magazyn-firma
3 min. czytania

Wichura i biznes. Które branże tracą najwięcej?

wichura i biznes
Autor
Adam Adamski
Opublikowano
21 02 22
Z tego artykułu dowiesz się:

Ostatnie wydarzenia pogodowe, namieszały w setkach firm. Opóźnienia zleceń, zniszczenia sprzętu, wstrzymane prace ekip – to tylko niektóre przykłady następstw wichur, jakie tej zimy nieustannie przechodzą nad Polską. Wielu przedsiębiorców podjęło właśnie decyzję o dodatkowych ubezpieczeniach oraz dodatkowych zapisach w umowach z klientami. Wichura i biznes nie idą w parze. Które branże tracą najwięcej?

Wichura i biznes – straty liczone w milionach

W ciągu ostatnich czterech tygodni nad Polską przesuwa się już siódmy układ niskiego ciśnienia, który powoduje potężne wichury. W wielu miejscach przeszedł szkwał, który spowodował konkretne straty, a nawet doprowadził do tragedii, jak np. na budowie osiedla w Krakowie. Sprawdziliśmy, jak bardzo seria załamań pogody pokrzyżowała plany polskich przedsiębiorców.

Logistyka – wichura oznacza opóźnienia

Jedną z branż, szczególnie dotkniętych przez wichury jest logistyka. Jak przyznaje w rozmowie z Magazynem Firma dyrektor działu SCM w dużej firmie handlowej, są przewoźnicy, którzy wstrzymują przejazd tirów „na pusto” z powodu ryzyka przewrócenia pojazdu przez wiatr. „Mieliśmy przykre doświadczenie przed czterema laty. Jeden z naszych zestawów transportowych został wywrócony na bok na autostradzie. Niewiele brakowało, a doszłoby do tragedii. Od tej pory wprowadziliśmy restrykcyjne procedury” – przyznał.

Wichury ograniczają także prace dźwigów i suwnic stosowanych przy załadunku. Wyjazd towarów bywa opóźniony od kilku do kilkunastu godzin. Dlatego firmy logistyczne od lat stosują zapisy w umowach powołujące się na działanie siły wyższej. Niektóre ograniczają transport wszędzie tam, gdzie pojawi się drugi lub trzeci stopień ostrzeżenia. „Każdy alert RCB w telefonie zapala w naszych głowach lampkę ostrzegawczą. Musimy podejmować trudne decyzje” – mówi nasz rozmówca.

CZYTAJ TAKŻE: Konflikt rosyjsko-ukraiński. Jakie konsekwencje dla polskich firm?

Budownictwo – bezpieczeństwo w czasie wichur

Przypadek z ostatnich dni z Krakowa, pokazał jak niebezpieczna bywa praca na budowie w czasie wichury. W wyniku zawalenia się dźwigu zginęło dwóch pracowników firmy podwykonawczej.

Przedsiębiorstwa budowlane mówią wprost, że dwa dni wichury oznaczają czasem… kilkanaście dni opóźnienia. Często konieczne jest porządkowanie terenu, niezbędne do prowadzenia dalszych prac. Wcześniej, w chwili otrzymania ostrzeżeń prowadzone są działania zmierzające do zabezpieczenia lżejszych przedmiotów, np. płyt styropianowych, materiałów wykończeniowych, blach czy narzędzi.

Krajowa turystyka traci na wichurach

- „Zawsze kiedy pojawia się alert RCB lub złe prognozy pogody, część turystów, którzy mieli u nas rezerwacje, rezygnuje z przyjazdu. Nie dotyczy to wszystkich, ale około 30-40% osób, które uzależniają swój pobyt od pogody” – mówi właścicielka pensjonatu na Podhalu, niedaleko Zakopanego. Podobną, choć nieco niższą skalę rezygnacji wskazują właściciele innych górskich pensjonatów.

Braki dostaw prądu a biznes

W minioną sobotą w okolicach Przedborza (Łódzkie) doszło do awarii sieci energetycznej. Jedynie te sklepy, które dysponują agregatem i mobilnym terminalem płatności na baterie funkcjonowały normalnie. Wszystkie inne, musiały zamknąć się na klientów na większość dnia. W wielu przypadkach to straty nie do nadrobienia.

To samo dotyczy innych firm, np. świadczących usługi przez internet w wariancie B2B. „Pracuję tyle, na ile pozwoli bateria w laptopie, potem mam przymusową przerwę” – mówi redaktor serwisu e-commerce z okolic Nowego Tomyśla. Warto pamiętać, że punktowe awarie sieci energetycznej potrafią wyłączyć dość duże obszary np. w lokalnej sieci światłowodowej oraz internetu bezprzewodowego.

To Cię zainteresuje

25 01 23

Otwartość BNP Paribas Faktoring

Feminatywy pozostają jedną z najgłośniejszych kwestii poruszanych w dyskusjach o ewolucji języka polskiego. Sam temat nadal budzi wiele…
BNP Parbas
24 01 23

Ceny biletów PKP. Ma być taniej. Rząd ma plan

Ceny biletów PKP mają być niższe. I to jeszcze w styczniu. Będą też dodatkowe pieniądze dla PKP. Są…
ceny biletów
13 01 23

Tylko u nas: Onesano. Znana spółka giełdowa zmienia formułę działalności

Onesano jest innowacyjnym producentem naturalnych suplementów diety. Innowacyjna spółka giełdowa stawia na nowe technologie, a w tym roku…
13 01 23

Inflacja w Polsce. Są nowe dane. Jest zaskoczenie?

Inflacja w Polsce w grudniu 2022 była zgodna z wcześniejszymi przewidywaniami GUS. Wyniosła 16,6 proc. w ujęciu rok…

Dyrektywa Omnibus. Tak sprzedawcy omijają prawo

Dyrektywa Omnibus nakłada na właścicieli sklepów nowe obowiązki. Chodzi m.in. o wyeliminowanie fałszywych promocji, które wprowadzały w błąd…
dyrektywa omnibus

Grupa Żywiec podnosi kaucję za butelki. Sklepy będą chętniej przyjmować opakowania?

Grupa Żywiec zapowiedziała, że od lutego kaucja za butelki wyniesie 1 zł. To o 100 proc. więcej niż…
żywiec

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier