Z tego artykułu dowiesz się:

Słowo „zamrożenie” nie brzmi najlepiej tuż przed zimą, i to w środku kryzysu energetycznego. Niemniej, „zamrożenie cen prądu” brzmi już całkiem nieźle. Sejm przyjął ustawę, dzięki której w przyszłym roku gospodarstwa domowe zapłacą tyle samo za energię co w 2022 r.

Zamrożenie cen prądu

Zamrożenie cen prądu staje się faktem. Sejm większością 414 posłów wobec 1 głosu przeciw i 26 wstrzymujących się, przyjął ustawę, która pozwoli na sporą ulgę w rachunkach za energię elektryczną dla gospodarstw domowych. Warto nadmienić, że w tym wypadku mamy do czynienia z ekspresową procedurą legislacyjną. Minęło zaledwie kilkadziesiąt godzin od przyjęcia projektu tej ustawy przez rząd. Teraz nowy akt prawny trafi do rozpatrzenia przez Senat.

Ustawa zakłada, że w 2023 roku, prąd dla gospodarstw domowych nie będzie droższy niż w roku bieżącym. Oczywiście pod warunkiem zmieszczenia się w odpowiednich limitach. Więcej piszemy o nich nieco dalej.  Jest to element tzw. Tarczy Solidarnościowej, z której w 2023 roku skorzysta około 17 mln gospodarstw domowych.
Ze wsparcia nie będą mogli skorzystać odbiorcy, którzy zawarli rynkowe umowy, na podstawie których korzystają z gwarancji ceny na energię w przyszłym roku.

Zamrożenie cen prądu – dla kogo

Szczegółowe poziomy zamrożenia cen energii elektrycznej dla konsumentów wyszczególniliśmy w poniższej infografice. Pomysł polityków sprowadza się do tego, aby w przyszłym roku gospodarstwa domowe nie zapłaciły wyższych rachunków za prąd, ale do określonego limitu.

Zamrożenie cen energii elektrycznej
Zamrożenie cen energii elektrycznej - INFOGRAFIKA

Najwięcej rodzin skorzysta z limitu do 2.000 kWh. Czyli jeśli ktoś zużyje np., 1.998 kWh może być pewien stałej ceny. Jeśli na jego liczniku pojawi się 2.001 kWh – to za ten jeden kilowat ponad limit zapłaci według rynkowych taryf obowiązujących w 2023 roku.

Kto z wyższymi limitami?

Nieco wyższy limit, bo 2.600 kWh będzie obejmował te gospodarstwa domowe, w których funkcjonują osoby ze stwierdzoną niepełnosprawnością. Z kolei rodziny posiadające Kartę Dużej Rodziny mogą liczyć na najwyższy pułap sięgający 3.000 kWh. Również w tych przypadkach wyższe stawki będą obowiązywały dopiero po przekroczeniu limitu i za każdy przekroczony kilowat. Ministerstwo Klimatu i Środowiska szacuje, że cała operacja zamrażania cen prądu będzie kosztowała państwo 23 miliardy złotych.

Dodajmy, że preferencje dotyczą tylko posiadaczy taryfy „G”. To oznacza, że w przypadku przedsiębiorców, posiadających dedykowaną taryfę, o żadnym zamrożeniu nie może być mowy. No, chyba że ktoś prowadzi mikrofirmę na zasadzie pracy zdalnej i to z własnego domu.

CZYTAJ TAKŻE: Podatek od nadmiarowych zysków. Która firma go zapłaci?

Dodatek elektryczny – bonus dla posiadaczy pomp ciepła

Omawiany projekt ustawy zawiera także zapis o „dodatku elektrycznym”, który będzie przeznaczony dla tych gospodarstw, które zużywają prąd do ogrzewania. Mowa tutaj, chociażby o właścicielach pomp ciepła. W ich przypadku bonus od państwa może wynieść nawet 1.500 złotych.

Dokładnie rzecz biorąc, standardowa wysokość dodatku elektrycznego będzie wynosiła 1.000 złotych. Jednak jeśli roczne zużycie energii przekracza 5 MWh, wówczas doliczone zostanie dodatkowe 500 złotych państwowej pomocy. Ten mechanizm ma dotyczyć około 800 tys. gospodarstw domowych. Koszt dodatku elektrycznego dla państwa szacowany jest na 1 mld złotych.

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

16 04 24

Wypadek przy pracy — obowiązki pracodawcy

Wypadek przy pracy, zgodnie z definicją prawną, jest sytuacją, która ma miejsce podczas wykonywania pracy lub w związku…
02 04 24

Headhunting – jak przebiega poszukiwanie talentów?

Rekrutacja pracowników na stanowiska liderskie lub o kluczowym znaczeniu dla firmy wymaga dużego wysiłku. Najlepsi specjaliści raczej nie…

Kiedy zwrot podatku 2023r? Jak przyspieszyć zwrot podatku

Chcesz wiedzieć kiedy otrzymasz zwrot podatku 2023? Urząd Skarbowy pozwala sprawdzić dokładny termin zwrotu. W artykule tłumaczymy co…
zwrot podatku
21 03 24

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców. Znamy szczegóły.

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców po nowemu. Właśnie poznaliśmy szczegóły zmian dotyczących składek płaconych przez przedsiębiorców. Zmiany mają wejść…
20 03 24

Najbardziej zadłużona branża w Polsce walczy z zatorami i wysokimi kosztami

Wysokie koszty zatrudnienia, zatory płatnicze i trudności w dostępie do finansowania to główne problemy branży handlowej. Ten najbardziej…
długi
11 03 24

Rynek leasingu bije rekordy. PKO Leasing umacnia się na pozycji lidera

PKO Leasing umocnił pozycję lidera w rekordowym dla leasingu roku W 2023 roku Grupa PKO Leasing udzieliła klientom finansowania…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier