VAT 2021. Jakie zmiany wprowadzi nowa ustawa o VAT 2021? Na pewno przepisy mają być prostsze i bardziej precyzyjne. Jakie ułatwienia w VAT 2021 czekają przedsiębiorców?

Co to jest SLIM VAT 2021?

Podstawową zmianą jest wprowadzenie tzw. SLIM VAT. SLIM VAT ma ułatwić funkcjonowanie małym i średnim firmom. Uproszczenia mają zastosowanie przede wszystkim w czterech przypadkach. Przede wszystkim łatwiejsze będzie fakturowanie. Chodzi tu głównie o sytuację, gdy musi być wystawiona faktura korygująca. Jeśli faktura korygująca obniża podstawę opodatkowania i VAT (faktura korygująca in-minus) nie trzeba już będzie uzyskiwać potwierdzenia otrzymania faktury korygującej od drugiej strony transakcji. W przypadku gdy wystawiana jest faktura korygująca in-plus, to będzie można ją rozliczać na bieżąco w okresie, w którym została wystawiona.

CZYTAJ TAKŻE: Niewypłacalności polskich firm: po najgorszym kwartale w historii przyszedł najgorszy miesiąc – październik

W ramach SLIM VAT pojawią się też ułatwienia dla eksporterów. Chodzi tu przede wszystkim o wydłużenie terminu wywozu towarów do 6 miesięcy (wcześniej były na to dwa miesiące), który pozwala zastosować stawkę 0% od zaliczki w eksporcie. Sporym ułatwieniem będzie też możliwość ujednolicenia kursów walut. Będzie można zastosować wspólny kurs waluty taki jak stosowany jest przy rozliczeniach podatku dochodowego.

 

Polub nasz fanpejdż: https://www.facebook.com/magazynfirma

Ważnym ułatwieniem będzie też możliwość odliczenia VATu z faktur za usługi noclegowe gdy będzie się je odsprzedawało (dotyczy to głównie organizatorów konferencji czy wyjazdów służbowych). Zgodnie z nowymi przepisami możliwe będzie też wydłużenie terminu do odliczenia VAT na bieżąco do czterech miesięcy.

CZYTAJ TAKŻE: Rynek leasingu skurczył się o 15,2%. A będzie jeszcze gorzej

Matryca stawek VAT 2021

Nowe przepisy wprowadzają też zmiany w matrycy stawek VAT. Ma to ograniczyć możliwość dowolnej interpretacji przepisów dotyczących przede wszystkim definicji rolnika ryczałtowego.

Pojawi się też wiążąca informacja stawkowa (WIS). To konkretna i wiążąca interpretacja Krajowej Informacji Skarbowej, która dotyczy kwalifikacji do odpowiedniej stawki VAT danego towaru czy usługi. Nie będzie wiec możliwe zastosowanie różnej stawki np. dla betoniarki, czy mieszadła budowlanego. Skończą się więc problemy związane z kwestią właściwego określania stawek podatkowych. WIS ma być ważne przez 3 lata, a towary do odpowiedniej stawki podatku VAT mają być zaliczane zgodnie z PKWiU.

Zmiany w TAX FREE

TAX FREE pozwala na zwrot podatku VAT podróżnym. Chodzi tu przede wszystkim o osoby fizyczne, które nie mają stałego miejsca zamieszkania w Unii Europejskiej. Mogą one wtedy ubiegać się o zwrot podatku VAT za towary, które zostały zakupione na terenie Polski. Ważne by produkty te były nienaruszone i były wywieziona poza terytorium UE. Co istotne muszą one stanowić element bagażu osobistego. Sporą zmianą jest tez wprowadzenie elektronicznego systemu obiegu dokumentów TAX FREE. Ma to uprościć proces ubiegania się o zwrot podatku w ramach TAX FREE. Ta zmiana ma jednak obowiązywać dopiero od 2022 roku.