunikacie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

 

To Cię zainteresuje

07 03 23

Czy abonament RTV można wrzucić w koszty działalności?

Telewizor lub radio w firmie nie zwalnia od obowiązku opłacania abonamentu radiowo-telewizyjnego. Pojawia się jednak pytanie, czy można…
koszty firmowe

Deficyt pracowników. Pełna lista zawodów, w których brakuje rąk do pracy

W wielu branżach deficyt pracowników to wciąż normalność. Oto pełna lista zawodów, w których brakuje rąk do pracy.…
praca

Kalendarz dni wolnych od pracy. Kiedy jest ustawowo wolne?

Osoba prowadzącą działalność gospodarczą rzadko ma przerwy w pracy. Jeśli jednak zatrudniasz pracowników, pokaż wszystkim kalendarz dni wolnych…
dni wolne od pracy

Minimalne wynagrodzenie 2023. Rekordowa stawka godzinowa. Czy pensja minimalna będzie różna zależnie od regionu?

Minimalne wynagrodzenie w 2023 roku zmieni się dwa razy. Pierwszy raz nowa stawka zacznie obowiązywać od 1 stycznia,…
płaca_minimalna

Certyfikat kompetencji zawodowych w transporcie – co to jest?

Co to jest certyfikat kompetencji zawodowych? Jak zdobyć taki dokument?   Co to jest certyfikat kompetencji zawodowych? Certyfikat…
certyfikat kompetencji
30 11 22

Będą nowe numery PKD? GUS wspomina o „piątym znaku”

Niewykluczone są zmiany w Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) – wynika z komunikatu GUS. Obecnie Główny Urząd Statystyczny prowadzi…
PKD

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier