magazyn-firma
2 min. czytania

VAT OSS - co to jest?

PIT-2
Autor
Maciej Nowicki
Opublikowano
26 07 21

Sprzedajesz do innych krajów UE? Dowiedz się co to jest VAT OSS? Sprawdź system One Stop Shop

Polski rynek zbytu jest dość duży, ale czemu nie skorzystać z wielokrotnie większego rynku UE? Sprzedaż do innych krajów Unii oznacza obowiązki związane chociażby z podatkiem VAT w danym państwie. Czym jest VAT OSS? Jak do niego przystąpić?

Sprzedaż do innych krajów UE a podatek

W Unii Europejskiej od dłuższego czasu trwały prace nad stworzeniem skutecznego, ale też wygodnego dla biznesu systemu, który uporządkowałby kwestie podatkowe, jakie wynikają z wewnątrzwspólnotowego przepływu towarów.

Pamiętajmy, że choć w każdym państwie członkowskim istnieje podatek od towarów i usług VAT, każdy kraj ma własne stawki, własne przepisy oraz własne instytucje podatkowe. To oznacza, że sprzedając np. przez internet paczkę kredek, wazon, czy puzzle do Niemiec wiąże się to z obowiązkiem opłacenia tamtejszego podatku od towarów i usług (VAT), który ma nie tylko inną stawkę niż w Polsce, ale (taka ciekawostka) nawet nazywa się inaczej: MwSt., czyli die Mehrwertsteuer. We Francji jest to TVA, w Hiszpanii IVA, a na Litwie PVM. Po prostu u nas skrót VAT bardziej się przyjął niż rodzime, polskojęzyczne PTU. Ale nie o kwestie językowe tutaj chodzi...

Skąd się wziął One Stop Shop?

1 lipca 2021 roku wszedł w życie oczekiwany przez państwa członkowskie pakiet VAT e-commerce, który ma poukładać VAT-owską mozaikę w Unii Europejskiej. Wbrew pozorom nie chodzi w nim tylko o to, by znaleźć sposób na uciekający VAT w handlu z Dalekim Wschodem. To narzędzie prawne jest ważne także w obrocie wewnątrzwspólnotowym, jak w podanym przed chwilą przykładzie z kredkami.

I tutaj pojawia się narzędzie, „OSS”, czyli One Stop Shop. Pojawiło się wraz z całym pakietem e-commerce 1 lipca i zastąpiła dotychczasową procedurę VAT MOSS (Mini One Stop Shop). Zmiana jest szalenie ważna dla rynku e-commerce, bowiem stary system obejmował sprzedaż usług elektronicznych, pocztowych i telekomunikacyjnych na rzecz osób prywatnych mieszkających w innym państwie członkowskim. Teraz narzędzie to jest dużo potężniejsze, bowiem obejmuje także sprzedaż wysyłkową, a jak wiadomo, staje się ona coraz popularniejszym kanałem dystrybucji wszelakich dóbr.

Co mi da rejestracja w OSS?

Jak wyjaśnia ministerstwo finansów „OSS to system elektroniczny, który upraszcza do 95% zobowiązań VAT sprzedawców towarów i usług oferowanych konsumentom w całej UE”. Za jego pośrednictwem można w sposób elektorniczny zarejestrować się dla celów podatku VAT w jednym państwie członkowskim, co już jest o tyle korzystne, że nie trzeba tego robić w każdym z krajów wspólnoty.

Po drugie, pozwala on na deklarację i opłacanie VATu za wszystkie operacje dostaw produktów czy usług w ramach jednej, elektronicznej, deklaracji podatkowej.

Jak zarejestrować się OSS?

Jeśli zdecydowałeś się na rejestracje do procedury OSS powinieneś skorzystać z elektronicznego Urzędu Skarbowego, a dokładnie witryny podatki.gov.pl gdzie zamieszczono m.in. zgłoszenia rejestracyjne do One Stop Shop.

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

CEIDG czeka rewolucja! Co się zmieni w jednym okienku?

CEIDG czeka rewolucja. Zresztą kolejna już w ostatnich latach. Tym razem resort rozwoju przygotował nowelizację ustawy regulującej działanie…
CEIDG

Frankowicze w tarapatach. Najpierw cios od Moskwy, teraz od Berna

Ogłoszenie mobilizacji przez Putina umocniło w środę franka, uznawanego za bezpieczną przystań do rekordowych poziomów. 24 godziny później…
Frankowicze
20 09 22

Ile kosztuje polecony priorytet? Poczta Polska znów podnosi ceny

Ile kosztuje polecony priorytet? Odpowiedź na to pytanie znów zmieni się od 1 października 2022 r. Poczta Polska…
Ile kosztuje polecony priorytet?
20 09 22

Tarcza Solidarnościowa dla firm

Poprawa konkurencyjności przedsiębiorstw oraz ograniczenie dynamiki wzrostu cen dla konsumentów – takie efekty w ocenie Ministerstwa Rozwoju ma…
Tarcza Solidarnościowa

Inflacja ekstremalna, czyli inflacyjna krzywa cukrowa

Jeśli szukamy towaru, który najmocniej kojarzy się z obserwowaną inflacją, to bez chwili zastanowienia wskazalibyśmy lidera podwyżek cen.…
Inflacja
14 09 22

Zatory płatnicze niszczą firmy. Ministerstwo Rozwoju chce zniszczyć zatory. Uda się?

Zatory płatnicze to zło. I wie o tym każdy. Ba, zdają sobie sprawę nawet ci, którzy je tworzą,…
zatory płatnicze
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier