magazyn-firma

Przedsiębiorcy będą mogli uwłaszczyć grunty wykorzystywane obecnie w ramach użytkowania wieczystego. Dobiegają końca prace nad nową ustawą, dzięki której zastąpione zostaną stare przepisy pamiętające jeszcze PRL. Jak zmieni się użytkowanie wieczyste?

Użytkowanie wieczyste po nowemu

Użytkowanie wieczyste to obszar w polskim prawie, który już został poddany reformom. Niestety tylko częściowym. W 2019 roku uwłaszczono mieszkańców oraz spółdzielnie na gruntach znajdujących się pod budynkami. Jednak nowe prawo w żaden sposób nie dotknęło przedsiębiorców.

Stare powiedzenie mówi, że kiedy powiedziało się „A”, trzeba powiedzieć też „B”. Dlatego Ministerstwo Rozwoju i Technologii już od jakiegoś czasu pracuje nad zupełnie nowymi rozwiązaniami prawnymi. Według deklaracji resortu z Placu Trzech Krzyży, prace te dobiegają do końca. Czy szybkiego i szczęśliwego? To już będzie zależało od procesu legislacyjnego. Pochylmy się zatem nad tym co już wiemy teraz.

Czytaj także: zakup nieruchomości w czasach wysokiej inflacji

Ukłon w stronę inwestorów

Resort przyznaje, że koncentruje się nad przepisami, które wprowadzą rynkowy model odpłatności za grunt sprzedawany użytkownikowi wieczystemu. Wśród adresatów nowych rozwiązań wymienia m.in. przedsiębiorców, a także organizacje i obywateli. Ministerstwo Rozwoju i Technologii liczy, że nowe prawo odnoszące się do użytkowania wieczystego zwiększy aktywność inwestorów.

Uwłaszczenie na wniosek. Nie z mocy prawa

Według ogólnych informacji, w posiadaniu których jest MRiT w Polsce istnieje ponad 400 tysięcy gruntów, które znajdują się w ramach użytkowania wieczystego. Proponowane rozwiązania zmierzają do tego, by pojawiła się zasada, według której uwłaszczenie nie będzie uruchamiane z mocy samego prawa.

Tu potrzebny będzie wniosek zainteresowanego podmiotu lub osoby. To oznacza, że eksperci z ministerstwa rozwoju dalecy są od przymuszania kogokolwiek do nabycia gruntu. Na pierwszy rzut oka wydaje się to słusznym rozwiązaniem.

Ile to będzie kosztowało?

W przypadku gruntów, które należą do Skarbu Państwa cena gruntu, ma wynosić 20-krotność rocznej opłaty, jaką ponosi podmiot za użytkowanie wieczyste. Taka taryfa będzie jednak obowiązywała wyłącznie w przypadku płatności jednorazowej. Jeżeli inwestor będzie chciał rozłożyć transakcję na raty, zapłaci 25 -krotność.

W przypadku samorządów cena wykupu ma wynieść co najmniej 20-krotność rocznej opłaty, jednak nie może przekroczyć realnej wartości nieruchomości.

Czy będzie można odmówić uwłaszczenia?

Prawo proponowane przez MRiT przewiduje, że żaden organ publiczny nie będzie miał prawa odmówić sprzedaży gruntu na rzecz wnioskodawcy, czyli np. przedsiębiorcy.

 

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

Minimalne wynagrodzenie 2023. Rekordowa stawka godzinowa. Czy pensja minimalna będzie różna zależnie od regionu?

Minimalne wynagrodzenie w 2023 roku zmieni się dwa razy. Pierwszy raz nowa stawka zacznie obowiązywać od 1 stycznia,…
płaca_minimalna
05 12 22

Nietypowy skutek inflacji. To ostrzeżenie dla branży handlowej.

Inflacja, drożyzna i szybkie ubożenie Polaków powoduje, że w sklepach jest coraz więcej kradzieży. Liczba tego typu przestępstw…
kradzieże w sklepach

Certyfikat kompetencji zawodowych w transporcie – co to jest?

Co to jest certyfikat kompetencji zawodowych? Jak zdobyć taki dokument?   Co to jest certyfikat kompetencji zawodowych? Certyfikat…
certyfikat kompetencji
30 11 22

Będą nowe numery PKD? GUS wspomina o „piątym znaku”

Niewykluczone są zmiany w Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) – wynika z komunikatu GUS. Obecnie Główny Urząd Statystyczny prowadzi…
PKD

Nieodpłatna praca na próbę. Co na to prawo?

W ostatnim czasie pojawiają się pogłoski o weryfikacji potencjalnego pracownika w czasie tzw. próbnego dnia pracy. Ma być…
Nieodpłatna praca na próbę
28 11 22

Przedsiębiorco, nie radzisz sobie z PUE ZUS? Będą korepetycje

W tym wypadku przepisy nie robią wyjątków. Od 1 stycznia 2023 roku każdy płatnik składem ma ustawowy obowiązek…
PUE ZUS
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier