magazyn-firma
2 min. czytania

W co opłaca się inwestować pieniądze w 2021 roku?

inwestowanie kapitału
Autor
Krzysztof Swoboda
Opublikowano
28 09 21

Każda działalność gospodarcza, która wygenerowała pewne zyski, bez względu na osobowość prawną, powinna je w odpowiedni sposób zainwestować. Jak firmy mogą pomnażać kapitał? O czym warto wiedzieć?

Czy opłaca się inwestować pieniądze firmy?

Tak, jak najbardziej. Mając na uwadze, że nadrzędnym celem firm jest właśnie generowanie zysków, to pomnażanie kapitału świetnie wpisuje się w ten trend. Wielu młodych przedsiębiorców zastanawia się nad tym, jaki rodzaj inwestycji będzie dla nich najlepszy.

Warto rozprawić się tutaj z mitem, jakoby istniał jeden, idealny model inwestowania dla wszystkich. To jeden z najczęściej powielanych mitów, który pośrednio może doprowadzić naszą działalność do problemów finansowych. A tego przecież nie chcemy, prawda?

Najlepszym sposobem jest inwestowanie w kilka różnych obszarów rynku. Pamiętajmy też o tym, że do inwestycji kapitałowych inaczej podchodzą młode firmy na dorobku, a inaczej starzy wyjadacze w świecie biznesu, których kapitał liczony jest w milionach złotych.

W co powinny inwestować młode firmy?

Jeśli czujemy, że sytuacja naszej działalności gospodarczej jest dobra, to bez wątpienia powinniśmy zastanowić się nad tym, by zacząć pomnażać nasz kapitał. Wielu specjalistów ze świata ekonomii zachęca jednak, by inwestować w firmę... jednocześnie nie pozbawiając jej gotówki. Jak to możliwe?

Doskonałym pomysłem jest każda inwestycja w firmową infrastrukturę. Zgodnie ze złotą zasadą biznesu, by nie wyciągać pieniędzy z młodej firmy przez pierwsze 3-5 lat, powinniśmy więc rozbudować na przykład park maszynowy lub infrastrukturę techniczną.

Wszystko zależy od tego, w jakim obszarze działa nasza firma. Jeśli rozwijamy spedycję, to inwestycją może być nowy samochód dostawczy. Jeśli zaś mamy niewielki lokal gastronomiczny, to inwestycją w firmę i jej mienie może być na przykład duża, nowoczesna, lada ekspozycyjna czy nowy piec do pizzy z najwyższej półki.

Jak pomnażać kapitał firmy na zewnątrz?

Za sprawą pandemii, oprocentowanie lokat jest obecnie śmiesznie niskie. W podobnym tonie można wypowiadać się o wielu obligacjach będących na rynku. Jeśli nie możemy zainwestować dużych sum, liczonych w setkach tysięcy złotych, warto przemyśleć taką decyzję dwa razy.

ZOBACZ TEŻ: Inwestycja w nowe biuro dla firmy: o czym trzeba pamiętać?

Obecnie jednym z najpopularniejszych kierunków lokowania kapitału na zewnątrz są lokale mieszkaniowe i użytkowe. Możemy na przykład kupić budynek biurowy, a następnie zaaranżować jego część na swoje potrzeby, podczas gdy wolne segmenty podnajmiemy innym firmom. To prosty, a jednocześnie skuteczny sposób na zapewnienie sobie stałego zastrzyku gotówki.

W podobnym tonie można wypowiadać się o inwestycjach w usługi oraz hale magazynowe. Przemysł znów rośnie, więc jeśli zaoferujemy innym podmiotom halę, która będzie dobrze skomunikowana z głównymi drogami, to szanse na zysk są bardzo duże.

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

CEIDG czeka rewolucja! Co się zmieni w jednym okienku?

CEIDG czeka rewolucja. Zresztą kolejna już w ostatnich latach. Tym razem resort rozwoju przygotował nowelizację ustawy regulującej działanie…
CEIDG

Frankowicze w tarapatach. Najpierw cios od Moskwy, teraz od Berna

Ogłoszenie mobilizacji przez Putina umocniło w środę franka, uznawanego za bezpieczną przystań do rekordowych poziomów. 24 godziny później…
Frankowicze
20 09 22

Ile kosztuje polecony priorytet? Poczta Polska znów podnosi ceny

Ile kosztuje polecony priorytet? Odpowiedź na to pytanie znów zmieni się od 1 października 2022 r. Poczta Polska…
Ile kosztuje polecony priorytet?
20 09 22

Tarcza Solidarnościowa dla firm

Poprawa konkurencyjności przedsiębiorstw oraz ograniczenie dynamiki wzrostu cen dla konsumentów – takie efekty w ocenie Ministerstwa Rozwoju ma…
Tarcza Solidarnościowa

Inflacja ekstremalna, czyli inflacyjna krzywa cukrowa

Jeśli szukamy towaru, który najmocniej kojarzy się z obserwowaną inflacją, to bez chwili zastanowienia wskazalibyśmy lidera podwyżek cen.…
Inflacja
14 09 22

Zatory płatnicze niszczą firmy. Ministerstwo Rozwoju chce zniszczyć zatory. Uda się?

Zatory płatnicze to zło. I wie o tym każdy. Ba, zdają sobie sprawę nawet ci, którzy je tworzą,…
zatory płatnicze
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier