magazyn-firma
2 min. czytania

VAT 5% za jedzenie na wynos. Jest wyrok sądu

vat
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
02 08 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Dla dostaw towarów na wynos przez restauracje lub fastfoody zastosowanie ma stawka 5% VAT, wskazał Naczelny Sąd Administracyjny. W ostatnim czasie NSA prowadził kilka połączonych spraw przy udziale Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw. A Ty jaką stawkę nabijasz na paragon?

Jaki VAT za jedzenie na wynos?

Sprawa jest dość świeża, ale opierając się, chociażby na ustnym uzasadnieniu ws. wyroków, jakie zapadły w NSA, można zauważyć, że sędziowie dopatrzyli się naruszenia zasady neutralności podatku VAT w obszarze opodatkowania dostaw towarów na wynos, a także usług świadczonych przez restauracje.

Drive in, walk through i VAT

Jak informuje Rzecznik MŚP, sąd pochylił się nad problem stosowania przez szeroko rozumianą gastronomię 5-procentowego podatku VAT dla dostaw produktów, które są realizowane dla dostaw  w popularnych systemach na wynos „drive in”, „walk through”, „food court” oraz wewnątrz punktów sprzedaży”.

„NSA w wyroku wskazał, że dla dostaw wewnątrz restauracji i food court realizowanych  na wynos oraz dla dostaw »drive in« i »walk through«, zastosowanie znajduje stawka 5%. Zdaniem NSA przepisy wskazujące na zastosowanie stawki 8% na której stosowanie wskazywały organy podatkowe naruszały zasadę neutralności VAT” – napisano na stronie Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Wysokość VAT powiązana z decyzją klienta

Sąd wskazał, że ustalając stawkę VAT, należy na bok odłożyć klasyfikacje statystyczne oraz to, w jaki sposób zapakujemy zamówienie. Kluczowa jest tutaj decyzja klienta. Jeśli produkty mają być dostarczone na wynos, zastosowanie w opinii NSA musi mieć stawka 5%.

NSA zauważył praktykę, o której mówi wielu przedsiębiorców z branży. Jeszcze przed czerwcem 2016 roku organy podatkowe słusznie trzymały się linii interpretacyjnej, zgodnie z którą wskazywano w takich wypadkach na pięcioprocentowy VAT. Zgodna z logiką praktyka poległa wraz z wydaniem interpretacji ogólnej, która sprawiła, że wielu przedsiębiorców zaczęło nabijać na kasę wyższy podatek, obawiając się problemów z fiskusem.

Koniec sporu ws. podatku VAT dla jedzenia na wynos

Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, Jacek Cieplak ocenia, że wspomniany wyrok to koniec wieloletniego sporu i niejasności

Przedmiotowy wyrok kończy wieloletni spór z organami podatkowymi odnośnie stosowania przez przedsiębiorców z branży gastronomicznej 5% stawki podatku od towarów i usług dla dostaw produktów realizowanych w systemie sprzedaży „drive in” i „walk through”, „food court”, oraz „wewnątrz punktów sprzedaży”.

Istotnej uwagi wymaga, podkreślenie przez NSA waloru ochronnego wynikającego z utrwalonej linii interpretacyjnej. Zasada zaufania o której mowa w art. 121 § 1 OP i art. 12 prawa przedsiębiorców – wskazuje w sposób jednoznaczny, że przedsiębiorca nie może ponosić konsekwencji błędów organów podatkowych - podano w uzasadnieniu

To Cię zainteresuje

07 03 23

Czy abonament RTV można wrzucić w koszty działalności?

Telewizor lub radio w firmie nie zwalnia od obowiązku opłacania abonamentu radiowo-telewizyjnego. Pojawia się jednak pytanie, czy można…
koszty firmowe
24 10 22

E-Faktury i KSeF z ulepszeniami. Lepiej testować, niż się dać zaskoczyć

Wszystko wskazuje na to, że od 2024 roku, KSeF i e-Faktury i KSeF staną się codziennością WSZYSTKICH przedsiębiorców.…
E-faktury i KSeF

Podatek od spadków i darowizn 2022. Uwaga, są nowe limity!

Dostałeś spadek, a może przyjmiesz wkrótce darowiznę? Od 13 października 2022 roku obowiązują wyższe kwoty wolne. O czym…
podatek od spadków i darowizn 2022

Czym są grupy VAT? Nowość od 2023 r.

Grupy VAT to jeden z elementów zmian podatkowych, których głównym celem jest pobudzenie oraz wzmocnienie inwestycji i rozwoju…
Grupa VAT
10 10 22

Odliczenie psa od podatku. Nie dla informatyka

Pies, który strzeże firmy, często znajduje się „na stanie” przedsiębiorstwa, a jego właściciel może odliczyć wszelkie koszty z…
odliczenie psa od podatku

Podatek od nadmiarowych zysków. Która firma go zapłaci?

Podatek od nadmiarowych zysków, traktowany przez wielu jako „podatek Sasina” ma dotyczyć firm zatrudniających ponad 250 osób. Zapisano…
podatek od nadmiarowych zysków

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier