Sprzedajesz do innych krajów UE? Dowiedz się co to jest VAT OSS? Sprawdź system One Stop Shop

Polski rynek zbytu jest dość duży, ale czemu nie skorzystać z wielokrotnie większego rynku UE? Sprzedaż do innych krajów Unii oznacza obowiązki związane chociażby z podatkiem VAT w danym państwie. Czym jest VAT OSS? Jak do niego przystąpić?

Sprzedaż do innych krajów UE a podatek

W Unii Europejskiej od dłuższego czasu trwały prace nad stworzeniem skutecznego, ale też wygodnego dla biznesu systemu, który uporządkowałby kwestie podatkowe, jakie wynikają z wewnątrzwspólnotowego przepływu towarów.

Pamiętajmy, że choć w każdym państwie członkowskim istnieje podatek od towarów i usług VAT, każdy kraj ma własne stawki, własne przepisy oraz własne instytucje podatkowe. To oznacza, że sprzedając np. przez internet paczkę kredek, wazon, czy puzzle do Niemiec wiąże się to z obowiązkiem opłacenia tamtejszego podatku od towarów i usług (VAT), który ma nie tylko inną stawkę niż w Polsce, ale (taka ciekawostka) nawet nazywa się inaczej: MwSt., czyli die Mehrwertsteuer. We Francji jest to TVA, w Hiszpanii IVA, a na Litwie PVM. Po prostu u nas skrót VAT bardziej się przyjął niż rodzime, polskojęzyczne PTU. Ale nie o kwestie językowe tutaj chodzi…

Skąd się wziął One Stop Shop?

1 lipca 2021 roku wszedł w życie oczekiwany przez państwa członkowskie pakiet VAT e-commerce, który ma poukładać VAT-owską mozaikę w Unii Europejskiej. Wbrew pozorom nie chodzi w nim tylko o to, by znaleźć sposób na uciekający VAT w handlu z Dalekim Wschodem. To narzędzie prawne jest ważne także w obrocie wewnątrzwspólnotowym, jak w podanym przed chwilą przykładzie z kredkami.

I tutaj pojawia się narzędzie, „OSS”, czyli One Stop Shop. Pojawiło się wraz z całym pakietem e-commerce 1 lipca i zastąpiła dotychczasową procedurę VAT MOSS (Mini One Stop Shop). Zmiana jest szalenie ważna dla rynku e-commerce, bowiem stary system obejmował sprzedaż usług elektronicznych, pocztowych i telekomunikacyjnych na rzecz osób prywatnych mieszkających w innym państwie członkowskim. Teraz narzędzie to jest dużo potężniejsze, bowiem obejmuje także sprzedaż wysyłkową, a jak wiadomo, staje się ona coraz popularniejszym kanałem dystrybucji wszelakich dóbr.

Co mi da rejestracja w OSS?

Jak wyjaśnia ministerstwo finansów „OSS to system elektroniczny, który upraszcza do 95% zobowiązań VAT sprzedawców towarów i usług oferowanych konsumentom w całej UE”. Za jego pośrednictwem można w sposób elektorniczny zarejestrować się dla celów podatku VAT w jednym państwie członkowskim, co już jest o tyle korzystne, że nie trzeba tego robić w każdym z krajów wspólnoty.

Po drugie, pozwala on na deklarację i opłacanie VATu za wszystkie operacje dostaw produktów czy usług w ramach jednej, elektronicznej, deklaracji podatkowej.

Jak zarejestrować się OSS?

Jeśli zdecydowałeś się na rejestracje do procedury OSS powinieneś skorzystać z elektronicznego Urzędu Skarbowego, a dokładnie witryny podatki.gov.pl gdzie zamieszczono m.in. zgłoszenia rejestracyjne do One Stop Shop.