magazyn-firma
3 min. czytania

Wichura i biznes. Które branże tracą najwięcej?

wichura i biznes
Autor
Adam Adamski
Opublikowano
21 02 22

Ostatnie wydarzenia pogodowe, namieszały w setkach firm. Opóźnienia zleceń, zniszczenia sprzętu, wstrzymane prace ekip – to tylko niektóre przykłady następstw wichur, jakie tej zimy nieustannie przechodzą nad Polską. Wielu przedsiębiorców podjęło właśnie decyzję o dodatkowych ubezpieczeniach oraz dodatkowych zapisach w umowach z klientami. Wichura i biznes nie idą w parze. Które branże tracą najwięcej?

Wichura i biznes – straty liczone w milionach

W ciągu ostatnich czterech tygodni nad Polską przesuwa się już siódmy układ niskiego ciśnienia, który powoduje potężne wichury. W wielu miejscach przeszedł szkwał, który spowodował konkretne straty, a nawet doprowadził do tragedii, jak np. na budowie osiedla w Krakowie. Sprawdziliśmy, jak bardzo seria załamań pogody pokrzyżowała plany polskich przedsiębiorców.

Logistyka – wichura oznacza opóźnienia

Jedną z branż, szczególnie dotkniętych przez wichury jest logistyka. Jak przyznaje w rozmowie z Magazynem Firma dyrektor działu SCM w dużej firmie handlowej, są przewoźnicy, którzy wstrzymują przejazd tirów „na pusto” z powodu ryzyka przewrócenia pojazdu przez wiatr. „Mieliśmy przykre doświadczenie przed czterema laty. Jeden z naszych zestawów transportowych został wywrócony na bok na autostradzie. Niewiele brakowało, a doszłoby do tragedii. Od tej pory wprowadziliśmy restrykcyjne procedury” – przyznał.

Wichury ograniczają także prace dźwigów i suwnic stosowanych przy załadunku. Wyjazd towarów bywa opóźniony od kilku do kilkunastu godzin. Dlatego firmy logistyczne od lat stosują zapisy w umowach powołujące się na działanie siły wyższej. Niektóre ograniczają transport wszędzie tam, gdzie pojawi się drugi lub trzeci stopień ostrzeżenia. „Każdy alert RCB w telefonie zapala w naszych głowach lampkę ostrzegawczą. Musimy podejmować trudne decyzje” – mówi nasz rozmówca.

CZYTAJ TAKŻE: Konflikt rosyjsko-ukraiński. Jakie konsekwencje dla polskich firm?

Budownictwo – bezpieczeństwo w czasie wichur

Przypadek z ostatnich dni z Krakowa, pokazał jak niebezpieczna bywa praca na budowie w czasie wichury. W wyniku zawalenia się dźwigu zginęło dwóch pracowników firmy podwykonawczej.

Przedsiębiorstwa budowlane mówią wprost, że dwa dni wichury oznaczają czasem… kilkanaście dni opóźnienia. Często konieczne jest porządkowanie terenu, niezbędne do prowadzenia dalszych prac. Wcześniej, w chwili otrzymania ostrzeżeń prowadzone są działania zmierzające do zabezpieczenia lżejszych przedmiotów, np. płyt styropianowych, materiałów wykończeniowych, blach czy narzędzi.

Krajowa turystyka traci na wichurach

- „Zawsze kiedy pojawia się alert RCB lub złe prognozy pogody, część turystów, którzy mieli u nas rezerwacje, rezygnuje z przyjazdu. Nie dotyczy to wszystkich, ale około 30-40% osób, które uzależniają swój pobyt od pogody” – mówi właścicielka pensjonatu na Podhalu, niedaleko Zakopanego. Podobną, choć nieco niższą skalę rezygnacji wskazują właściciele innych górskich pensjonatów.

Braki dostaw prądu a biznes

W minioną sobotą w okolicach Przedborza (Łódzkie) doszło do awarii sieci energetycznej. Jedynie te sklepy, które dysponują agregatem i mobilnym terminalem płatności na baterie funkcjonowały normalnie. Wszystkie inne, musiały zamknąć się na klientów na większość dnia. W wielu przypadkach to straty nie do nadrobienia.

To samo dotyczy innych firm, np. świadczących usługi przez internet w wariancie B2B. „Pracuję tyle, na ile pozwoli bateria w laptopie, potem mam przymusową przerwę” – mówi redaktor serwisu e-commerce z okolic Nowego Tomyśla. Warto pamiętać, że punktowe awarie sieci energetycznej potrafią wyłączyć dość duże obszary np. w lokalnej sieci światłowodowej oraz internetu bezprzewodowego.

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

Budowlanka hamuje, ale nie tak mocno jak w pandemii

Ogłaszanie wielkiego kryzysu w budowlance, póki co, należy traktować jako przedwczesne. Wprawdzie budowlanka hamuje, ale nie przebiła pod…
budowlanka hamuje
26 09 22

Co się stanie z firmą po Twojej śmierci? W 2023 r. ruszą fundacje rodzinne

Od 2023 roku w Polsce będzie można zakładać fundacje rodzinne – poinformowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii. W ocenie…
fundacje rodzinne

Made in Poland. W jakich branżach Polacy są wśród liderów? (WIDEO)

W jakich branżach Polacy są wśród światowych liderów? Okazuje się, że etykieta made in Poland na niektórych towarach…
Made in Poland

Abonament RTV – w poszukiwaniu radia poczta zagląda do samochodów służbowych

Abonament RTV to chyba jedna z najsłabiej egzekwowanych danin publicznych w Polsce. Poczta Polska, która ma ustawowe prawo…
Abonament RTV

LikePOS – terminal płatniczy w smartfonie dla klientów firmowych PKO Banku Polskiego

Klienci biznesowi PKO Banku Polskiego mogą już korzystać z innowacyjnej aplikacji LikePOS, która zmieni ich smartfon w terminal…

CEIDG czeka rewolucja! Co się zmieni w jednym okienku?

CEIDG czeka rewolucja. Zresztą kolejna już w ostatnich latach. Tym razem resort rozwoju przygotował nowelizację ustawy regulującej działanie…
CEIDG
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier