2 min. czytania

Zakładasz firmę? Nie, w świetle przepisów firma to Ty

Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
23 02 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Wydawać by się mogło, że posiadając: pomysł, kapitał i biznes plan jesteś na najlepszej drodze do osiągnięcia sukcesu. Niestety, na twojej drodze stoją jeszcze przepisy prawa, które musisz nie tylko znać, ale i się do nich stosować. Co ciekawe, pierwszy problem pojawia się już na samym początku. Mówisz, że zakładasz firmę? Błąd!

Język polski jest nie tylko trudny do nauki dla cudzoziemców, ale i przysparza wielu problemów osobom, które posługują się nim od urodzenia. Kolejnym poziomem wtajemniczenia jest język prawniczy. Co z tego, że wykorzystuje polskie wyrazy skoro brzmi jak bełkot. W niniejszym artykule przybliżamy jedno z popularnych sformułowań i wyjaśniamy, jak należy je rozumieć z punktu widzenia paragrafów.

CZYTAJ TAKŻE:Intercyza a działalność gospodarcza. Czy rozdzielność majątkowa chroni współmałżonka?

Dlaczego, gdy mówisz że zakładasz firmę robisz błąd

Z prawnego punktu widzenia firmy nie możesz założyć. Nie możesz jej także otworzyć. Firma w przepisach ma całkiem inne znaczenie niż w mowie potocznej. Pod powszechnie powtarzaną deklaracją o założeniu firmy, kryje się informacja o podjęciu decyzji o rozpoczęciu prowadzenia działalności gospodarczej. Zazwyczaj sformułowanie to pada z ust debiutujących lub przyszłych przedsiębiorców, wywołując falę radości ich bliskich. Tymczasem firma w rozumieniu przepisów to nie byt prawny, a nazwa pod, którą przedsiębiorca będzie działał w świecie biznesu.

CZYTAJ TAKŻE: Działalność nierejestrowana szansą na wypróbowanie biznesu

Czym jest firma

Zgodnie z artykułem 432 Kodeksu Cywilnego, przedsiębiorca działa pod firmą. I tę właśnie firmę wpisuje się do właściwego rejestru. Także firma jest niczym innym jak nazwą prowadzonej działalności. Wpisać ja można do CEIDG lub jeżeli biznes prowadzony jest formie spółki prawa handlowego np. spółki z o.o. do KRS.

CZYTAJ TAKŻE: Czy faktycznie spółka z o.o. chroni przed odpowiedzialnością za długi?

W przypadku osób fizycznych firmą będzie ich imię i nazwisko. Oczywiście przedsiębiorca może dołączyć do tego zestawy informacje dodatkowe np. wybrane słowo, czy wyróżnik ale jego imię i nazwisko stanowią elementy obowiązkowe. Przepisy wymagają jedynie, by pełna nazwa nie wprowadzała w błąd.

CZYTAJ TAKŻE: Jaka forma opodatkowania będzie najlepsza

We wskazanym kontekście trudno prowadzić firmę, rozumianą jako nazwę. Można ją wymyślić lub prezentować.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Skuteczne rozwiązywanie problemów w przedsiębiorstwie

W organizacji napotykanie wyzwań i ich skuteczne rozwiązywanie to umiejętność, którą nie każdy posiada. Zwłaszcza gdy mówimy o…
05 03 24

Minimalna pensja nie ochroni przed komornikiem?

Minimalna pensja stała się skuteczną ochroną przed egzekucją komorniczą. Zdaniem komorników - tak skuteczną, że nie pozwala na…
minimalna pensja

Aż 35% Polaków przyznaje, że problemy finansowe mają wpływ na ich zdrowie psychiczne

Aż 35% Polaków przyznaje, że problemy finansowe mają wpływ na ich zdrowie psychiczne Problemy finansowe to nie tylko…
problemy_finansowe

Jak zoptymalizować proces wysyłki w biznesie?

W czasach, kiedy każda sekunda liczy się w dostarczaniu produktów do klienta, sprawnie działający proces wysyłki jest niezbędny.…

Czy folder reklamowy to dobra forma promocji firmy i marki?

Czy folder reklamowy nadal może konkurować z dynamicznym światem marketingu cyfrowego. Czy to nadal skuteczna forma dotarcia do…

Rynek produktów bez opakowania notuje ogromne wzrosty. Ciekawy pomysł na biznes?

Rynek produktów bez opakowania notuje wzrosty. Bez pudełek sprzedaje się dziś nie tylko kaszę, ryż czy makaron ale…
produkty bez opakowania

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier