magazyn-firma
Z tego artykułu dowiesz się:

Jeszcze w tym roku Wielka Brytania pozna nowy wzór banknotów z wizerunkiem króla Karola III. Ich wejście do obiegu nie będzie jednak natychmiastowe i nastąpi według prognoz w połowie 2024 roku. Czy funty z wizerunkiem królowej będą wycofane?

Funty z wizerunkiem królowej

Polacy posiadają sporo brytyjskiej gotówki. To osoby, które np. pracowały w przeszłości w Wielkiej Brytanii, lub otrzymały banknoty np. jako prezent z okazji ślubu, komunii, czy innych uroczystości. Wiadomo, że spora część takich konsumentów nie posiada konta walutowego. Szczególnie jeśli mówimy o niewielkich kwotach, które przechowywane są w przysłowiowej bieliźniarce.

Wymiana części banknotów

W ostatnim czasie (i nie ma to w ogóle związku ze śmiercią królowej) Bank Anglii przeprowadził wymianę banknotów papierowych o nominale 20 i 50 funtów na polimerowe odpowiedniki. De facto banknoty te wypadną z obiegu już 30 września 2022 roku. Ktoś, kto je posiada, będzie miał problem z ich wymianą. Może okazać się niezbędna pomoc kogoś, kto mieszka w Wielkiej Brytanii. Wymiana starych banknotów będzie możliwa jedynie w Banku Anglii, czyli brytyjskim odpowiedniku naszego NBP-u.

CZYTAJ TAKŻE: Królowa Elżbieta II nie żyje. Czy trzeba wymienić funty? 

Kolejna wymiana funtów?

W związku ze śmiercią królowej Elżbiety II pojawiły się całkiem przytomne pytania, czy nie będzie konieczna kolejna wymiana banknotów. Bank Anglii w komunikacie wydanym tuż po śmierci monarchini nie podał ostatecznych rozstrzygnięć, czekając na zakończenie żałoby. Teraz wszystko wydaje się jasne. Co ustalił Bank of England?

Funty z Karolem III

Faktycznie jeszcze w tym roku BoE przedstawi wzór nowych polimerowych banknotów z wizerunkiem króla Karola III. Bank Anglii podaje jednak, że trafią one do obiegu dopiero w połowie 2024 roku. Wiadomo, że trafi on na banknoty o we wszystkich 4 nominałach tj. 4, 10, 20 oraz 50 GBP.

Czy wówczas banknoty z królową będą podlegały wymianie? Nie do końca. Po pierwsze Bank Anglii nie przewiduje (poza zmianą wizerunku monarchy) rewolucyjnych zmian. Dotychczasowe serie polimerowych banknotów nadal pozostaną w użyciu.

Po drugie, zgodnie z wytycznymi Domu Królewskiego, Bank Anglii powinien zminimalizować wpływ zmiany głowy państwa na środowisko i pieniądze. To oznacza, że zapasy banknotów ze zmarłą królową BoE nadal będzie emitował. Nowe pieniądze będą drukowane wyłącznie po to, by zastąpić środki płatnicze, które uległy zużyciu oraz w celu zaspokojenia popytu na tradycyjny pieniądz. „Obecne banknoty z portretem królowej Elżbiety II nadal będą prawnym środkiem płatniczym i zostaną wycofane z obiegu dopiero po zużyciu lub uszkodzeniu. Będą funkcjonowały na równi z tymi, na których pojawi się podobizna króla Karola III” – i to jest jasna deklaracja Banku Anglii, która powinna uspokoić posiadaczy funtów w gotówce.

 

To Cię zainteresuje

02 03 23

Kredyty dla mikrofirm. Prognozy bardziej optymistyczne

Kredyty dla mikrofirm odbiją. Katastrofalna sytuacja na rynku kredytów dla najmniejszych firm ma już wkrótce się zmienić. Z…
kredyty firmowe

Saxo Bank z nowymi produktami dla klientów. Gratka dla inwestorów

Saxo Bank, duński bank inwestycyjny rozwija ofertę dla polskich klientów. Instytucja wyspecjalizowana w obsłudze inwestorów zapowiada zmiany w…
saxo bank

Grupa SECO/WARWICK podwaja zyski w 2022 roku

Dla światowej geopolityki i gospodarki rok 2022 był trudny. Mimo tego SECO/WARWICK, pierwszy wybór wśród producentów pieców do…

To może być koniec branży wartej miliardy złotych. Rynek suplementów pod lupą

Rynek suplementów będzie bardziej uregulowany. Politycy chcą wprowadzić przepisy, które utrudnią sprzedaż tych produktów. To spore ograniczenie dla…
08 02 23

Lista nowych zawodów. Rynek pracy się zmienia

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podpisał rozporządzenie, które wprowadzi do polskich szkół branżowych dziewięć nowych zawodów. Te…

Przedsiębiorcy tracą miliardy na korzystaniu z internetu

Analitycy szacują, że do 2025 r. straty z tytułu przestępstw internetowych na świecie przekroczą 200 mld dolarów. Już…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier