magazyn-firma
2 min. czytania

VAT 2021, slim VAT. Ułatwienia w VAT 2021

Autor
redakcja
Opublikowano
26 11 20
Z tego artykułu dowiesz się:

VAT 2021. Jakie zmiany wprowadzi nowa ustawa o VAT 2021? Na pewno przepisy mają być prostsze i bardziej precyzyjne. Jakie ułatwienia w VAT 2021 czekają przedsiębiorców?

Co to jest SLIM VAT 2021?

Podstawową zmianą jest wprowadzenie tzw. SLIM VAT. SLIM VAT ma ułatwić funkcjonowanie małym i średnim firmom. Uproszczenia mają zastosowanie przede wszystkim w czterech przypadkach. Przede wszystkim łatwiejsze będzie fakturowanie. Chodzi tu głównie o sytuację, gdy musi być wystawiona faktura korygująca. Jeśli faktura korygująca obniża podstawę opodatkowania i VAT (faktura korygująca in-minus) nie trzeba już będzie uzyskiwać potwierdzenia otrzymania faktury korygującej od drugiej strony transakcji. W przypadku gdy wystawiana jest faktura korygująca in-plus, to będzie można ją rozliczać na bieżąco w okresie, w którym została wystawiona.

CZYTAJ TAKŻE: Niewypłacalności polskich firm: po najgorszym kwartale w historii przyszedł najgorszy miesiąc – październik

W ramach SLIM VAT pojawią się też ułatwienia dla eksporterów. Chodzi tu przede wszystkim o wydłużenie terminu wywozu towarów do 6 miesięcy (wcześniej były na to dwa miesiące), który pozwala zastosować stawkę 0% od zaliczki w eksporcie. Sporym ułatwieniem będzie też możliwość ujednolicenia kursów walut. Będzie można zastosować wspólny kurs waluty taki jak stosowany jest przy rozliczeniach podatku dochodowego.

 

Polub nasz fanpejdż: https://www.facebook.com/magazynfirma

Ważnym ułatwieniem będzie też możliwość odliczenia VATu z faktur za usługi noclegowe gdy będzie się je odsprzedawało (dotyczy to głównie organizatorów konferencji czy wyjazdów służbowych). Zgodnie z nowymi przepisami możliwe będzie też wydłużenie terminu do odliczenia VAT na bieżąco do czterech miesięcy.

CZYTAJ TAKŻE: Rynek leasingu skurczył się o 15,2%. A będzie jeszcze gorzej

Matryca stawek VAT 2021

Nowe przepisy wprowadzają też zmiany w matrycy stawek VAT. Ma to ograniczyć możliwość dowolnej interpretacji przepisów dotyczących przede wszystkim definicji rolnika ryczałtowego.

Pojawi się też wiążąca informacja stawkowa (WIS). To konkretna i wiążąca interpretacja Krajowej Informacji Skarbowej, która dotyczy kwalifikacji do odpowiedniej stawki VAT danego towaru czy usługi. Nie będzie wiec możliwe zastosowanie różnej stawki np. dla betoniarki, czy mieszadła budowlanego. Skończą się więc problemy związane z kwestią właściwego określania stawek podatkowych. WIS ma być ważne przez 3 lata, a towary do odpowiedniej stawki podatku VAT mają być zaliczane zgodnie z PKWiU.

Zmiany w TAX FREE

TAX FREE pozwala na zwrot podatku VAT podróżnym. Chodzi tu przede wszystkim o osoby fizyczne, które nie mają stałego miejsca zamieszkania w Unii Europejskiej. Mogą one wtedy ubiegać się o zwrot podatku VAT za towary, które zostały zakupione na terenie Polski. Ważne by produkty te były nienaruszone i były wywieziona poza terytorium UE. Co istotne muszą one stanowić element bagażu osobistego. Sporą zmianą jest tez wprowadzenie elektronicznego systemu obiegu dokumentów TAX FREE. Ma to uprościć proces ubiegania się o zwrot podatku w ramach TAX FREE. Ta zmiana ma jednak obowiązywać dopiero od 2022 roku.

 

To Cię zainteresuje

07 03 23

Czy abonament RTV można wrzucić w koszty działalności?

Telewizor lub radio w firmie nie zwalnia od obowiązku opłacania abonamentu radiowo-telewizyjnego. Pojawia się jednak pytanie, czy można…
koszty firmowe
24 10 22

E-Faktury i KSeF z ulepszeniami. Lepiej testować, niż się dać zaskoczyć

Wszystko wskazuje na to, że od 2024 roku, KSeF i e-Faktury i KSeF staną się codziennością WSZYSTKICH przedsiębiorców.…
E-faktury i KSeF

Podatek od spadków i darowizn 2022. Uwaga, są nowe limity!

Dostałeś spadek, a może przyjmiesz wkrótce darowiznę? Od 13 października 2022 roku obowiązują wyższe kwoty wolne. O czym…
podatek od spadków i darowizn 2022

Czym są grupy VAT? Nowość od 2023 r.

Grupy VAT to jeden z elementów zmian podatkowych, których głównym celem jest pobudzenie oraz wzmocnienie inwestycji i rozwoju…
Grupa VAT
10 10 22

Odliczenie psa od podatku. Nie dla informatyka

Pies, który strzeże firmy, często znajduje się „na stanie” przedsiębiorstwa, a jego właściciel może odliczyć wszelkie koszty z…
odliczenie psa od podatku

Podatek od nadmiarowych zysków. Która firma go zapłaci?

Podatek od nadmiarowych zysków, traktowany przez wielu jako „podatek Sasina” ma dotyczyć firm zatrudniających ponad 250 osób. Zapisano…
podatek od nadmiarowych zysków

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier