magazyn-firma
Z tego artykułu dowiesz się:

Przedsiębiorcy będą mogli uwłaszczyć grunty wykorzystywane obecnie w ramach użytkowania wieczystego. Dobiegają końca prace nad nową ustawą, dzięki której zastąpione zostaną stare przepisy pamiętające jeszcze PRL. Jak zmieni się użytkowanie wieczyste?

Użytkowanie wieczyste po nowemu

Użytkowanie wieczyste to obszar w polskim prawie, który już został poddany reformom. Niestety tylko częściowym. W 2019 roku uwłaszczono mieszkańców oraz spółdzielnie na gruntach znajdujących się pod budynkami. Jednak nowe prawo w żaden sposób nie dotknęło przedsiębiorców.

Stare powiedzenie mówi, że kiedy powiedziało się „A”, trzeba powiedzieć też „B”. Dlatego Ministerstwo Rozwoju i Technologii już od jakiegoś czasu pracuje nad zupełnie nowymi rozwiązaniami prawnymi. Według deklaracji resortu z Placu Trzech Krzyży, prace te dobiegają do końca. Czy szybkiego i szczęśliwego? To już będzie zależało od procesu legislacyjnego. Pochylmy się zatem nad tym co już wiemy teraz.

Czytaj także: zakup nieruchomości w czasach wysokiej inflacji

Ukłon w stronę inwestorów

Resort przyznaje, że koncentruje się nad przepisami, które wprowadzą rynkowy model odpłatności za grunt sprzedawany użytkownikowi wieczystemu. Wśród adresatów nowych rozwiązań wymienia m.in. przedsiębiorców, a także organizacje i obywateli. Ministerstwo Rozwoju i Technologii liczy, że nowe prawo odnoszące się do użytkowania wieczystego zwiększy aktywność inwestorów.

Uwłaszczenie na wniosek. Nie z mocy prawa

Według ogólnych informacji, w posiadaniu których jest MRiT w Polsce istnieje ponad 400 tysięcy gruntów, które znajdują się w ramach użytkowania wieczystego. Proponowane rozwiązania zmierzają do tego, by pojawiła się zasada, według której uwłaszczenie nie będzie uruchamiane z mocy samego prawa.

Tu potrzebny będzie wniosek zainteresowanego podmiotu lub osoby. To oznacza, że eksperci z ministerstwa rozwoju dalecy są od przymuszania kogokolwiek do nabycia gruntu. Na pierwszy rzut oka wydaje się to słusznym rozwiązaniem.

Ile to będzie kosztowało?

W przypadku gruntów, które należą do Skarbu Państwa cena gruntu, ma wynosić 20-krotność rocznej opłaty, jaką ponosi podmiot za użytkowanie wieczyste. Taka taryfa będzie jednak obowiązywała wyłącznie w przypadku płatności jednorazowej. Jeżeli inwestor będzie chciał rozłożyć transakcję na raty, zapłaci 25 -krotność.

W przypadku samorządów cena wykupu ma wynieść co najmniej 20-krotność rocznej opłaty, jednak nie może przekroczyć realnej wartości nieruchomości.

Czy będzie można odmówić uwłaszczenia?

Prawo proponowane przez MRiT przewiduje, że żaden organ publiczny nie będzie miał prawa odmówić sprzedaży gruntu na rzecz wnioskodawcy, czyli np. przedsiębiorcy.

 

To Cię zainteresuje

07 03 23

Czy abonament RTV można wrzucić w koszty działalności?

Telewizor lub radio w firmie nie zwalnia od obowiązku opłacania abonamentu radiowo-telewizyjnego. Pojawia się jednak pytanie, czy można…
koszty firmowe

Kredyty hipoteczne 2023r. Idą zmiany. Będzie łatwiej kupić mieszkanie?

Zdolność kredytowa powoli się odbudowuje i zdaniem specjalistów trend ma się utrzymać. Wszystko przez zmiany rynkowe. Eksperci wieszczą…
kredyt

Siedziba firmy - jaki adres jednoosobowej działalności gospodarczej wybrać.

Siedziba firmy to jeden za ważniejszych wyborów dla przedsiębiorcy. Jeśli zastanawiasz się jaki adres jednoosobowej działalności gospodarczej wybrać?…
siedziba firmy

Kalendarz dni wolnych od pracy. Kiedy jest ustawowo wolne?

Osoba prowadzącą działalność gospodarczą rzadko ma przerwy w pracy. Jeśli jednak zatrudniasz pracowników, pokaż wszystkim kalendarz dni wolnych…
dni wolne od pracy

Minimalne wynagrodzenie 2023. Rekordowa stawka godzinowa. Czy pensja minimalna będzie różna zależnie od regionu?

Minimalne wynagrodzenie w 2023 roku zmieni się dwa razy. Pierwszy raz nowa stawka zacznie obowiązywać od 1 stycznia,…
płaca_minimalna

Certyfikat kompetencji zawodowych w transporcie – co to jest?

Co to jest certyfikat kompetencji zawodowych? Jak zdobyć taki dokument?   Co to jest certyfikat kompetencji zawodowych? Certyfikat…
certyfikat kompetencji

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier