magazyn-firma
2 min. czytania

Zakaz handlu w niedzielę. Alkohol ukróci obejście przepisów?

Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
11 03 21

Coraz więcej sklepów i sieci handlowych obchodzi zakaz handlu w niedzielę wykorzystując przepisy o placówkach pocztowych. „Solidarność” zamierza ukrócić ten proceder i zakazać sprzedaży alkoholu w miejscu odbioru przesyłek.

W które niedziele nie ma zakazu handlu

Zakaz handlu w niedzielę zaczął obowiązywać w Polsce w 2018 roku. Na jego mocy stopniowo eliminowano z możliwości zrobienia zakupów coraz więcej dni wolnych. W całym 2021 roku do sklepów można wybrać się tylko w 7 niedziel, przypadających w następujących terminach: 31 stycznia, 28 marca, 25 kwietnia, 27 czerwca, 29 sierpnia, 12 grudnia i 19 grudnia.

[et_bloom_inline optin_id="optin_4"]

Nie ma co ukrywać, że ograniczenie handlu w niedzielę to bardzo duża strata finansowa dla handlowców. Ponieważ konsumenci bardzo chętnie poświęcali dzień wolny na buszowanie po sklepach. Nic więc dziwnego, że sklepy robią wszystko, by im to mimo zakazu umożliwić. Tym bardziej, że z powodu restrykcji spowodowanych pandemią koronawirusa i czasowym zamknięciem sklepów stacjonarnych i tak zyski niczym nie przypominają tych z poprzednich lat.

CZYTAJ TAKŻE: Tego się nie spodziewałeś. Tak klienci wynoszą towar ze sklepów! (LISTA CZYTELNIKÓW)

Zakaz handlu w niedzielę nie obowiązuje placówek pocztowych

Podpisanie umów z firmami kurierskimi stało się więc sposobem na legalne działanie, gdy konkurencja nie pracuje. Początkowo z tego rozwiązania korzystali nieliczni np. Żabka, ale w związku z obecną sytuacją coraz więcej sklepów i sieci handlowych decyduje się na ten ruch.

Biedronka testuje to rozwiązanie w placówce pilotażowej. Lewiatan i Intermarche podpisują umowy z kurierami. Z rozwiązania skorzystał także właściciel sieci Topaz. Jak podkreśla w rozmowie z serwisem wiadomościhandlowe.pl dyrektor marketingu sieci Mateusz Orzełowski ruch ma zapewnić klientom możliwość kompleksowego zrealizowania potrzeb. – Chcemy, by sklepy Topaz były miejscem, w którym klient nie tylko dokona zakupów spożywczo-przemysłowych, ale również – bez konieczności przemieszczania się do innych punktów handlowych – opłaci rachunki, nada lub odbierze przesyłkę pocztową czy spróbuje swoich szans w Totolotku - wylicza.

CZYTAJ TAKŻE: Kasa fiskalna w sklepie internetowym. Obowiązkowa przy odbiorze osobistym

„Solidarność” alkoholem uderzy w handlowców

Niedługo po wprowadzeniu przepisów dotyczących zakazu handlu sieć Żabka zaczęła wykorzystywać przepisy dotyczące placówek pocztowych. Mimo interwencji związkowców ustawodawca nie znowelizował przepisów. Teraz, gdy coraz więcej sklepów działa w niedzielę z pominięciem zakazu handlu „Solidarność” proponuje inne rozwiązanie. Jak informuje serwis biznes.radiozet.pl przedstawiciele NSZZ Solidarność zamierzają wprowadzić do ustawy o wychowaniu w trzeźwości zakaz sprzedaży alkoholu w placówkach pocztowych. Taki przepis zmusiłby sklepy do podjęcia decyzji czy wolą przyjmować klientów w niedziele, jako placówka pocztowa czy zarabiać na sprzedaży alkoholu. Wybór z pewnością byłby trudny, gdyż sprzedaż alkoholu jest bardzo dochodowa.

CZYTAJ TAKŻE: Handel detaliczny 2021. Czy małe sklepy poradzą sobie po pandemii? [WYWIAD]

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

27 09 22

Kontrola konta przez skarbówkę. Kiedy fiskus może „wjechać” na rachunek?

Od 1 lipca tego roku fiskus może więcej. Kontrola konta przez skarbówkę jest możliwa dzięki nowym przepisom. „Wjazd”…
kontrola konta przez skarbówkę

Będzie porównywarka cen węgla. I to rządowa!

26 września 2022 rusza rządowa porównywarka cen węgla, a dokładnie możliwość rejestracji w niej przedsiębiorców. Kancelaria Premiera uruchomiła…
porównywarka cen węgla
26 09 22

Co się stanie z firmą po Twojej śmierci? W 2023 r. ruszą fundacje rodzinne

Od 2023 roku w Polsce będzie można zakładać fundacje rodzinne – poinformowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii. W ocenie…
fundacje rodzinne

CEIDG czeka rewolucja! Co się zmieni w jednym okienku?

CEIDG czeka rewolucja. Zresztą kolejna już w ostatnich latach. Tym razem resort rozwoju przygotował nowelizację ustawy regulującej działanie…
CEIDG

OLX ma problem. Serwis z zarzutami UOKiK

OLX usłyszał zarzuty od Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Chodzi o sortowanie ofert w serwisie, które może…
OLX

Stacja benzynowa coraz bardziej niebezpiecznym biznesem. Liczba kradzieży bije rekordy

Ceny paliw nie maleją, rośnie też inflacja. To skłania do kradzieży na stacjach paliw. Wzrost liczby przestępstw i…
stacja benzynowa
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier