Niebawem miną trzy miesiące od zniesienia w Polsce stanu epidemii. To oznacza, że przedsiębiorcom, którzy odczuli skutki COVID-19, pozostały ostanie dni na to, by złożyć wniosek o postojowe.

Do kiedy wniosek o postojowe

Ustawa wskazuje dokładny termin, do którego można złożyć wniosek o postojowe. Mowa o świadczeniu przeznaczonym dla przedsiębiorców, którzy odczuli negatywne skutki pandemii, lockdownów i różnego rodzaju ograniczeń nakładanych przez rząd na poszczególne branże.

Zgodnie z prawem wniosek o postojowe można złożyć najpóźniej 3 miesiące po zniesieniu stanu pandemii. Licząc od 16 maja 2022 roku, wychodzi nam zatem, że stosowne dokumenty do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych trzeba złożyć do 16 sierpnia 2022 roku.

Decydując się na złożenie takiego wniosku na ostatnią chwilę, dobrze jest skompletować właściwe dokumenty. Jakikolwiek brak sprawi, że nasza sprawa nie będzie w ogóle rozpatrywana.

CZYTAJ TAKŻE: Pieniądze dla firm na innowacje

Kto może ubiegać się o postojowe?

Przypomnijmy, kto zgodnie z przepisami może ubiegać się o postojowe z powodu pandemii. Świadczenie to zwykle jest udzielne w wysokości 80% minimalnej pensji obowiązującej w 2020 roku. Jest to więc 2080 złotych. W przypadku przedsiębiorców, którzy rozliczają się kartą podatkową lub są zwolnieni z VAT, mogą liczyć na nieco niższą pomoc tj. 1.300 złotych.

Warto pamiętać, że pomoc, o której mówimy, należy się zarówno przedsiębiorcom jak również osobom, które zarabiają na podstawie np. umów zlecenie. Oczywiście wnioskodawca musiał odczuć negatywne skutki pandemii COVID-19.

Więcej formalności z postojowym

W ostatnim czasie zmieniły się nieco przepisy, które klasyfikują postojowe jako pomoc „de minimis”. Co to oznacza? Niestety, więcej formalności.

Każdy wnioskodawca musi do wniosku załączyć oświadczenie o dotychczasowej pomocy de minimis uzyskanej w ciągu ostatnich trzech lat podatkowych. Co ciekawe oświadczenie, trzeba złożyć także wtedy, kiedy takiej pomocy nigdy nie otrzymaliśmy (!). Wtedy konieczny jest inny wzór oświadczenia o tym, że w ciągu ostatnich 3 lat przedsiębiorca nie otrzymał pomocy w takiej formie. Warto także pamiętać o formularzu informacji, jakie prawo wymaga w przypadku ubiegania się o wsparcie de minimis. Oświadczenia, o których wspomnieliśmy można wygenerować za pomocą PUE ZUS.