magazyn-firma
2 min. czytania

Wniosek o pozwolenie na budowę przez internet

pozwolenie-na-budowę
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
28 06 21
Z tego artykułu dowiesz się:

To może być impuls dla firm działających w branży budowlanej oraz inwestujących np. w rozbudowę magazynu czy hal produkcyjnych. Już niebawem wniosek o pozwolenie na budowę będzie można złożyć przez internet. Od kiedy będzie taka możliwość? Sprawdziliśmy.

Pozwolenie na budowę przez internet

Serwis e-budownictwo już niebawem będzie oferował możliwość złożenia wniosku o pozwolenie na budowę wraz z załączonych projektem zagospodarowania działki, terenu oraz projektem architektoniczno-budowlanym. Cyfryzacja formalności budowlanych ma stać się faktem już 1 lipca 2021 roku - zapowiada resort rozwoju. Łącznie za pośrednictwem internetu, będzie można złożyć 23 formularze, które dotąd występowały jedynie w papierowym obiegu.

Impuls dla firm budowlanych

Wśród korzyści wynikających z proponowanego rozwiązania, wicepremier i minister rozwoju Jarosław Gowin wymienia „usprawnienie funkcjonowania sektora budowlanego”. Z kolei jego zastępczyni Anna Kornecka dodaje, że nowe rozwiązanie pozwoli zaoszczędzić zarówno czas jak i pieniądze. „Z jednej strony rezygnujemy z ton akt, ich drukowania, bindowania, z drugiej to ogromne odciążenie w gromadzeniu i przechowywaniu dokumentacji” – oceniła.

Ministerstwo szacuje, że jedna sprawa wniosku związanego z pozwoleniem na budowę to średnio… pół metra bieżącego na półce urzędowego regału. Zgodnie z prawem, muszą one być przechowywane tam przez 10 lat. To oznacza, że cyfryzacja to także spore ułatwienie także dla drugiej, urzędniczej strony procesu inwestycyjno-budowlanego.

Można się podziewać, że zniknie także bałagan. Cyfrowe dokumenty łatwiej będzie wyszukać. To ułatwi życie w wielu sytuacjach, szczególnie w tych, w których sprawa wymaga dodatkowego wyjaśnienia. Dla wielu inwestycji może przełożyć się to na szybsze rozwiązywanie problemów, a to kluczowe dla tempa przeprowadzania inwestycji.

Cyfryzacja budowy – nie tylko pozwolenia na budowę

Oprócz pozwolenia na budowę oraz cyfrowego projektu budowlanego serwis e-budownictwo wzbogaci się o szereg innych formularzy. Wśród nich znajdzie się wniosek o wszczęcie uproszczonego postępowania legalizacyjnego, zawiadomienie o zakończeniu inwestycji, a także wniosek o zmianę pozwolenie oraz o użytkowanie obiektu. Tą samą drogą będzie można przesłać wniosek o odstępstwo od przepisów techniczno-budowlanych, czy wydanie pozwolenia na tymczasowy obiekt budowlany.

Cyfryzacja obejmie także formalności związane z zatwierdzeniem projektu zagospodarowania działki bądź terenu oraz projektu architektoniczno-budowlanego.

Jak złożyć wniosek o pozwolenie na budowę?

Aby móc korzystać z dobrodziejstw cyfryzacji budownictwa, w tym składać wnioski online, należy założyć konto na stronie e-budownictwo.gunb.gov.pl . Należy w tym celu użyć swojego adresu poczty elektronicznej, skorzystać z profilu zaufanego lub e-dowodu osobistego.

Każdy użytkownik systemu może skorzystać z panelu zarządzania formularzami wniosków. Co więcej, system podpowie jak właściwie wypełnić elektroniczne dokumenty.

 

To Cię zainteresuje

25 01 23

Otwartość BNP Paribas Faktoring

Feminatywy pozostają jedną z najgłośniejszych kwestii poruszanych w dyskusjach o ewolucji języka polskiego. Sam temat nadal budzi wiele…
BNP Parbas
24 01 23

Ceny biletów PKP. Ma być taniej. Rząd ma plan

Ceny biletów PKP mają być niższe. I to jeszcze w styczniu. Będą też dodatkowe pieniądze dla PKP. Są…
ceny biletów
13 01 23

Inflacja w Polsce. Są nowe dane. Jest zaskoczenie?

Inflacja w Polsce w grudniu 2022 była zgodna z wcześniejszymi przewidywaniami GUS. Wyniosła 16,6 proc. w ujęciu rok…
12 01 23

Shopee niespodziewanie kończy działalność w Polsce. Allegro pozbyło się poważnej konkurencji

Shopee, platforma zakupowa kojarzona z krzykliwych reklam kończy działalność. 13.01.2023 platforma znika z polskiego rynku. Shopee kończy działalność…

Dyrektywa Omnibus. Tak sprzedawcy omijają prawo

Dyrektywa Omnibus nakłada na właścicieli sklepów nowe obowiązki. Chodzi m.in. o wyeliminowanie fałszywych promocji, które wprowadzały w błąd…
dyrektywa omnibus

Sklepy stacjonarne zamykają się na potęgę. Tylko w kilku segmentach znaczne wzrosty liczby otwarć

Blisko 4 tysiące sklepów stacjonarnych zamknęło się w Polsce w całym 2022 roku. To dane firmy Dun &…
sklep spożywczy

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier