magazyn-firma

Open Finance złożył do sądu wniosek o upadłość. Czy kłopoty finansowe Open Finance są na tyle poważne, że Open Finance jest bankrutem?

Open Finance – powód upadłości

Open Finance złożyło do sądu wniosek o upadłość. Ten największy pośrednik finansowy w swoim komunikacie poinformował, że powodem wniosku jest pogorszenie się sytuacji finansowej. Przychody są zbyt niskie by pokryć koszty, a firma nie widzi możliwości uzyskania finansowania, które pozwoliłoby jej na dalsze funkcjonowanie w kolejnych latach.

Sytuacja Open Finance faktycznie nie jest najlepsza. Przez trzy kwartały 2021 spółka Open Finance zanotowała 91,27 mln złotych przychodów. Rok wcześniej przekraczały one 155 mln. To wszystko spowodowała, że do końca września spółka miała 15,26 mln straty. Rok wcześniej zarobiła na czysto ponad 7 mln zł.

Warto zwrócić uwagę na to, że rynek sprzyjał rynkowi finansowemu. Tylko w III kwartale firmy zajmujące się pośrednictwem finansowym informowały o sprzedaży produktów kredytowych o wartości 12 mld złotych.

CZYTAJ TAKŻE: BIK: Liczba kredytów dla mikrofirm rośnie

Perspektywy faktycznie wydają się nienajlepsze. Rosnąca inflacja (według prognoz NBP ma przekroczyć 7,5%), może spowodować kolejne wzrosty stóp procentowych. To niezbyt dobra wiadomość nie tylko dla kredytobiorców ale i dla wszystkich tych, którzy o finansowanie się starają. Nie dość bowiem, że rosną raty kredytów, to spada zdolność kredytowa. A to znacząco ogranicza możliwość generowania sprzedaży przez pośredników finansowych.

Szczególnie, że spadków nie da się „nadrobić” kredytami dla firm. W trzecim kwartale wartość takiego finansowania była o 13% niższa niż kwartał wcześniej.

Branża pożyczkowa w Polsce

Nie można tez zapominać o przepisach, które niekorzystnie wpływają na branżę pożyczek. Sporo pośredników finansowych w swojej ofercie ma pożyczki pozabankowe. Obecnie sporym obciążeniem jest tzw. ustawa antylichwiarska. Określa limity odsetek i kosztów pozaodsetkowych. To ogromny cios w firmy pożyczkowe. Branża przewiduje, że z powodu zmian w prawie przychody firm pożyczkowych mogą obniżyć się o połowę.

Open Finance od 2011 jest spółką giełdową. Prawie 43 proc. akcji należy do Getin Noble Bank, a 17,7 proc. ma spółka Idea Money.

Upadłość, a bankructwo

Czy wniosek o upadłość jest równoznaczny z bankructwem? W terminologii prawnej nie ma takiego pojęcia jak bankructwo. Bankructwo to potoczne określenie upadłości. Za bankruta uznaje się firmę, która nie jest w stanie wypełnić wszystkich zobowiązań ponieważ ich wartość przewyższa wycenę majątku. Upadłość ma zabezpieczyć wierzycieli i dać im szansę na odzyskanie znacznej części swoich wierzytelności.

Żeby ogłosić upadłość muszą być spełnione określone warunki. Przede wszystkim wartość zobowiązań przewyższa zdecydowanie wartość majątku, firma nie jest w stanie utrzymać płynności finansowej.

Specyfiką postępowania upadłościowego jest też to, że aby zbankrutować...trzeba mieć pieniądze.

Ogłoszenie upadłości kosztuje dlatego firma, która składa wniosek o upadłość musi mieć pieniądze na to by pokryć koszty postępowania upadłościowego i przynajmniej częściową spłatę wierzycieli.

Upadłość spółki – odpowiedzialność zarządu

Złożenie wniosku o upadłość chroni zarząd spółki przed odpowiedzialnością majątkiem prywatnym za zobowiązania spółki. Gdyby bowiem wniosku o upadłość nie złożono, to w przypadku, gdy spółka nie będzie miała wystarczającego majątku by spłacić swoich wierzycieli, wierzyciele mogą dochodzić spłaty z majątku prywatnego członków zarządu. Złożenie wniosku o upadłość chroni więc interes zarządu. Samo złożenie wniosku o upadłość nie oznacza automatycznie bankructwa. Złożenie wniosku o upadłość rozpoczyna procedurę upadłościową. Trwa ona nawet kilka tygodni. Sąd, który przyjmuje wniosek o upadłość może nałożyć na spółkę określone obowiązki związane z upadłością.

Upadłość musi być ogłoszona przez sąd. W określonych przypadkach może on oczywiście oddalić wniosek o upadłość. W trakcie procedury upadłościowej sąd może też umorzyć określone zobowiązania. Mogą to być np. długi, które powstały na skutek czynników niezależnych od przedsiębiorcy

 

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

CEIDG czeka rewolucja! Co się zmieni w jednym okienku?

CEIDG czeka rewolucja. Zresztą kolejna już w ostatnich latach. Tym razem resort rozwoju przygotował nowelizację ustawy regulującej działanie…
CEIDG

Frankowicze w tarapatach. Najpierw cios od Moskwy, teraz od Berna

Ogłoszenie mobilizacji przez Putina umocniło w środę franka, uznawanego za bezpieczną przystań do rekordowych poziomów. 24 godziny później…
Frankowicze
20 09 22

Ile kosztuje polecony priorytet? Poczta Polska znów podnosi ceny

Ile kosztuje polecony priorytet? Odpowiedź na to pytanie znów zmieni się od 1 października 2022 r. Poczta Polska…
Ile kosztuje polecony priorytet?
20 09 22

Tarcza Solidarnościowa dla firm

Poprawa konkurencyjności przedsiębiorstw oraz ograniczenie dynamiki wzrostu cen dla konsumentów – takie efekty w ocenie Ministerstwa Rozwoju ma…
Tarcza Solidarnościowa

Inflacja ekstremalna, czyli inflacyjna krzywa cukrowa

Jeśli szukamy towaru, który najmocniej kojarzy się z obserwowaną inflacją, to bez chwili zastanowienia wskazalibyśmy lidera podwyżek cen.…
Inflacja
14 09 22

Zatory płatnicze niszczą firmy. Ministerstwo Rozwoju chce zniszczyć zatory. Uda się?

Zatory płatnicze to zło. I wie o tym każdy. Ba, zdają sobie sprawę nawet ci, którzy je tworzą,…
zatory płatnicze
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier