magazyn-firma
2 min. czytania

Wpis do KRS od lipca (prawie) tylko online. Czy będzie szybciej?

CEIDG
Autor
Szymon Ostrowski
Opublikowano
30 06 21

Wpis do KRS tylko online. Brzmi jak bajka? Na szczęście to rzeczywistość. Dzięki zmianom w prawie rejestracja spółki, zmiany formalne dla wielu firm będą szybsze. A wszystko już od lipca 2021.

Od lipca wpis do KRS będzie można złożyć wyłącznie online. To zdecydowanie przyspieszy czas rozpatrywania wniosków. Nie można też zapominać o tym, że zmniejszy to ilość błędów.

Zmiany związane z pełną informatyzacją KRS były kilkukrotnie przekładane. Przede wszystkim z powodu COVID. Ostatecznie wejdą w życie 1 lipca 2021.

E-KRS. Jak to działa?

Podstawową zmianą jest wprowadzenie obowiązku elektronicznego postępowania rejestrowego. Znaczy to, że rejestracja spółki, zmiany we wpisach, sprawozdania finansowe i inne podobne sprawy będzie można załatwić wyłącznie w formie elektronicznej. Dotychczasowej formy (papierowe wnioski) będą mogły wciąż używać stowarzyszenia, fundacje, a także publiczne zakłady opieki zdrowotnej.

Sprawozdanie finansowe przez internet

Pierwszą dużą zmianą w KRS był obowiązek składania sprawozdań finansowych wyłącznie w formie online. Ten system funkcjonuje już od kilkunastu miesięcy. Kolejne zmiany mają przede wszystkim przyspieszyć całe postępowanie. Tradycyjna forma znacząco utrudnia funkcjonowanie firmom, które muszą składać różne wnioski do KRS. Sama rejestracja w formie tradycyjnej nie rzadko zajmuje kilkanaście miesięcy.

Ze względu na pandemię w sądach wciąż „wiszą” wnioski o zmiany w rejestrze, czy rejestrację spółek złożone w połowie 2020 roku. Dzięki informatyzacji wnioski złożone online, nawet w czasie największego ruchu są rozpatrywane najpóźniej w ciągu 7 dni, a zwykle do 48 godzin.

Zmiana ma też przyspieszyć sam proces składania różnych wniosków do KRS. Wiele danych będzie uzupełnianych automatycznie, nie trzeba będzie ich przepisywać.

Założenie spółki przez internet

Zmiany doprowadzą do tego, że decyzje KRS nie będą doręczane tradycyjną pocztą, a w formie dokumentu elektronicznego dostępnego w Portalu Rejestrów Sądowych.

Pułapki elektronicznego KRS

System ma jednak kilka niedoskonałości. Jeśli do wniosku trzeba będzie wprowadzić załącznik, to będzie on jawny. Trzeba więc będzie zwrócić bardzo dużą uwagę, czy przypadkiem nie przekazujemy zbyt wielu informacji, które np. mogą stanowić tajemnicę przedsiębiorstwa. Mało tego. Portal KRS będzie działał tylko w języku polskim. To może być spore utrudnienie dla przedsiębiorców z zagranicy, którzy chcą rozpocząć biznes w naszym kraju.

Jak skorzystać z eKRS?

Żeby można było skorzystać z e-KRS trzeba mieć profil zaufany ePUAP lub podpis kwalifikowany.

Pismo z KRS

Dla tradycjonalistów jest jedna dobra informacja. Informatyzacja nie spowoduje, że sąd zrezygnuje całkiem z dokumentów papierowych. Jeśli przedsiębiorca zażyczy sobie otrzymanie decyzji czy rozstrzygnięcia w formie tradycyjnego papierowego dokumentu, będzie można taki otrzymać. Trzeba będzie jednak udać się po niego do sądu.

 

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

CEIDG czeka rewolucja! Co się zmieni w jednym okienku?

CEIDG czeka rewolucja. Zresztą kolejna już w ostatnich latach. Tym razem resort rozwoju przygotował nowelizację ustawy regulującej działanie…
CEIDG

Frankowicze w tarapatach. Najpierw cios od Moskwy, teraz od Berna

Ogłoszenie mobilizacji przez Putina umocniło w środę franka, uznawanego za bezpieczną przystań do rekordowych poziomów. 24 godziny później…
Frankowicze

OLX ma problem. Serwis z zarzutami UOKiK

OLX usłyszał zarzuty od Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Chodzi o sortowanie ofert w serwisie, które może…
OLX

Stacja benzynowa coraz bardziej niebezpiecznym biznesem. Liczba kradzieży bije rekordy

Ceny paliw nie maleją, rośnie też inflacja. To skłania do kradzieży na stacjach paliw. Wzrost liczby przestępstw i…
stacja benzynowa
20 09 22

Ile kosztuje polecony priorytet? Poczta Polska znów podnosi ceny

Ile kosztuje polecony priorytet? Odpowiedź na to pytanie znów zmieni się od 1 października 2022 r. Poczta Polska…
Ile kosztuje polecony priorytet?
20 09 22

Tarcza Solidarnościowa dla firm

Poprawa konkurencyjności przedsiębiorstw oraz ograniczenie dynamiki wzrostu cen dla konsumentów – takie efekty w ocenie Ministerstwa Rozwoju ma…
Tarcza Solidarnościowa
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier