magazyn-firma
2 min. czytania

Firma ma problemy przez wojnę? Zobacz jaką pomoc oferuje ZUS

problemy przez wojnę
Autor
Adam Adamski
Opublikowano
02 03 22

Jeżeli Twoja firma ma problemy przez wojnę na Ukrainie, możesz wnioskować o pomoc. Załamał się eksport, zerwałeś umowę z rosyjskim kontrahentem, pracownicy wyjechali bronić ojczyzny, co spowolniło produkcję? Zobacz, na jaką pomoc możesz liczyć ze strony ZUS.

Polskie firmy mają problemy przez wojnę

Agresja Rosji na Ukrainę uderzyła w Polski biznes. Firmy raportują, że mają problemy przez wojnę. Mają one różną naturę. Po pierwsze, załamał się eksport z naszym wschodnim sąsiadem. Towary, które miały wyjechać do Lwowa, Kijowa czy Winnicy stoją w magazynach. Trudno liczyć na to, że w dającej się przewidzieć przyszłości, handel z dotychczasowymi partnerami powróci do normalności.

Wiele firm na fali globalnego bojkotu rosyjskich i białoruskich towarów wstrzymało jakąkolwiek wymianę handlową z tymi krajami. I słusznie. Cena jednak, jaką przyjdzie za to zapłacić polskim przedsiębiorcom, może być jednak wysoka. Co w takiej sytuacji można zrobić? Warto sięgnąć po sprawdzone rozwiązania, które wielu firmom pomogły przetrwać pandemię. Po tej trudnej covidowej lekcji szlaki zostały przetarte. Rękę po pomoc musi jednak wyciągnąć sam przedsiębiorca.

Odroczenie składek i rozłożenie zadłużenia na raty

ZUS wysłał właśnie czytelny sygnał do wszystkich płatników składek, którzy w związku z toczącym się na wschodzie brutalnym konfliktem zbrojnym popadli w kłopoty. Mowa o sytuacji, w której mają problem z opłacaniem składek na obowiązkowe ubezpieczenie. W takim wypadku można skorzystać z pomocy w spłacie należności. Pamiętajmy, nie są to jakieś nadzwyczajne, ale zapisane w prawie rozwiązania pomocowe.

W tym wypadku mówimy na przykład o odroczeniu terminu płatności składek, do czasu kiedy płynność finansowa przedsiębiorstwa ulegnie poprawie.

Drugą formą pomocy jest rozłożenie zadłużenia na raty, co również pozwoli na chwilę oddechu np. na czas poszukania nowych kontrahentów, czy rynków zbytu.

CZYTAJ TAKŻE: Ułatwiania w zatrudnianiu uchodźców z Ukrainy

Umorzenie składek ZUS

W dobrze uzasadnionych sytuacjach, należności z tytułu składek, mogą być nawet umorzone. W takiej sytuacji trzeba spełnić konkretne ustawowe warunki.

Aby skorzystać z wymienionych form wsparcia, każdy przedsiębiorca może się skontaktować z doradcą ds. ulg i umorzeń. Są to pracownicy ZUS dedykowani do udzielenia wszelkich informacji na ten temat, a także przeprowadzenia przez formalności. Taka osoba pomaga wypełniać wnioski oraz skompletować potrzebne dokumenty. Kontakt z doradcą możliwy jest zarówno telefonicznie jak również za pośrednictwem e-wizyty. Szczegóły na ten temat można znaleźć na tej stronie internetowej.

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

30 09 22

Zatory płatnicze: Małe firmy wreszcie lepiej chronione?

Zatory płatnicze to zmora wielu firm. Sejm przyjął właśnie nowelizację ustawy antyzatorowej, której efektem ma być m.in. wzmocnienie…
zatory płatnicze
30 09 22

Koniec Getin Banku. Co z pieniędzmi? Co z akcjami?

To koniec Getin Banku. Getin Noble Bank został objęty przymusową restrukturyzacją. O swoje pieniądze nie muszą martwić się…
Koniec Getin Banku
29 09 22

PILNE! Zamrożenie cen prądu przyjęte przez Sejm. Kto skorzysta? Na jakich warunkach? [NOWE FAKTY]

Słowo „zamrożenie” nie brzmi najlepiej tuż przed zimą, i to w środku kryzysu energetycznego. Niemniej, „zamrożenie cen prądu”…
Zamrożenie cen prądu

Funty z wizerunkiem królowej będą wycofane? Bank Anglii podjął decyzję!

Jeszcze w tym roku Wielka Brytania pozna nowy wzór banknotów z wizerunkiem króla Karola III. Ich wejście do…
funty będą wycofane

Podatek od nadmiarowych zysków. Która firma go zapłaci?

Podatek od nadmiarowych zysków, traktowany przez wielu jako „podatek Sasina” ma dotyczyć firm zatrudniających ponad 250 osób. Zapisano…
podatek od nadmiarowych zysków

Będzie porównywarka cen węgla. I to rządowa!

26 września 2022 rusza rządowa porównywarka cen węgla, a dokładnie możliwość rejestracji w niej przedsiębiorców. Kancelaria Premiera uruchomiła…
porównywarka cen węgla
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier