magazyn-firma
2 min. czytania

Zakładasz firmę? Nie, w świetle przepisów firma to Ty

Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
23 02 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Wydawać by się mogło, że posiadając: pomysł, kapitał i biznes plan jesteś na najlepszej drodze do osiągnięcia sukcesu. Niestety, na twojej drodze stoją jeszcze przepisy prawa, które musisz nie tylko znać, ale i się do nich stosować. Co ciekawe, pierwszy problem pojawia się już na samym początku. Mówisz, że zakładasz firmę? Błąd!

Język polski jest nie tylko trudny do nauki dla cudzoziemców, ale i przysparza wielu problemów osobom, które posługują się nim od urodzenia. Kolejnym poziomem wtajemniczenia jest język prawniczy. Co z tego, że wykorzystuje polskie wyrazy skoro brzmi jak bełkot. W niniejszym artykule przybliżamy jedno z popularnych sformułowań i wyjaśniamy, jak należy je rozumieć z punktu widzenia paragrafów.

CZYTAJ TAKŻE:Intercyza a działalność gospodarcza. Czy rozdzielność majątkowa chroni współmałżonka?

Dlaczego, gdy mówisz że zakładasz firmę robisz błąd

Z prawnego punktu widzenia firmy nie możesz założyć. Nie możesz jej także otworzyć. Firma w przepisach ma całkiem inne znaczenie niż w mowie potocznej. Pod powszechnie powtarzaną deklaracją o założeniu firmy, kryje się informacja o podjęciu decyzji o rozpoczęciu prowadzenia działalności gospodarczej. Zazwyczaj sformułowanie to pada z ust debiutujących lub przyszłych przedsiębiorców, wywołując falę radości ich bliskich. Tymczasem firma w rozumieniu przepisów to nie byt prawny, a nazwa pod, którą przedsiębiorca będzie działał w świecie biznesu.

CZYTAJ TAKŻE: Działalność nierejestrowana szansą na wypróbowanie biznesu

Czym jest firma

Zgodnie z artykułem 432 Kodeksu Cywilnego, przedsiębiorca działa pod firmą. I tę właśnie firmę wpisuje się do właściwego rejestru. Także firma jest niczym innym jak nazwą prowadzonej działalności. Wpisać ja można do CEIDG lub jeżeli biznes prowadzony jest formie spółki prawa handlowego np. spółki z o.o. do KRS.

CZYTAJ TAKŻE: Czy faktycznie spółka z o.o. chroni przed odpowiedzialnością za długi?

W przypadku osób fizycznych firmą będzie ich imię i nazwisko. Oczywiście przedsiębiorca może dołączyć do tego zestawy informacje dodatkowe np. wybrane słowo, czy wyróżnik ale jego imię i nazwisko stanowią elementy obowiązkowe. Przepisy wymagają jedynie, by pełna nazwa nie wprowadzała w błąd.

CZYTAJ TAKŻE: Jaka forma opodatkowania będzie najlepsza

We wskazanym kontekście trudno prowadzić firmę, rozumianą jako nazwę. Można ją wymyślić lub prezentować.

To Cię zainteresuje

25 01 23

Otwartość BNP Paribas Faktoring

Feminatywy pozostają jedną z najgłośniejszych kwestii poruszanych w dyskusjach o ewolucji języka polskiego. Sam temat nadal budzi wiele…
BNP Parbas
24 01 23

Ceny biletów PKP. Ma być taniej. Rząd ma plan

Ceny biletów PKP mają być niższe. I to jeszcze w styczniu. Będą też dodatkowe pieniądze dla PKP. Są…
ceny biletów
13 01 23

Tylko u nas: Onesano. Znana spółka giełdowa zmienia formułę działalności

Onesano jest innowacyjnym producentem naturalnych suplementów diety. Innowacyjna spółka giełdowa stawia na nowe technologie, a w tym roku…
13 01 23

Inflacja w Polsce. Są nowe dane. Jest zaskoczenie?

Inflacja w Polsce w grudniu 2022 była zgodna z wcześniejszymi przewidywaniami GUS. Wyniosła 16,6 proc. w ujęciu rok…

Dyrektywa Omnibus. Tak sprzedawcy omijają prawo

Dyrektywa Omnibus nakłada na właścicieli sklepów nowe obowiązki. Chodzi m.in. o wyeliminowanie fałszywych promocji, które wprowadzały w błąd…
dyrektywa omnibus

Grupa Żywiec podnosi kaucję za butelki. Sklepy będą chętniej przyjmować opakowania?

Grupa Żywiec zapowiedziała, że od lutego kaucja za butelki wyniesie 1 zł. To o 100 proc. więcej niż…
żywiec

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier