magazyn-firma
3 min. czytania

Utrudnienia w leasingu dla firm. Co nowego wymyślił rząd?

polski ład leasing
Autor
Krzysztof Swoboda
Opublikowano
22 09 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Leasing to szczególny typ umowy dzierżawy, który umożliwia przedsiębiorcy dostęp do dóbr inwestycyjnych bez konieczności ich zakupu. Do tej pory taki sposób uzyskiwania dostępu do np. samochodu czy sprzętu komputerowego był bardzo korzystny dla prowadzących firmy. Nowe pomysły rządu mogą jednak stanowić pewne utrudnienia. Co warto o nich wiedzieć?

Polski ład ugodzi w umowy leasingowe?

Od dłuższego czasu rząd bardzo pięknie opowiada nam o programie Polski ład. Powtarzane są liczne obietnice mówiące o tym, jak Polska stanie się krajem mlekiem i miodem płynącym. Jak się jednak okazuje, ów program społeczno-ekonomiczy może mieć negatywny wpływ na umowy leasingowe.

Ucierpią szczególnie ci przedsiębiorcy, którzy będą chcieli zdecydować się na przeniesienie samochodu służbowego do majątku prywatnego po wypełnieniu leasingu. Obecnie osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą po spłacie ostatniej raty umowy leasingowej i upływie sześciu miesięcy wykupić samochód poleasingowy bez opłacania podatku dochodowego oraz podatku od towarów i usług (VAT) i następnie przenieść go do osobistego majątku prywatnego.

Projekt polskiego rządu zakłada wydłużenie okresu karencji z sześciu miesięcy do pięciu lat. To bardzo niekorzystne warunki dla przedsiębiorców, które poddadzą w wątpliwość opłacalność wykupu takiego poleasingowego samochodu przez przedsiębiorcę. Każdy bowiem będzie chciał uniknąć konieczności zapłacenia wysokiej daniny na rzecz państwa.

Omawiane zmiany miałyby wejść w życie już od 1 stycznia 2022 roku - a więc stosunkowo szybko. Jeśli więc stoicie właśnie przed koniecznością podjęcia decyzji w tej kwestii, to lepiej nie czekać długo. Być może to odpowiedni moment, by móc jeszcze skorzystać z możliwości wykupienia samochodu poleasingowego na starych zasadach. W niedalekiej przyszłości przedsiębiorcy mogą bardzo żałować zwłoki w podjęciu takiego postanowienia.

Polski Ład pod znakiem zapytania?

Na szczęście dla przedsiębiorców obecnie rychłe wdrożenie programu Polski Ład stoi pod znakiem zapytania. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest fakt, że polskie władze pozostają w otwartym konflikcie z administracją Unii Europejskiej. Ostatnie wieści związane z przestrzeganiem w naszym kraju praworządności oraz z wypełnianiem przez Polskę postanowień TSUE nie zwiastują znaczącej poprawy w tej kwestii.

ZOBACZ TEŻ: Mój elektryk – dopłaty do leasingu dla firm

Warto przypomnieć, że to właśnie z winy polskiego rządu Bruksela wstrzymała wypłacenie nam 57 miliardów euro z Funduszu Odbudowy, które miały w dużej mierze pokryć koszty wdrożenia programu Polski Ład. Jeśli nie dogadamy się z organami administracji Unii Europejskiej to - mimo zapewnień władz związanych z kondycją finansów państwowych - wdrożenie programu może znacząco odwlec się w czasie. Na tę chwilę niewiele wskazuje na to, by polski rząd miał dojść do porozumienia z brukselskimi urzędnikami.

Przedsiębiorcy mogą spać spokojnie?

Póki co nie zanosi się na rozwiązanie konfliktu na linii Polska - Unia Europejska i na odblokowanie unijnych środków, z których rząd chciał finansować Polski Ład. Nie oznacza to jednak, że przedsiębiorcy mogą czuć się spokojni. Z pewnością władza będzie próbowała realizować swój program niezależnie od polityki Brukseli i może z tego powodu snuć plany związane z przeforsowaniem niektórych elementów Polskiego Ładu - szczególnie tych dotyczących systemu finansowo-podatkowego. Na realizację programu czekają bowiem żelazny elektorat.

źródło: opracowanie własne, na podstawie Money.pl

To Cię zainteresuje

02 02 23

Zamrożenie cen gazu dla piekarni i cukierni. Jak skorzystać?

Rząd zapowiada zamrożenie cen gazu dla piekarni i cukierni. Rozwiązanie takie wejdzie w życie na początku kwietnia. Piekarnie…

Wirtualne biuro – łatwy sposób na zmniejszenie kosztów prowadzenia firmy

Oddzielenie sfery prywatnej od zawodowej jest podstawową czynnością, na jakiej powinniśmy się skupić podczas prowadzenia firmy. Prowadząc jednoosobową…
13 01 23

Tylko u nas: Onesano. Znana spółka giełdowa zmienia formułę działalności

Onesano jest innowacyjnym producentem naturalnych suplementów diety. Innowacyjna spółka giełdowa stawia na nowe technologie, a w tym roku…
12 01 23

Shopee niespodziewanie kończy działalność w Polsce. Allegro pozbyło się poważnej konkurencji

Shopee, platforma zakupowa kojarzona z krzykliwych reklam kończy działalność. 13.01.2023 platforma znika z polskiego rynku. Shopee kończy działalność…

Dyrektywa Omnibus. Tak sprzedawcy omijają prawo

Dyrektywa Omnibus nakłada na właścicieli sklepów nowe obowiązki. Chodzi m.in. o wyeliminowanie fałszywych promocji, które wprowadzały w błąd…
dyrektywa omnibus

Grupa Żywiec podnosi kaucję za butelki. Sklepy będą chętniej przyjmować opakowania?

Grupa Żywiec zapowiedziała, że od lutego kaucja za butelki wyniesie 1 zł. To o 100 proc. więcej niż…
żywiec

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier