magazyn-firma
2 min. czytania

VAT 2021, slim VAT. Ułatwienia w VAT 2021

Autor
redakcja
Opublikowano
26 11 20

VAT 2021. Jakie zmiany wprowadzi nowa ustawa o VAT 2021? Na pewno przepisy mają być prostsze i bardziej precyzyjne. Jakie ułatwienia w VAT 2021 czekają przedsiębiorców?

Co to jest SLIM VAT 2021?

Podstawową zmianą jest wprowadzenie tzw. SLIM VAT. SLIM VAT ma ułatwić funkcjonowanie małym i średnim firmom. Uproszczenia mają zastosowanie przede wszystkim w czterech przypadkach. Przede wszystkim łatwiejsze będzie fakturowanie. Chodzi tu głównie o sytuację, gdy musi być wystawiona faktura korygująca. Jeśli faktura korygująca obniża podstawę opodatkowania i VAT (faktura korygująca in-minus) nie trzeba już będzie uzyskiwać potwierdzenia otrzymania faktury korygującej od drugiej strony transakcji. W przypadku gdy wystawiana jest faktura korygująca in-plus, to będzie można ją rozliczać na bieżąco w okresie, w którym została wystawiona.

CZYTAJ TAKŻE: Niewypłacalności polskich firm: po najgorszym kwartale w historii przyszedł najgorszy miesiąc – październik

W ramach SLIM VAT pojawią się też ułatwienia dla eksporterów. Chodzi tu przede wszystkim o wydłużenie terminu wywozu towarów do 6 miesięcy (wcześniej były na to dwa miesiące), który pozwala zastosować stawkę 0% od zaliczki w eksporcie. Sporym ułatwieniem będzie też możliwość ujednolicenia kursów walut. Będzie można zastosować wspólny kurs waluty taki jak stosowany jest przy rozliczeniach podatku dochodowego.

 

Polub nasz fanpejdż: https://www.facebook.com/magazynfirma

Ważnym ułatwieniem będzie też możliwość odliczenia VATu z faktur za usługi noclegowe gdy będzie się je odsprzedawało (dotyczy to głównie organizatorów konferencji czy wyjazdów służbowych). Zgodnie z nowymi przepisami możliwe będzie też wydłużenie terminu do odliczenia VAT na bieżąco do czterech miesięcy.

CZYTAJ TAKŻE: Rynek leasingu skurczył się o 15,2%. A będzie jeszcze gorzej

Matryca stawek VAT 2021

Nowe przepisy wprowadzają też zmiany w matrycy stawek VAT. Ma to ograniczyć możliwość dowolnej interpretacji przepisów dotyczących przede wszystkim definicji rolnika ryczałtowego.

Pojawi się też wiążąca informacja stawkowa (WIS). To konkretna i wiążąca interpretacja Krajowej Informacji Skarbowej, która dotyczy kwalifikacji do odpowiedniej stawki VAT danego towaru czy usługi. Nie będzie wiec możliwe zastosowanie różnej stawki np. dla betoniarki, czy mieszadła budowlanego. Skończą się więc problemy związane z kwestią właściwego określania stawek podatkowych. WIS ma być ważne przez 3 lata, a towary do odpowiedniej stawki podatku VAT mają być zaliczane zgodnie z PKWiU.

Zmiany w TAX FREE

TAX FREE pozwala na zwrot podatku VAT podróżnym. Chodzi tu przede wszystkim o osoby fizyczne, które nie mają stałego miejsca zamieszkania w Unii Europejskiej. Mogą one wtedy ubiegać się o zwrot podatku VAT za towary, które zostały zakupione na terenie Polski. Ważne by produkty te były nienaruszone i były wywieziona poza terytorium UE. Co istotne muszą one stanowić element bagażu osobistego. Sporą zmianą jest tez wprowadzenie elektronicznego systemu obiegu dokumentów TAX FREE. Ma to uprościć proces ubiegania się o zwrot podatku w ramach TAX FREE. Ta zmiana ma jednak obowiązywać dopiero od 2022 roku.

 

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

Podatek od nadmiarowych zysków. Która firma go zapłaci?

Podatek od nadmiarowych zysków, traktowany przez wielu jako „podatek Sasina” ma dotyczyć firm zatrudniających ponad 250 osób. Zapisano…
podatek od nadmiarowych zysków
27 09 22

Kontrola konta przez skarbówkę. Kiedy fiskus może „wjechać” na rachunek?

Od 1 lipca tego roku fiskus może więcej. Kontrola konta przez skarbówkę jest możliwa dzięki nowym przepisom. „Wjazd”…
kontrola konta przez skarbówkę

SLIM VAT 3 - dobre recenzje przedsiębiorców w konsultacjach

SLIM VAT 3 coraz bliżej. Właśnie zakończyły się konsultacje publiczne projektu ustawy o VAT. W jej ramach od…
SLIM VAT 3
02 09 22

Co czwarty sprzedający nie wystawia prawidłowego paragonu. Będą kontrole skarbówki

Co czwarty sprzedający nie wystawił prawidłowego paragonu – ostrzega Krajowa Administracja Skarbowa. Zapowiada zatem kontrole skarbówki oraz namawia…
Kontrola skarbówki

Do kiedy tarcza antyinflacyjna? Rząd daleki od jej zniesienia

Do kiedy tarcza antyinflacyjna? Termin jej wygaszenia znów odkładany jest w czasie. Rząd zdecydował o jej przedłużeniu do…
do kiedy tarcza antyinflacyjna

Podatek minimalny do zamrażarki. Kolejna porażka Polskiego Ładu?

Podatek minimalny do zamrażarki i to co najmniej do 2024 roku – wynika z zapowiedzi rządu i resortu…
podatek minimalny
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier