magazyn-firma
2 min. czytania

Wakacje kredytowe. Ciasno w kalendarzu, musisz się spieszyć!

Wakacje kredytowe
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
15 07 22

Nie ma wyboru – chcesz skorzystać w pełni z wakacji kredytowych? Musisz zacząć korzystać z nich już sierpniu. Innej możliwości nie ma. W czwartek 14.07 ustawa została nie tylko podpisana przez prezydenta, ale także opublikowana w Dzienniku Ustaw. Kiedy można złożyć wniosek o wakacje kredytowe?

Wakacje kredytowe – kiedy z wnioskiem?

Spójrzmy w kalendarz. Zgodnie z ustawą w 2022 roku, z wakacji kredytowych można skorzystać dwa razy w trzecim i dwa razy w czwartym kwartale. To oznacza, że jeśli chcemy skorzystać ze wszystkich możliwości, jakie dają wakacje kredytowe, musimy o nie wystąpić już na sierpień i wrzesień. De facto tyle miesięcy zostało nam w trzeciej ćwierci bieżącego roku.

Taki układ kalendarza sprawia, że wniosek o wakacje kredytowe powinniśmy złożyć jak najszybciej. Zgodnie z ustawą, wchodzi ona w życie 14 dni po publikacji w Dzienniku Ustaw. Stało się to w czwartek wieczorem (14.07). To oznacza, że pierwsze wnioski można składać już 28 lipca 2022 roku. Pracownicy banków, z którymi rozmawialiśmy, już dzisiaj spodziewają się szturmu wniosków. Niezależnie, czy w formie papierowej, czy elektronicznej, trzeba będzie je rozpatrzeć, sprawdzić pod kątem formalnym i dokonać odpowiednich korekt w systemie.

CZYTAJ TAKŻE - PKO BP: Mieszkania stanieją

Szturm na banki w związku z wakacjami kredytowymi

„Nie wiem, czy nie będę miała cofniętego urlopu. Spodziewamy się ogromnej liczby wniosków” – mówi pani B. pracująca w lokalnym oddziale jednego z banków (prosiła o zachowanie anonimowości). Jest pewna, że zainteresowanie wakacjami kredytowymi będzie ogromne. „Kiedy pojawiły się pierwsze zapowiedzi ustawy, wielu klientów pytało o nią. Przychodzili, telefonowali. Spodziewam się, że koniec lipca będzie gorący. Wielu naszych klientów ma spłatę raty ustawioną na 1 lub 5 dzień miesiąca” – tłumaczy.

"Jedyne pocieszenie jest takie, że wniosków o nowe kredyty jest bardzo mało, więc ze wszystkim powinniśmy się wyrobić" - dodaje pani B.

Czy opłaca się wziąć wakacje kredytowe?

Faktycznie, wakacje kredytowe w swojej formule są na tyle atrakcyjne, że skorzystają z nich nie tylko kredytobiorcy w kłopotach. Jeśli ktoś do tematu podejdzie mądrze i nie wyda pieniędzy zaoszczędzonych dzięki temu mechanizmowi, może sporo skorzystać. Wystarczy pieniądze odłożyć na później, by spłacić kapitał. W takiej sytuacji okres spłaty kredytu nie tylko się nie wydłuży, ale wręcz skróci. Potrzebna jest tylko samodyscyplina. Nic więcej.

Kalendarz wakacji kredytowych

W trzecim kwartale 2022 wyboru nie mamy. Jeśli chcemy, wakacje możemy wykorzystać w sierpniu i wrześniu. W ostatnim kwartale br. jest już pewne pole do manewru. Ulgę w spłatach możemy sobie zafundować w październiku lub listopadzie, listopadzie i grudniu lub październiku i grudniu.

Rok 2023 będzie pod tym względem jeszcze łatwiejszy. Wybieramy po jednym miesiącu w każdym kwartale. Może to być np. styczeń, kwiecień, lipiec i październik. Wybór należy tylko i wyłącznie do nas, a także tego co wpiszemy we wniosku.

 

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

Podatek od nadmiarowych zysków. Która firma go zapłaci?

Podatek od nadmiarowych zysków, traktowany przez wielu jako „podatek Sasina” ma dotyczyć firm zatrudniających ponad 250 osób. Zapisano…
podatek od nadmiarowych zysków
27 09 22

Kontrola konta przez skarbówkę. Kiedy fiskus może „wjechać” na rachunek?

Od 1 lipca tego roku fiskus może więcej. Kontrola konta przez skarbówkę jest możliwa dzięki nowym przepisom. „Wjazd”…
kontrola konta przez skarbówkę

Będzie porównywarka cen węgla. I to rządowa!

26 września 2022 rusza rządowa porównywarka cen węgla, a dokładnie możliwość rejestracji w niej przedsiębiorców. Kancelaria Premiera uruchomiła…
porównywarka cen węgla
26 09 22

Co się stanie z firmą po Twojej śmierci? W 2023 r. ruszą fundacje rodzinne

Od 2023 roku w Polsce będzie można zakładać fundacje rodzinne – poinformowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii. W ocenie…
fundacje rodzinne

CEIDG czeka rewolucja! Co się zmieni w jednym okienku?

CEIDG czeka rewolucja. Zresztą kolejna już w ostatnich latach. Tym razem resort rozwoju przygotował nowelizację ustawy regulującej działanie…
CEIDG

Frankowicze w tarapatach. Najpierw cios od Moskwy, teraz od Berna

Ogłoszenie mobilizacji przez Putina umocniło w środę franka, uznawanego za bezpieczną przystań do rekordowych poziomów. 24 godziny później…
Frankowicze
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier