magazyn-firma
3 min. czytania

Zamknęli Ci firmę? Prawnik radzi, co zrobić

Autor
Maciej Nowicki
Opublikowano
08 01 21

Co zrobić, gdy "zamknęli Ci firmę? Czy masz szansę na odszkodowanie?

Z zachowaniem wszelkich pandemicznych zasad bezpieczeństwa rozmawiamy z mecenasem Robertem Mikulskim, partnerem zarządzającym Kancelarii BRILLAW by Mikulski & Partners specjalizującej się w kompleksowej obsłudze prawnej każdego rodzaju działalności gospodarczej prowadzonej przez krajowe i zagraniczne podmioty. Również te, w które z potężną mocą uderzyła pandemia koronawirusa, a mówiąc precyzyjnie – obostrzenia z nią związane.

CZYTAJ TAKŻE: Czarna wołga na unijnych blachach, czyli co mi grozi za nieprzestrzeganie RODO?

MagazynFirma.pl:  Przedsiębiorcy z wielu branż, takich jak fitness, gastronomia, hotelarstwo czy właściciele stoków narciarskich bądź instruktorzy pływania mają niełatwy czas. Z tego co wiem do Pana kancelarii zgłaszają się już osoby, których biznes musiał zostać zamknięty na cztery spusty z powodu pandemicznych obostrzeń.

R.M. : Owszem zgłaszają się takie osoby. Myślę także, że takich osób i firm będzie coraz więcej. Panująca w większości branż frustracja będzie zbierać swoje żniwo i przewiduję, że niebawem zacznie to przyjmować naprawdę potężne rozmiary.

MF: Co odpowiada Pan takim osobom?

R.M.: Że nie wszystko stracone. Większość działań legislacyjnych prowadzonych w tym okresie pozostawia duże pole do dyskusji. Być może dziś jeszcze nie do końca wiadomo, w którą stronę to wszystko pójdzie, ale zalecamy skrzętnie dokumentować wszystko co ma związek z utraconymi korzyściami i może być podstawą dochodzenia odszkodowań. Mówiąc wprost, należy dokumentować straty.

CZYTAJ TAKŻE: Koszt całkowity zatrudnienia pracownika w 2021 roku

MF: Dla wielu z nich, światełkiem w tunelu okazał się wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu, który stwierdził że kara 10 tys. złotych nałożona przez sanepid na fryzjera z Prudnika za otwarcie zakładu była niesłuszna, a rozporządzenie to za mało by odmówić komukolwiek prawo do działalności gospodarczej. Wiele osób chce iść właśnie tą drogą.

R.M.: I nie wykluczamy, że jest to dobra droga.

MF:  Iść w zaparte? Otworzyć swoją restaurację, siłownię, pensjonat i iść na czołówkę z systemem? Pytanie tylko czy warto...

R.M.: Tu każdy musi na takie pytanie odpowiedzieć sobie sam i zważyć związane z tym ryzyko. Takie działanie z pewnością będzie zwalczane przez władze i dopiero takie orzeczenia jak to w sądzie w Opolu będzie te niesłusznie nakładane kary usuwać z obrotu prawnego. Ale do tego momentu trzeba dotrwać, aby móc cieszyć się z korzystnego rozstrzygnięcia.

Maciej Nowicki: W takich sytuacjach przedsiębiorca jest na dzień dobry na straconej pozycji.

R.M.: Na dzień dobry tak, dlatego, że organ nakładający karę, a działający na podstawie rozporządzania, które może być uznane za niezgodne z ogólnymi zasadami prawa czy regulacjami ustawowymi, w tym zakresie jako normami rangi wyższej,  nie może skutecznie w takiej postaci wprowadzać ograniczeń. Ale do momentu wykazania tego w sądzie taka wadliwa decyzja będzie funkcjonować w obrocie prawnym.

Maciej Nowicki: Tak sobie myślę, czy kiedy pandemia przejdzie wreszcie do historii, nie będzie tak jak w przypadku frankowiczów. Możemy sobie wyobrazić pozwy za utracone w wyniku pandemii przychody, bankructwo firm, załamanie nerwowe czy utratę zdrowia? Teoretycznie, nawet ktoś kto przytyje 10 czy 20 kilogramów bo nie mógł chodzić na siłownię, również może szukać możliwości odszkodowania. W Stanach Zjednoczonych to z pewnością tak mogłoby wyglądać...

CZYTAJ TAKŻE: Koniec z pracą na rauszu. Kontrole alkomatem w pracy będą legalne?

R.M. Proszę zwrócić uwagę, że także u nas zmieniają się tendencje, orzecznictwo idzie w kierunku dużej liberalizacji. To co jeszcze 15 lat temu byłoby nie do pomyślenia jako podstawa powództwa, dziś nie wydaje się już takie odległe. Myślę więc, że scenariusz, o którym Pan mówi, jest więcej niż tylko prawdopodobny.

MF: Bardzo dziękujemy za rozmowę

 

 

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

30 11 22

Będą nowe numery PKD? GUS wspomina o „piątym znaku”

Niewykluczone są zmiany w Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) – wynika z komunikatu GUS. Obecnie Główny Urząd Statystyczny prowadzi…
PKD

Nieodpłatna praca na próbę. Co na to prawo?

W ostatnim czasie pojawiają się pogłoski o weryfikacji potencjalnego pracownika w czasie tzw. próbnego dnia pracy. Ma być…
Nieodpłatna praca na próbę
28 11 22

Przedsiębiorco, nie radzisz sobie z PUE ZUS? Będą korepetycje

W tym wypadku przepisy nie robią wyjątków. Od 1 stycznia 2023 roku każdy płatnik składem ma ustawowy obowiązek…
PUE ZUS
25 11 22

Śmierć przedsiębiorcy. Już 40,5 tys. przypadków powołań zarządów sukcesyjnych

Śmierć przedsiębiorcy nie musi oznaczać końca jego firmy. Od 15 listopada 2018 roku, powstało już 40,5 tys. zarządów…
śmierć przedsiębiorcy

Użytkowanie wieczyste – będą nowe przepisy dla przedsiębiorców

Przedsiębiorcy będą mogli uwłaszczyć grunty wykorzystywane obecnie w ramach użytkowania wieczystego. Dobiegają końca prace nad nową ustawą, dzięki…
Użytkowanie wieczyste
16 11 22

Jak płacić mniej za prąd? Pamiętaj o tym terminie!

Jak płacić mniej za prąd? Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, a także samorządy i podmioty świadczące podstawowe usługi…
jak płacić mniej za prąd
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier