magazyn-firma
2 min. czytania

Firma ma problemy przez wojnę? Zobacz jaką pomoc oferuje ZUS

problemy przez wojnę
Autor
Adam Adamski
Opublikowano
02 03 22
Z tego artykułu dowiesz się:

Jeżeli Twoja firma ma problemy przez wojnę na Ukrainie, możesz wnioskować o pomoc. Załamał się eksport, zerwałeś umowę z rosyjskim kontrahentem, pracownicy wyjechali bronić ojczyzny, co spowolniło produkcję? Zobacz, na jaką pomoc możesz liczyć ze strony ZUS.

Polskie firmy mają problemy przez wojnę

Agresja Rosji na Ukrainę uderzyła w Polski biznes. Firmy raportują, że mają problemy przez wojnę. Mają one różną naturę. Po pierwsze, załamał się eksport z naszym wschodnim sąsiadem. Towary, które miały wyjechać do Lwowa, Kijowa czy Winnicy stoją w magazynach. Trudno liczyć na to, że w dającej się przewidzieć przyszłości, handel z dotychczasowymi partnerami powróci do normalności.

Wiele firm na fali globalnego bojkotu rosyjskich i białoruskich towarów wstrzymało jakąkolwiek wymianę handlową z tymi krajami. I słusznie. Cena jednak, jaką przyjdzie za to zapłacić polskim przedsiębiorcom, może być jednak wysoka. Co w takiej sytuacji można zrobić? Warto sięgnąć po sprawdzone rozwiązania, które wielu firmom pomogły przetrwać pandemię. Po tej trudnej covidowej lekcji szlaki zostały przetarte. Rękę po pomoc musi jednak wyciągnąć sam przedsiębiorca.

Odroczenie składek i rozłożenie zadłużenia na raty

ZUS wysłał właśnie czytelny sygnał do wszystkich płatników składek, którzy w związku z toczącym się na wschodzie brutalnym konfliktem zbrojnym popadli w kłopoty. Mowa o sytuacji, w której mają problem z opłacaniem składek na obowiązkowe ubezpieczenie. W takim wypadku można skorzystać z pomocy w spłacie należności. Pamiętajmy, nie są to jakieś nadzwyczajne, ale zapisane w prawie rozwiązania pomocowe.

W tym wypadku mówimy na przykład o odroczeniu terminu płatności składek, do czasu kiedy płynność finansowa przedsiębiorstwa ulegnie poprawie.

Drugą formą pomocy jest rozłożenie zadłużenia na raty, co również pozwoli na chwilę oddechu np. na czas poszukania nowych kontrahentów, czy rynków zbytu.

CZYTAJ TAKŻE: Ułatwiania w zatrudnianiu uchodźców z Ukrainy

Umorzenie składek ZUS

W dobrze uzasadnionych sytuacjach, należności z tytułu składek, mogą być nawet umorzone. W takiej sytuacji trzeba spełnić konkretne ustawowe warunki.

Aby skorzystać z wymienionych form wsparcia, każdy przedsiębiorca może się skontaktować z doradcą ds. ulg i umorzeń. Są to pracownicy ZUS dedykowani do udzielenia wszelkich informacji na ten temat, a także przeprowadzenia przez formalności. Taka osoba pomaga wypełniać wnioski oraz skompletować potrzebne dokumenty. Kontakt z doradcą możliwy jest zarówno telefonicznie jak również za pośrednictwem e-wizyty. Szczegóły na ten temat można znaleźć na tej stronie internetowej.

To Cię zainteresuje

12 01 23

Shopee niespodziewanie kończy działalność w Polsce. Allegro pozbyło się poważnej konkurencji

Shopee, platforma zakupowa kojarzona z krzykliwych reklam kończy działalność. 13.01.2023 platforma znika z polskiego rynku. Shopee kończy działalność…

Dyrektywa Omnibus. Tak sprzedawcy omijają prawo

Dyrektywa Omnibus nakłada na właścicieli sklepów nowe obowiązki. Chodzi m.in. o wyeliminowanie fałszywych promocji, które wprowadzały w błąd…
dyrektywa omnibus

Sklepy stacjonarne zamykają się na potęgę. Tylko w kilku segmentach znaczne wzrosty liczby otwarć

Blisko 4 tysiące sklepów stacjonarnych zamknęło się w Polsce w całym 2022 roku. To dane firmy Dun &…
sklep spożywczy
05 01 23

Fundacja Polska Bezgotówkowa wydłużyła okres finansowania terminali i softposów

Do 12 miesięcy Fundacja Polska Bezgotówkowa wydłuża okres finansowania terminali i aplikacji płatniczych na urządzenia mobilne (tzw. softposy).…
terminal
04 01 23

Rekord restrukturyzacji. Jak działa restrukturyzacja?

26 proc. więcej postępowań restrukturyzacyjnych niż rok wcześniej. Przedsiębiorcy nie chcą bankrutować. Wolą restrukturyzację. Jak działa restrukturyzacja? W…
restrukturyzacja

Zła informacja dla początek roku. Gigantyczny wzrost składek ZUS.

Składki ZUS 2023 dla przedsiębiorców będą wysokie jak nigdy dotąd. A to jeszcze nie koniec. W latach 2016-2026 wzrost…
stopy procentowe

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier