magazyn-firma
2 min. czytania

Wakacje kredytowe. Ciasno w kalendarzu, musisz się spieszyć!

Wakacje kredytowe
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
15 07 22
Z tego artykułu dowiesz się:

Nie ma wyboru – chcesz skorzystać w pełni z wakacji kredytowych? Musisz zacząć korzystać z nich już sierpniu. Innej możliwości nie ma. W czwartek 14.07 ustawa została nie tylko podpisana przez prezydenta, ale także opublikowana w Dzienniku Ustaw. Kiedy można złożyć wniosek o wakacje kredytowe?

Wakacje kredytowe – kiedy z wnioskiem?

Spójrzmy w kalendarz. Zgodnie z ustawą w 2022 roku, z wakacji kredytowych można skorzystać dwa razy w trzecim i dwa razy w czwartym kwartale. To oznacza, że jeśli chcemy skorzystać ze wszystkich możliwości, jakie dają wakacje kredytowe, musimy o nie wystąpić już na sierpień i wrzesień. De facto tyle miesięcy zostało nam w trzeciej ćwierci bieżącego roku.

Taki układ kalendarza sprawia, że wniosek o wakacje kredytowe powinniśmy złożyć jak najszybciej. Zgodnie z ustawą, wchodzi ona w życie 14 dni po publikacji w Dzienniku Ustaw. Stało się to w czwartek wieczorem (14.07). To oznacza, że pierwsze wnioski można składać już 28 lipca 2022 roku. Pracownicy banków, z którymi rozmawialiśmy, już dzisiaj spodziewają się szturmu wniosków. Niezależnie, czy w formie papierowej, czy elektronicznej, trzeba będzie je rozpatrzeć, sprawdzić pod kątem formalnym i dokonać odpowiednich korekt w systemie.

CZYTAJ TAKŻE - PKO BP: Mieszkania stanieją

Szturm na banki w związku z wakacjami kredytowymi

„Nie wiem, czy nie będę miała cofniętego urlopu. Spodziewamy się ogromnej liczby wniosków” – mówi pani B. pracująca w lokalnym oddziale jednego z banków (prosiła o zachowanie anonimowości). Jest pewna, że zainteresowanie wakacjami kredytowymi będzie ogromne. „Kiedy pojawiły się pierwsze zapowiedzi ustawy, wielu klientów pytało o nią. Przychodzili, telefonowali. Spodziewam się, że koniec lipca będzie gorący. Wielu naszych klientów ma spłatę raty ustawioną na 1 lub 5 dzień miesiąca” – tłumaczy.

"Jedyne pocieszenie jest takie, że wniosków o nowe kredyty jest bardzo mało, więc ze wszystkim powinniśmy się wyrobić" - dodaje pani B.

Czy opłaca się wziąć wakacje kredytowe?

Faktycznie, wakacje kredytowe w swojej formule są na tyle atrakcyjne, że skorzystają z nich nie tylko kredytobiorcy w kłopotach. Jeśli ktoś do tematu podejdzie mądrze i nie wyda pieniędzy zaoszczędzonych dzięki temu mechanizmowi, może sporo skorzystać. Wystarczy pieniądze odłożyć na później, by spłacić kapitał. W takiej sytuacji okres spłaty kredytu nie tylko się nie wydłuży, ale wręcz skróci. Potrzebna jest tylko samodyscyplina. Nic więcej.

Kalendarz wakacji kredytowych

W trzecim kwartale 2022 wyboru nie mamy. Jeśli chcemy, wakacje możemy wykorzystać w sierpniu i wrześniu. W ostatnim kwartale br. jest już pewne pole do manewru. Ulgę w spłatach możemy sobie zafundować w październiku lub listopadzie, listopadzie i grudniu lub październiku i grudniu.

Rok 2023 będzie pod tym względem jeszcze łatwiejszy. Wybieramy po jednym miesiącu w każdym kwartale. Może to być np. styczeń, kwiecień, lipiec i październik. Wybór należy tylko i wyłącznie do nas, a także tego co wpiszemy we wniosku.

 

To Cię zainteresuje

12 01 23

Shopee niespodziewanie kończy działalność w Polsce. Allegro pozbyło się poważnej konkurencji

Shopee, platforma zakupowa kojarzona z krzykliwych reklam kończy działalność. 13.01.2023 platforma znika z polskiego rynku. Shopee kończy działalność…

Dyrektywa Omnibus. Tak sprzedawcy omijają prawo

Dyrektywa Omnibus nakłada na właścicieli sklepów nowe obowiązki. Chodzi m.in. o wyeliminowanie fałszywych promocji, które wprowadzały w błąd…
dyrektywa omnibus

Sklepy stacjonarne zamykają się na potęgę. Tylko w kilku segmentach znaczne wzrosty liczby otwarć

Blisko 4 tysiące sklepów stacjonarnych zamknęło się w Polsce w całym 2022 roku. To dane firmy Dun &…
sklep spożywczy
05 01 23

Fundacja Polska Bezgotówkowa wydłużyła okres finansowania terminali i softposów

Do 12 miesięcy Fundacja Polska Bezgotówkowa wydłuża okres finansowania terminali i aplikacji płatniczych na urządzenia mobilne (tzw. softposy).…
terminal
04 01 23

Rekord restrukturyzacji. Jak działa restrukturyzacja?

26 proc. więcej postępowań restrukturyzacyjnych niż rok wcześniej. Przedsiębiorcy nie chcą bankrutować. Wolą restrukturyzację. Jak działa restrukturyzacja? W…
restrukturyzacja

Kalendarz dni wolnych od pracy. Kiedy jest ustawowo wolne?

Osoba prowadzącą działalność gospodarczą rzadko ma przerwy w pracy. Jeśli jednak zatrudniasz pracowników, pokaż wszystkim kalendarz dni wolnych…
dni wolne od pracy

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier