Ministerstwo Finansów rozumie ciężką sytuację w jakiej znaleźli się w ubiegłym roku przedsiębiorcy. Dlatego daje im więcej czasu na zapłatę podatku CIT. I to aż o 3 miesiące.

Koronawirus zaatakował Polskę w marcu 2020 roku. Niedługo minie rok od wprowadzenia pierwszego lockdownu i surowych obostrzeń. Strach przed chorobą, konieczność zachowania reżimu sanitarnego, ograniczenie działania części branż lub ich całkowite zamknięcie nie wpłynęły pozytywnie na gospodarkę. Ucierpieli szczególnie mali i średni przedsiębiorcy, co widać w ogólnopolskich raportach i statystykach.

CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus zabija przedsiębiorczość? Polacy zamiast firmy wybierają etat

Kto jest płatnikiem podatku CIT

Zgodnie z art. 1 i 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, do grona podatników CIT należą:

  • osoby prawne
  • jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej
  • spółki kapitałowe w organizacji
  • spółki komandytowe i spółki komandytowo-akcyjne (mające siedzibę na terenie RP)
  • spółki jawne (mające siedzibę w RP, gdy wspólnikami nie są tylko osoby fizyczne)
  • podatkowe grupy kapitałowe
  • spółki niemające osobowości prawnej mające siedzibę lub zarząd w innym państwie, jeżeli zgodnie z przepisami prawa podatkowego tego państwa są traktowane jak osoby prawne i podlegają w tym państwie opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania.

Ustawa wskazuje także, które podmioty nie podlegają pod wskazane przepisy. Jeżeli np. prowadzisz działalność gospodarczą pod postacią spółki z o.o. niniejsza informacja jest skierowana do ciebie.

CZYTAJ TAKŻE: 5 wydatków, które wielu przedsiębiorców ponosi na początku roku. Niepotrzebnie

O ile więcej czasu na zapłatę podatku CIT za 2020 r.

Podatnicy daniny CIT zyskują dzięki decyzji Ministerstwa Finansów 3 miesiące. Dotychczasowy termin rozliczenia mijał 31 marca, przedłużono go do 30 czerwca 2021 r. Rozwiązanie ma pomóc formom w zachowaniu płynności finansowej,  a także dać więcej czasu na przygotowanie zeznań podatkowych. Co zdaniem wnioskodawców jest niezwykle potrzebne w czasie pandemii. Jak zapewnia ministerstwo dzięki niemu „na kontach przedsiębiorców pozostanie 10 mld zł”.