magazyn-firma
2 min. czytania

Wniosek o pozwolenie na budowę przez internet

pozwolenie-na-budowę
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
28 06 21

To może być impuls dla firm działających w branży budowlanej oraz inwestujących np. w rozbudowę magazynu czy hal produkcyjnych. Już niebawem wniosek o pozwolenie na budowę będzie można złożyć przez internet. Od kiedy będzie taka możliwość? Sprawdziliśmy.

Pozwolenie na budowę przez internet

Serwis e-budownictwo już niebawem będzie oferował możliwość złożenia wniosku o pozwolenie na budowę wraz z załączonych projektem zagospodarowania działki, terenu oraz projektem architektoniczno-budowlanym. Cyfryzacja formalności budowlanych ma stać się faktem już 1 lipca 2021 roku - zapowiada resort rozwoju. Łącznie za pośrednictwem internetu, będzie można złożyć 23 formularze, które dotąd występowały jedynie w papierowym obiegu.

Impuls dla firm budowlanych

Wśród korzyści wynikających z proponowanego rozwiązania, wicepremier i minister rozwoju Jarosław Gowin wymienia „usprawnienie funkcjonowania sektora budowlanego”. Z kolei jego zastępczyni Anna Kornecka dodaje, że nowe rozwiązanie pozwoli zaoszczędzić zarówno czas jak i pieniądze. „Z jednej strony rezygnujemy z ton akt, ich drukowania, bindowania, z drugiej to ogromne odciążenie w gromadzeniu i przechowywaniu dokumentacji” – oceniła.

Ministerstwo szacuje, że jedna sprawa wniosku związanego z pozwoleniem na budowę to średnio… pół metra bieżącego na półce urzędowego regału. Zgodnie z prawem, muszą one być przechowywane tam przez 10 lat. To oznacza, że cyfryzacja to także spore ułatwienie także dla drugiej, urzędniczej strony procesu inwestycyjno-budowlanego.

Można się podziewać, że zniknie także bałagan. Cyfrowe dokumenty łatwiej będzie wyszukać. To ułatwi życie w wielu sytuacjach, szczególnie w tych, w których sprawa wymaga dodatkowego wyjaśnienia. Dla wielu inwestycji może przełożyć się to na szybsze rozwiązywanie problemów, a to kluczowe dla tempa przeprowadzania inwestycji.

Cyfryzacja budowy – nie tylko pozwolenia na budowę

Oprócz pozwolenia na budowę oraz cyfrowego projektu budowlanego serwis e-budownictwo wzbogaci się o szereg innych formularzy. Wśród nich znajdzie się wniosek o wszczęcie uproszczonego postępowania legalizacyjnego, zawiadomienie o zakończeniu inwestycji, a także wniosek o zmianę pozwolenie oraz o użytkowanie obiektu. Tą samą drogą będzie można przesłać wniosek o odstępstwo od przepisów techniczno-budowlanych, czy wydanie pozwolenia na tymczasowy obiekt budowlany.

Cyfryzacja obejmie także formalności związane z zatwierdzeniem projektu zagospodarowania działki bądź terenu oraz projektu architektoniczno-budowlanego.

Jak złożyć wniosek o pozwolenie na budowę?

Aby móc korzystać z dobrodziejstw cyfryzacji budownictwa, w tym składać wnioski online, należy założyć konto na stronie e-budownictwo.gunb.gov.pl . Należy w tym celu użyć swojego adresu poczty elektronicznej, skorzystać z profilu zaufanego lub e-dowodu osobistego.

Każdy użytkownik systemu może skorzystać z panelu zarządzania formularzami wniosków. Co więcej, system podpowie jak właściwie wypełnić elektroniczne dokumenty.

 

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

Podatek od nadmiarowych zysków. Która firma go zapłaci?

Podatek od nadmiarowych zysków, traktowany przez wielu jako „podatek Sasina” ma dotyczyć firm zatrudniających ponad 250 osób. Zapisano…
podatek od nadmiarowych zysków
27 09 22

Kontrola konta przez skarbówkę. Kiedy fiskus może „wjechać” na rachunek?

Od 1 lipca tego roku fiskus może więcej. Kontrola konta przez skarbówkę jest możliwa dzięki nowym przepisom. „Wjazd”…
kontrola konta przez skarbówkę

Będzie porównywarka cen węgla. I to rządowa!

26 września 2022 rusza rządowa porównywarka cen węgla, a dokładnie możliwość rejestracji w niej przedsiębiorców. Kancelaria Premiera uruchomiła…
porównywarka cen węgla
26 09 22

Co się stanie z firmą po Twojej śmierci? W 2023 r. ruszą fundacje rodzinne

Od 2023 roku w Polsce będzie można zakładać fundacje rodzinne – poinformowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii. W ocenie…
fundacje rodzinne

Made in Poland. W jakich branżach Polacy są wśród liderów? (WIDEO)

W jakich branżach Polacy są wśród światowych liderów? Okazuje się, że etykieta made in Poland na niektórych towarach…
Made in Poland

CEIDG czeka rewolucja! Co się zmieni w jednym okienku?

CEIDG czeka rewolucja. Zresztą kolejna już w ostatnich latach. Tym razem resort rozwoju przygotował nowelizację ustawy regulującej działanie…
CEIDG
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier