magazyn-firma
Z tego artykułu dowiesz się:

Wakacje za pasem. Jeśli planujesz wyjazd zaszczep się jak najszybciej. Decyzją Parlamentu Europejskiego Unijny certyfikat COVID-19 zacznie funkcjonować w wakacje.

Jak koronawirus wpłynął na turystykę

Unijny certyfikat COVID-19 ma przywrócić do życia turystykę, która należy do branż najbardziej poszkodowanych przez pandemię.

Mimo, że z trudną sytuacją spowodowaną koronawirusem borykamy się już ponad rok, liczba utrudnień zmniejsza się bardzo powoli. Tak naprawdę poza wprowadzaniem lockdownu, rządzący nie znaleźli rozwiązania na uniknięcie wzrostu zachorowań. Obostrzenia i doraźne rozwiązania leżą w gestii rządzących każdego z państw. Unia Europejska nie narzuca w tym zakresie jednolitych rozwiązań. Co nie oznacza, że nie zauważa problemu i spadków zysków w branży.

CZYTAJ TAKŻE: Kiedy będzie można zrobić wesele? Poradnik dla organizatorów

Jeśli planujesz wyjazd, koniecznie zapoznaj się z aktualnymi informacjami na temat funkcjonowania hoteli, liczby chorych i sposobu funkcjonowania na miejscu.

Brak granic nie pomaga w utrzymaniu reżimu sanitarnego, dlatego na niektóre przejścia graniczne wróciły patrole. Ich zadaniem jest kontrolowanie wjeżdżających na terytorium danego kraju osób. A także sprawdzanie wyników testów na obecność COVID-19. Już niedługo weryfikacja będzie obejmowała Unijny certyfikat COVID-19.

Parlament Europejski zaakceptował Unijny certyfikat COVID-19

Zamknięcie turystyki i uniemożliwienie ruchu podróżnym to ogromne straty dla wielu milionów osób. W trosce o nich i ich biznesy oraz z chęci przywrócenia chociaż części znanych sprzed pandemii zachowań pracowano na pomysłem dokumentu umożliwiającego swobodne poruszanie się na terenie UE.

Na razie takim zaświadczeniem jest negatywny wynika testu na obecność COVID-19. Ale nie jest to jednolity dokument i zmusza to poddawania się nieprzyjemnym testom także ozdrowieńców i osoby już zaszczepione.

CZYTAJ TAKŻE: Długi w gastronomii rosną, ale nowe lokale wciąż powstają

Europarlamentarzyści doszli do porozumienia. Aż 540 osób zagłosowało za wprowadzeniem na terenie UE stosownego certyfikatu. Pomysł ma zostać wcielony w życie jeszcze przed wakacjami więc Komisja Europejska nie ma zbyt wiele czasu na doprecyzowanie szczegółów.

Unijny certyfikat COVID-19. Co o nim wiemy

Europerlamentarzyści chcieliby aby dokument był ważny przez maksymalnie 12 miesięcy od wydania. W tym czasie osoba, na którą został wystawiony mogłaby po jego okazaniu swobodnie poruszać się po terytorium UE.

Certyfikat byłby gwarancją, że jego posiadacz nie stanowi zagrożenia dla pozostałych turystów oraz mieszkańców kraju w którym jest lub do którego się wybiera.

Zaświadczenie będzie zarówno w formie papierowej jak i elektronicznej. I będzie potwierdzało następujące okoliczności:

  • zaszczepienie przeciwko covid-19
  • że posiadacz niedawno przechorował infekcję, czyli jest ozdrowieńcem
  • że posiadać ma negatywny wynik testu na obecność covid-19.

Jednolita forma dokumentu z pewnością przyspieszy kontrole. Ponieważ funkcjonariusze z poszczególnych krajów unijnych nie będą musieli znać wzorów obowiązujących w innych państwach. Szybko więc zweryfikują prawdziwość okazywanego zaświadczenia.

Unijny certyfikat a szczepienia

Początkowo, gdy pomysł paszportu covidowego pojawił się po raz pierwszy, odpowiedź społeczeństwa była bardzo negatywna. Spowodowane to było bardzo małą liczbą zaczepionych osób i napływającymi informacjami o opóźnieniach w dostawie szczepionek. Szanse na to, by przed wakacjami zdążyć ze szczepieniami były nikłe.

CZYTAJ TAKŻE: Szczepienia przeciwko COVID-19 w pracy. Jak je zorganizować

W tej chwili sytuacja diametralnie się zmieniła. Szczepieni są już trzydziestolatkowie. A minister zdrowia zapowiedział, że w czasie majówki będzie można skorzystać z mobilnych punktów dysponujących lekiem firmy Johnson and Johnson. Dzięki temu odpornością na covid-19 w czasie wakacji będzie mogło pochwalić się bardzo dużo osób.

 

 

 

 

 

 

To Cię zainteresuje

07 03 23

Czy abonament RTV można wrzucić w koszty działalności?

Telewizor lub radio w firmie nie zwalnia od obowiązku opłacania abonamentu radiowo-telewizyjnego. Pojawia się jednak pytanie, czy można…
koszty firmowe

Kalendarz dni wolnych od pracy. Kiedy jest ustawowo wolne?

Osoba prowadzącą działalność gospodarczą rzadko ma przerwy w pracy. Jeśli jednak zatrudniasz pracowników, pokaż wszystkim kalendarz dni wolnych…
dni wolne od pracy

Minimalne wynagrodzenie 2023. Rekordowa stawka godzinowa. Czy pensja minimalna będzie różna zależnie od regionu?

Minimalne wynagrodzenie w 2023 roku zmieni się dwa razy. Pierwszy raz nowa stawka zacznie obowiązywać od 1 stycznia,…
płaca_minimalna

Certyfikat kompetencji zawodowych w transporcie – co to jest?

Co to jest certyfikat kompetencji zawodowych? Jak zdobyć taki dokument?   Co to jest certyfikat kompetencji zawodowych? Certyfikat…
certyfikat kompetencji
30 11 22

Będą nowe numery PKD? GUS wspomina o „piątym znaku”

Niewykluczone są zmiany w Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) – wynika z komunikatu GUS. Obecnie Główny Urząd Statystyczny prowadzi…
PKD

Nieodpłatna praca na próbę. Co na to prawo?

W ostatnim czasie pojawiają się pogłoski o weryfikacji potencjalnego pracownika w czasie tzw. próbnego dnia pracy. Ma być…
Nieodpłatna praca na próbę

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier