magazyn-firma
2 min. czytania

Wniosek do ZUS o wydanie pisemnej interpretacji przepisów

wniosek do zus
Autor
Maciej Nowicki
Opublikowano
08 06 21

Wniosek do ZUS o wydanie pisemnej interpretacji przepisów to najlepsza droga, by czarno na białym mieć na papierze np. kwestie dotyczące ubezpieczeń społecznych czy zasad obliczania składek w konkretnej sytuacji.

Wniosek do ZUS pozwala lepiej zinterpretować przepisy. Sprawdzamy jak go przygotować, kto może z takiej możliwości skorzystać i ile będzie to kosztowało?

Pisemna interpretacja przepisów ZUS

Przepisy z zakresu ubezpieczeń społecznych bywają mocno zawiłe. Czasem możemy potrzebować jasnych wytycznych, by nie narazić się na kary i spełnić obowiązki nałożone przez przepisy. Dlatego właśnie ZUS wydaje przedsiębiorcom (na ich wniosek) pisemne interpretacje z zakresu ubezpieczeń w konkretnych sprawach.

Kto może złożyć wniosek do ZUS ws. pisemnej interpretacji przepisów?

Wniosek do ZUS o interpretacje przepisów w indywidualnych sprawach może złożyć każdy przedsiębiorca, niezależnie od tego, czy prowadzi działalność jako osoba fizyczna, prawna, jednostka organizacyjna np. spółka komandytowa czy jawna.

CZYTAJ TAKŻE: Nowy termin płatności składek ZUS i automatyzacja rozliczeń

Czego może dotyczyć wniosek ws. pisemnej interpretacji przepisów?

Wniosek, o którym mowa może dotyczyć różnych obszarów leżących w kompetencji ZUS np. obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek takich jak zdrowotna, Fundusz Pracy, Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych.

Wniosek może także dotyczyć podstawy, od której powinniśmy obliczyć składkę na wyżej wymienione instrumenty.

Czy ZUS może odmówić pisemnej interpretacji przepisów?

ZUS ma prawo nie wydać pisemnej interpretacji przepisów, jeśli wniosek dotyczy np. obowiązku podlegania ubezpieczeniu społecznemu czy opłacania składek. To samo jest w przypadku uznania pracy za „pracę w szczególnych warunkach oraz w szczególnym charakterze”. Podobny problem będzie w przypadku wniosków ws. świadczeń, czy składania i wypełniania dokumentów ubezpieczeniowych.

CZYTAJ TAKŻE: Ulga w ZUS. Zobacz, jak ją załatwić?

ZUS odmówi także interpretacji jeśli wnioskujemy o ustalenie  właściwego ustawodawstwa w zakresie zabezpieczenia społecznego, np. w przypadku, w którym osoba pracująca Polsce chce rozpocząć działalność gospodarczą w innym kraju członkowskim Unii Europejskiej.

Jak złożyć wniosek o interpretację przepisów?

Warto skorzystać z gotowego wzoru takiego wniosku, który dostępny jest pod tym adresem. Wnioski rozpatrywane są przez dwa oddziały ZUS w zależności od tego, w której części Polski działa wnioskodawca. Są to oddziały ZUS w Gdańsku oraz Lublinie. Oczywiście nie musimy jechać do tych miast. Można skorzystać z poczty lub złożyć wniosek poprzez Platformę Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS).

Koszt pisemnej interpretacji w ZUS

Wydanie pisemnej interpretacji ZUS wiąże się z kosztem 40 PLN. Jak informuje ZUS - „pieniądze należy wpłacić w ciągu 7 dni od dnia złożenia wniosku na rachunek właściwego oddziału”.

 

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

30 11 22

Będą nowe numery PKD? GUS wspomina o „piątym znaku”

Niewykluczone są zmiany w Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) – wynika z komunikatu GUS. Obecnie Główny Urząd Statystyczny prowadzi…
PKD

Nieodpłatna praca na próbę. Co na to prawo?

W ostatnim czasie pojawiają się pogłoski o weryfikacji potencjalnego pracownika w czasie tzw. próbnego dnia pracy. Ma być…
Nieodpłatna praca na próbę
28 11 22

Przedsiębiorco, nie radzisz sobie z PUE ZUS? Będą korepetycje

W tym wypadku przepisy nie robią wyjątków. Od 1 stycznia 2023 roku każdy płatnik składem ma ustawowy obowiązek…
PUE ZUS
25 11 22

Śmierć przedsiębiorcy. Już 40,5 tys. przypadków powołań zarządów sukcesyjnych

Śmierć przedsiębiorcy nie musi oznaczać końca jego firmy. Od 15 listopada 2018 roku, powstało już 40,5 tys. zarządów…
śmierć przedsiębiorcy

Użytkowanie wieczyste – będą nowe przepisy dla przedsiębiorców

Przedsiębiorcy będą mogli uwłaszczyć grunty wykorzystywane obecnie w ramach użytkowania wieczystego. Dobiegają końca prace nad nową ustawą, dzięki…
Użytkowanie wieczyste
16 11 22

Jak płacić mniej za prąd? Pamiętaj o tym terminie!

Jak płacić mniej za prąd? Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, a także samorządy i podmioty świadczące podstawowe usługi…
jak płacić mniej za prąd
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier